مرگ كودكان از كمبود غذا در تاجیكستان

 

بانك جهانی و بنیاد كودك سازمان ملل متحد اعلام كرده اند كه كمبود غذا در تاجیكستان هر سال جان ۷۵۰۰ كودك زیر ۵ سال را می گیرد.

به گزارش ایرنا، به نقل از خبرگزاری ‘ آسیا پلوس’ در اعلامیه مشترك این دو موسسه جهانی گفته شده كه نبود غذای مناسب در این جمهوری عقب مانده مشكلی جدی محسوب می شود. در این گزارش آمده كه از هر سه كودك در این كشور آسیای میانه یكی دچار تغذیه نامناسب است. این اعلامیه در حالی پخش می شود كه ۳۰ مارس سال ۲۰۱۲ ‘امامعلی رحمان’ رییس جمهور تاجیكستان در جلسه كابینه وزیران گفت پر خوری عادت مردم تاجیكستان است و از هموطنان خود خواست كه برای حفظ صحت كمتر بخورند و بیشتر به تمرین های وزرشی مشغول شوند.

به نوشته این دو نهاد بین المللی هر سال به اقتصاد تاجیكستان به دلیل سوء تغذیه ۴۱ میلیون دلار زیان وارد می شود و در صورت حل این مشكل این كشور میتواند تا ۱۰ میلیون دلار صرفه جویی كند.

در این ارقام متخصصان میزان ضرری را حساب كرده اند كه به دلیل مرگ زود هنگام نیروی كار و سود مند نبودن نیروی كار آْینده به علت رشد ناكافی جسمانی و ذهنی كودكان به اقتصاد این كشور وارد می شود. مسوولان وزارت بهداشت تاجیكستان و سازمان های بین المللی ذیربط گفته اند كه در كنار بالا بردن آگاهی مردم نسبت به غذای سالم كودكان؛ دولت باید اراده سیاسی نشان بدهد و در زمینه اجرای قانون های مرتبط با تغذیه نظارت جدی به عمل آورد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *