اخبار فرش ماشینی

مرکز توسعه نوغانداری خواستار برآورد نیاز ابریشم در صنعت فرش

مرکز توسعه نوغانداری کشور در نامه ای از مرکز ملی فرش ایران خواست میزان ابریشم مورد نیاز سالانه کشور را برای مصرف در صنعت قالیبافی برآورد و اعلام کند.
علی اصغر داداش پور در نامه ای به حمید کارگر رییس مرکز ملی فرش ایران خواسته است اطلاعات مربوط به تعداد بافندگان فعال و تعداد دار قالی موجود در کشور را به تفکیک استان و شهرها به منظور برنامه ریزی برای تولید نخ ابریشم در اختیار مرکز توسعه نوغانداری کشور قرار دهد.

در این نامه، داداش پور با اشاره به مصرف ۹۰ درصد ابریشم تولیدی کشور در صنعت فرش گفته است: وزارت جهاد کشاورزی مصمم است نوغانداری را به عنوان یکی از مشاغل جانبی و مکمل در بخش کشاورزی حفظ، احیا و توسعه دهد.
وی همچنین نسبت به تعامل و همکاری با مرکز ملی فرش ایران اعلام آمادگی کرده است.
به گزارش ایرنا، مرکز توسعه نوغانداری کشور از سال ۱۳۹۳ در استان گیلان ایجاد شد و صنعت نوغانداری و پرورش کرم ابریشم در ۱۶ استان کشور از جمله گیلان، خراسان رضوی، گلستان، خراسان شمالی و مازندران که از سابقه طولانی در این بخش برخوردار بودند، احیا شدند.
هم اکنون بیش از ۱۹ هزار خانوار در کشور به پرورش کرم ابریشم مشغول هستند.
سال گذشته با توزیع بیش از ۳۶ هزار جعبه تخم نوغان در بین نوغانداران کشور بیش از ۱۰۰۰ تن پیله تر ابریشم بدست آمد که به طور معمول از هر هفت کیلوگرم پیله تر حدود یک کیلو نخ ابریشم به دست می آید که به مصرف صنعت بافندگی و فرش بافی می رسد.
براساس آمار نزدیک ۹۵ درصد نخ ابریشمی تولیدی کشور در بافت فرش به کار می رود.
در سال های گذشته ورود ابریشم بی کیفیت و ارزان قیمت چینی به بازارهای ایران صنعت تولید ابریشم کشور را در آستانه نابودی کامل قرار داده بود. سابقه پرورش و تولید ابریشم در گیلان به چند صد سال قبل می رسد و در تاریخ آمده که شاه عباس صفوی خراج گیلان را سالانه ۱۰ هزار تن پیله تر ابریشم تعیین کرده بود.

————————————————————————————

این مطلب را نیز بخوانید
پیشنهاد سردبیر : فرش کهنه نما چیست و چرا محبوب شده؟

————————————————————————————
تحریریه مجله نساجی کهن
ارسال مقالات و ترجمه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید
[instagram-feed]

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن