مصاحبه با رافلا کارابلي – مدير انجمن ماشين سازان نساجي ايتاليا (آچيميت)

 

استقبال ايرانيان از ماشين آلات ايتاليايي

◄ در ابتدا لطفا بيشتر در مورد انجمن ماشين سازان نساجي ايتاليا و فعاليت ها و اهداف آن توضيح دهيد؟

ACIMIT در سال ۱۹۴۵ ميلادي تاسيس شده است و در طول اين ۷۰ سال فعاليت و هدف اصلي آن معرفي هر چه بهتر توانمندي هاي و پتانسيل هاي بالاي ماشين سازان نساجي ايتاليا در سراسر جهان است. انجمن ماشين سازان نساجي ايتاليا همواره فعاليت هاي خود را با هماهنگي و حمايت آژانس تجاري ايتاليا ITA انجام مي دهد. ما براي معرفي تکنولوژي ماشين سازان ايتاليايي از ابزارهاي مختلفي مانند برگزاري همايش ها و سمينارها، اهداي جوايز و تشويق ها به دانشجويان نساجي برتر در سراسر دنيا، ايجاد مراکز و دوره هاي آموزش تکنولوژي هاي جديد و … استفاده مي کنيم و از اين طريق به معرفي اعضا انجمن براي جلب توجه فعالان صنعت نساجي در جهان در خصوص مزاياي استفاده از ماشين آلات و تکنولوژي هاي ايتاليايي مي پردازيم. در حال حاضر انجمن ماشين سازان ايتاليا با ۱۷۰ عضو فعاليت مي کند.

◄ همواره ماشين آلات نساجي ايتاليايي به دليل داشتن دو عامل مهم قيمت مناسب و کيفيت توليد بالا به صورت همزمان معروف بوده اند. علت اينکه توليدکنندگان ماشين آلات نساجي ايتاليا توانسته اند در طول زمان به اين دو مهم دست يابند چيست؟

سابقه طولاني نساجي در ايتاليا و به عبارتي تلفيق سنت و نوآوري دليل اصلي موفقيت ماشين آلات نساجي ايتاليا در سراسر جهان است. در حقيقت صنعت نساجي در ايتاليا با زيبايي و وقار، نوآوري مترادف است و ريشه آن به سال هاي بسيار دور بر مي گردد و سازندگان ماشين آلات نساجي ايتاليا مهارت هاي پيشينيان خود در اين صنعت را با نوآوري و تکنولوژي هاي روز آميخته اند و محصولي قابل توجه را خلق کرده اند که حرف هاي زيادي را در مقايسه با ساير ماشين سازان نساجي در دنيا براي گفتن دارد. از نقطه نظر قيمت رقابتي محصولات ايتاليايي بايد بگويم که اين به دليل تمرکز ما بر روي نوآوري و تحقيق و توسعه است به طوي که ما تنها به توليد يک ماشين فکر نمي کنيم و همواره به دنبال نوآوري و کاهش هزينه ها در تمام پروسه توليد محصول هستيم.
بالا بردن بهره وري کارخانجات توليدي ما در کنار توجه به حجم توليد اقتصادي موجب شده است دو عامل کيفيت و قيمت رقابتي به خوبي در محصولات ما آشکار باشد.

◄ به نظر شما مزاياي ماشين آلات توليدي اعضاي ACIMIT در چيست؟

در وهله اول کيفيت بالا، وفاداري و اعتماد، تنوع بالاي محصولات و تکنولوژي هاي با دوام مهمترين مزاياي است که خريد ماشين آلات نساجي ايتاليايي به مشتريان ارائه مي دهد. به ويژه راهکارهاي منحصر به فرد اعضا ما براي کاهش مصرف انرژي، آب و مواد اوليه در توليد محصولات نهايي بستري فوق العاده را براي توليدکنندگان کالاهاي نساجي فراهم مي آورد که بتوانند همواره محصولات با قيمت تمام شده رقابتي را در سطح بازارهاي بين المللي ارائه دهند.

◄ در حال  حاضر صادرات ماشين آلات نساجي ايتاليا به ايران در چه حجمي صورت مي گيرد؟

در سال ۲۰۱۴ صادرات ماشين آلات نساجي ايتاليايي به ايران حدود ۱۴ ميليون يورو بوده است که رشد قابل توجه ۱۷۰ درصدي را نسبت به سال ۲۰۱۳ نشان مي دهد. در سه ماه اول سال ۲۰۱۵ هم حدود ۲ ميليون يورو به ايران ماشين آلات نساجي صادر کرده ايم. در بازار ايران ماشين آلات بافندگي ايتاليايي با ۲۷% بيشترين درخواست را دارند و پس از آن ماشين آلات و خطوط ريسندگي با ۲۲% تقاضا در رده بعدي قرار دارد.

◄ در حال حاضر وضعيت اعضاي خود را چطور ارزيابي مي کنيد؟

در حال حاضر وضعيت ماشين سازان نساجي ايتاليا خوب و اميدوارکننده است و در سه ماهه اول ۲۰۱۵ آمارها نشان از افزايش درخواست ها براي خريد ماشين آلات نساجي ما دارد و بازار ماشين آلات ما در بسياري از کشورهاي آسيايي و اروپايي توسعه يافته است. به ويژه درخواست هاي خريد ماشين آلات نساجي ما در کشور چين، هندوستان و ترکيه به شدت رو به افزايش است.

امسال شرايط بسيار ويژه و منحصر به فردي داريم چرا که بسياري از شرکت ها و خريداران بين المللي منتظر ديدار در نمايشگاه ايتما ۲۰۱۵ در ماه نوامبر هستند و قراردادهاي بسيار زيادي توسط سرمايه گذاران فعلي و جديد در حاشيه نمايشگاه ها عقد خواهد شد.

همچنين در نمايشگاه ايتما ۲۰۱۵ شاهد ارائه تکنولوژي هاي فوق العاده جديد و منحصر به فرد از سوي اعضاي انجمن ماشين سازان ايتاليا خواهيد بود. ماشين آلات ما با تکنولوژي هاي جديد ارائه خواهند شد که مي تواند در تنوع، سرعت، کيفيت و کاهش هزينه هاي توليدي نقش اساسي ايفا کند.

◄ آيا براي معرفي تکنولوژي هاي ماشين آلات ايتاليايي در ايران برنامه خاصي داريد؟

در ماه اکتبر ۲۰۱۵ هيئتي از فعالان و سرمايه گذاران نساجي ايران به ايتاليا خواهند آمد تا با توانايي شرکت هاي ايتاليايي آشنا شوند. همچنين براي برگزاري يک سمپوزيوم تکنولوژي هاي نساجي در سال ۲۰۱۶ در ايران اقداماتي را انجام داده ايم که متعاقبا اطلاعات دقيق تري از آن منتشر خواهد شد.

◄ همان طور که اشاره کرده ايد در سال ۲۰۱۵ بزرگترين رويداد نساجي جهان در ميلان ايتاليا برگزار خواهد شد. انجمن ماشين سازان ايتاليا براي اين رويداد چه برنامه هايي را در نظر دارد؟

ما در نمايشگاه ايتما ۲۰۱۵ با ۴۳۰ غرفه گذار و حدود ۳۱٫۰۰۰ مترمربع حضور خواهيم داشت که حدود ۵۰ درصد بزرگتر از فضاي ما در نمايشگاه ايتما بارسلونا خواهد بود. ۳۰ درصد از کل فضاي نمايشگاهي به ايتاليا اختصاص خواهد داشت. با همکاري بسيار خوب وزارت توسعه اقتصاد ايتاليا و با همکاري نزديک اتحاديه تجارت ايتاليا برنامه هاي بسيار خوبي را براي معرفي محصولات ايتاليايي در نمايشگاه ميلان در دست اجرا داريم. همچنين ملاقات هاي تجاري بسيار خوبي را با هيات هاي تجاري کشورهاي بنگلادش، مصر، السالوادور، اتيوپي، گواتما، هندوراس، اندونزي، ايران و پاکستان خواهيم داشت. همچنين در کنار کنفرانس هاي مطبوعاتي جوايزي را به دانشجويان برتر نساجي از کشورهاي هند، روسيه، اتيوپي، و ويتنام به دليل فعاليت هاي ارزشمند آن ها در زمينه تکنولوژي هاي نساجي ارائه خواهيم کرد.

◄ ايران با جمعيت ۷۸ ميليوني يکي از کشورهاي مهم در منطقه خاورميانه است و بازار بسيار خوب داخلي و کشورهاي رو به توسعه اي در همسايگي خود دارد. در مورد صنعت نساجي در منطقه خاورميانه و به ويژه ايران چه برداشتي داريد؟

دقيقا، ما به خوبي اهميت صنعت نساجي را در کشورهاي منطقه خاورميانه را درک مي کنيم. ايران به طور ويژه داراي يک پيشينه بسيار خوب در صنعت نساجي مي باشد که اين مطالب به طور خاص در صنعت فرش و کفپوش ها مورد توجه است. همانطور که گفته شد ايران و ايتاليا همواره روابط بسيار خوبي را در زمينه تجارت و خريد و فروش ماشين آلات نساجي داشته اند و قطعاً اين روابط در آينده توسعه قابل توجهي خواهد يافت. در حال حاضر ما به معرفي هر چه بهتر محصولات ايتاليايي در ايران و ارتباط قوي تر با صاحبان صنايع در ايران فکر مي کنيم.
همچنين در بخش توليد انواع فرش ماشيني و کفپوش ها ما پيشنهادات قابل توجهي را براي کارخانجات و توليدکنندگان ايراني داريم.

در پايان ضمن تشکر از مجله نساجي کهن جهت ترتيب دادن اين مصاحبه از تمام صاحبان صنايع و فعالان صنعت فرش ماشيني و نساجي ايران دعوت مي کنم تا از تکنولوژي هاي صنعت نساجي ايتاليا در نمايشگاه ايتما ديدن کنند. همچنين در آينده متعاقباً برنامه هاي ملاقات صنايع نساجي ايران و ماشين سازان ايتاليايي از طريق مجله کهن به اطلاع فعالان اين صنعت خواهد رسيد.

منبع : شماره ۳۰ مجله کهن

تلفن اشتراک : ۷۷۲۴۵۷۸۰-۰۲۱

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *