مصوبات چهار گانه برای نجات بورس ایران

 

مصوبات چهار گانه برای نجات بورس ایران

ریزش شاخص بورس، طی یک‌ماه اخیر زنگ خطر را برای بازار سرمایه کشور به صدا در آورد تا جایی که برخی خبرها از فراخوانده شدن مسؤولان این بازار به مجلس حکایت داشت …

اما با وجود افت مکرر شاخص بورس طی یک‌ماه گذشته، بسیاری از کارشناسان تأکید کردند که بازار سرمایه همچنان جذاب است و نباید یک یا دو عامل روانی باعث خروج سهامداران از این بازار شود.
با این حال، شورای عالی اصل‌۴۴ به ریاست رئیس‌جمهوری در این باره جلسه‌ای تشکیل داد که حاصل آن ۴‌راهکار در حمایت از بازار سرمایه به تصویب رسید.

بنابراین گزارش، در هفتمین جلسه شورای عالی اصل‌۴۴ به ریاست رئیس‌جمهور، چهار راهکار مهم و عملیاتی در حمایت از بازار سرمایه و تقویت این بازار تصویب شد.
دکتر محمود احمدی‌نژاد در جلسه شورای عالی اصل‌۴۴ با مفید و مثبت توصیف کردن سرمایه‌گذاریها در بازار بورس، خواستار عملیاتی کردن سیاستهای تشویقی برای ورود مردم به بازار بورس شد و اظهار داشت: باید برای شرکتهایی که در بورس فعالیت می‌کنند، مشوقهای ملموسی در عرصه دریافت و امهال بازپرداخت تسهیلات در کنار مشوقهای مالیاتی موجود در نظر گرفت تا مردم و سرمایه‌گذاران به عینه ببینند که سرمایه‌گذاری در بورس مزایا و برتری‌های زیادی دارد.
وی با تأکید بر لزوم حمایت گسترده از بازار سرمایه و بورس گفت: به اعتبار حمایت دولت سرمایه‌ها و ثروت مردم به بازار بورس آمده و تعداد سهامداران بورس از سه میلیون نفر به شش میلیون نفر افزایش یافته است و برای پاسداشت اعتماد مردم، باید از دارایی‌های آنان، به طور کامل حمایت و صیانت شود.

۴‌راهکار حمایت از بازار سرمایه

بنابراین گزارش، حمایت از بازار سرمایه با دو راهکار، تزریق نقدینگی به بازار و حمایت از تولیدات شرکتهای بورسی و همچنین حمایت نظام بانکی از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سرمایه به میزان معین و نیز ارایه تسهیلات به شرکتهای سرمایه‌گذاری و هلدینگ برای فعالیت در بورس، اولین مصوبه مهم شورای‌عالی اصل‌۴۴ قانون اساسی در حمایت بازار سرمایه بود.

در این جلسه همچنین مقرر شد کارگروهی متشکل از وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان بورس تشکیل شود تا به سرعت در‌خصوص جزئیات اجرایی کردن این مصوبه تصمیم‌گیری کند.
افزایش جذابیت اوراق مشارکت و قرضه قابل انتشار در بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران دومین مصوبه شورای عالی اصل‌۴۴ بود که بر اساس آن، مقرر شد نقش بازار سرمایه در تأمین مالی از طریق انتشار ابزارهای نوین تقویت شود و جذابیت اوراق تأمین مالی بازار سرمایه افزایش یابد.

سومین مصوبه شورای عالی اصل‌۴۴ در نظر گرفته شدن مشوق در بخش دریافت و بازپرداخت تسهیلات به شرکتهایی بود که قصد ورود و پذیرش در بورس یا فرابورس را دارند.در همین حال، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار جزئیات ۴مصوبه حمایت از بازار سرمایه مصوب شورای عالی اصل‌۴۴ را اعلام کرد.

علی صالح‌آبادی، با تشریح جزئیات شورای عالی اصل‌۴۴ در دفتر رئیس‌جمهور، افزایش حمایت نظام بانکی از بازار سرمایه از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم و یا ارایه تسهیلات به شرکتهای سرمایه‌گذاری، افزایش جذابیت اوراق مشارکت و صکوک بازار سرمایه، حمایت سهامداران عمده از بازار و تقویت نقش بازار سرمایه در تأمین مالی از طریق طراحی و معرفی ابزارهای جدید را چهار مصوبه مهم این شورا عنوان کرد.

در این زمینه، نصرا… برزنی- مدیرعامل کارگزاری بانک اقتصاد نوین- در گفت‌وگو با ایسنا، وضعیت فعلی بورس را مورد توجه قرار داد و تأکید کرد: در میان کسانی که تحت تأثیر اطلاعات تحلیل‌گران تکنیکال اقدام به معاملات روزانه می‌کنند خرید و فروش آنها مسموم است، زیرا ۹۰درصد کسانی که به صورت روزانه یا کوتاه‌مدت مبادرت به خرید و فروش سهام می‌کنند، بازنده هستند و تنها هزینه معاملات را پرداخت می‌کنند.
وی اعلام کرد: در این شرایط، سهامداران حقیقی نیز نباید سراسیمه سرمایه‌های خود را هدر بدهند، زیرا باید با نگاه بلند‌مدت و میان‌مدت در این بازار، حضور داشته باشند و فعالیت خود را ادامه بدهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *