گزارش نمایشگاه ها

مروری بر هفتمین نمایشگاه فرش ماشینی و موکت تهران

نمایشگاه فرش ماشینی و موکت تهران

 

استفاده از تمام ظرفيت توليدي بايد اولويت توليدکنندگان فرش باشد

هفتمین دوره از نمايشگاه فرش ماشيني تهران؛ سيزدهم شهريور ماه سال جاري در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران با حضور مهندس نعمت زاده؛ وزير صنعت، معدن و تجارت افتتاح شد. اين نمايشگاه به مدت چهار روز از ساعت ۱۰ تا ۱۸ ميزبان بازديدکنندگان خارجي و داخلي بود.

مراسم افتتاحيه نمايشگاه فرش ماشيني تهران همزمان با بيست و يکمين دوره از نمايشگاه بين المللي نساجي برگزار شد. در اين مراسم مهندس نعمت زاده؛ وزير صنعت، مهندس نصرالهي؛ رئيس دفتر صنايع نساجي و پوشاک وزارت صنعت، دکتر اسفهبدي؛ رئيس هيئت مديره نمايشگاه بين المللي تهران، رضا رحماني؛ رئيس کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي و مهندس شيباني؛ نايب رئيس انجمن صنايع نساجي ايران حضور داشتند. وزير صنعت بعد از بريدن روبان که نماد افتتاح در سالن هشت و نه نمايشگاه است به بازديد از غرفه هاي اين سالن و سالن هفت نمايشگاه پرداخت. در اين نمايشگاه ۱۳۰ شرکت ايراني و هشت شرکت خارجي حضور دارند؛ از ميان شرکت کنندگان خارجي دو شرکت به صورت مستقيم و شش شرکت از طريق نمايندگان خود در نمايشگاه مشارکت کرده اند.

در اين بازديد توليدکنندگان فرش ماشيني مشکلات و معضلات خود را با وزير صنعت در ميان گذاشتند؛ در ادامه چندين رونمايي در زمينه صنعت فرش توسط وزير صنعت صورت گرفت.

مهم ترين معضلاتي که توليدکنندگان به آن ها اشاره کردند عدم امکان توسعه صادرات، واردات قطعات ماشين آلات و عدم تخصيص جوايز صادراتي به توليدکنندگان در راستاي صادرات بود. وزير صنعت نيز بر اتکا بر تمام توان و ظرفيت توليدي کارخانه براي توليد بيشتر و استانداردسازي محصولات تاکيد داشت. او در ادامه افزود بهره گيري از طرح هاي اصيل ايراني و به خصوص طرح هاي منتسب به نقشه هاي قديمي کاشان که در فرش هاي دست باف قديمي اين خطه ديده مي شود از مهمترين مسائلي است که توليدکنندگان فرش ماشيني کاشان بايد به آن توجه کنند.

وي در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران در خصوص بازاريابي ديجيتال در صنعت فرش ماشيني گفت: براي توسعه صادرات در روزهايي که بازارهاي جهاني براي فروش فرش ايران محياست بايد به شيوه هاي جديد بازاريابي اتکا کرد.

مهندس نصرالهي؛ مديرکل صنايع پوشاک و نساجي وزارت صنعت نيز وضعيت توليد منسوجات و فرش ماشيني به جز الياف اکريليک را مثبت ارزيابي کرد و گفت با وجود کاهش صادرات در چهار ماه نخست امسال؛ پيش بيني مي کنيم با گشايش دروازه هاي صادراتي و بازارهاي جهاني به روي ايران در نيمه دوم سال جاري روند صادرات نيز مثبت شود.■

اساطير ايراني به فرش هاي کودک پيوستند

يکي از نوآوري هاي نمايشگاه امسال بافت فرش هاي اتاق کودک با طرح هايي از اساطير ايراني شاهنامه است. اين فرش ها با همکاري دو مجموعه سراي ابريشم و فرش خوب انجام گرفته است. اين فرش ها براي نخستين بار در اين دوره از نمايشگاه رونمايي شده اند و مورد تحسين و استقبال مهندس نعمت زاده قرار گرفتند. ايشان اين اتفاق را خوب و اميدوارکننده تلقي کردند.

فرش کودک با طرح شاهنامه

رونمايي از بازار اينترنتي فرش ايران

مديران مجموعه سراي ابريشم که همواره ايده هايي نو در بازاريابي فرش ماشيني را جست و جو مي کنند در اين دوره از نمايشگاه با حضور وزير صنعت از وب سايت “کافه فرش” رو نمايي کرد. در اين وب سايت امکان خريد آنلاين فرش ماشيني، تابلو فرش ماشيني و دست باف وجود دارد. مهندس محمد مهدي روحاني هدف اصلي از راه اندازي اين وب سايت را همراهي با تغيير ذائقه عمومي در خريد و بهره گيري از شيوه هاي جديد وآنلاين بازاريابي ست.

“من عاشق محمدم” در نمايشگاه فرش ماشيني

در اين دوره از نمايشگاه از بزرگترين تابلو فرش ماشيني جهان که در فروردين ماه امسال از آن رونمايي شده بود به نمايش عمومي درآمد. اين تابلو فرش با همکاري مجموعه سراي ابريشم و فرش تاپ توليد در ۲۱ هزار گره توليد شده است که به زبان هاي مختلف بر روي آن نوشته شده است “من عاشق محمدم”. دست اندر کاران تهيه و بافت اين فرش هدف از انجام اين کار را نشان دادن چهره واقعي و صلح طلبانه اسلام و مسلمانان عنوان کرده اند.

بزرگترين ۱۲۰۰ شانه در نمايشگاه فرش ماشيني

بزرگترين فرش ماشيني ۱۲۰۰ شانه ايران توسط مجموعه يلداي کوير کاشان بافته و در اين دوره از نمايشگاه فرش ماشيني تهران با حضور مهندس نعمت زاده؛ وزير صنعت رونمايي شد. اين فرش با ۹۰هزار و ۷۰۰ گره در ابعاد ۲۱ مترمربع و بر اساس نقشه طرح مطهر بافته شده است.

تحریریه مجله کهن

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن