مدل انحصاری همراهی رشد و توسعه صادرات و سرمایه گذاری (بخش چهارم)

تعریف مدل همراهی رشد

مدل همراهی رشد، الگویی برای ایجاد هماهنگی بین زنجیره فرآیند صادرات محصولات از بنگاه های ایرانی به بازارهای صادراتی که عمدا در همسایگی ما واقع شده اند می باشد. این الگو بر خلاف آنچه تا کنون از اقتباس از مدل های ترجمه شده از کشور های دیگر به دست آمده است، ضمن مطالعه بیشتر مدل های موجود در سطح بین الملل، کاملا بومی و ملی بوده و با استفاده از روش همراهی و شناخت بخش های مولد اقتصادی صورت می گیرد.

مراحل مدل همراهی رشد:

الگوی همراهی رشد در با استفاده از مراحل زیر و در هریک از بنگاه های اقتصادی پیاده سازی شده و تلاش می کند، تجربیات، دانش و استراتژی های مورد نیاز هر یک از بنگاه های اقتصادی را در مقوله صادرات به کشورهای هدف (اعم از بازارهای موجود و نیز بازارهای جدید) طراحی و از همه مهمتر پیاده سازی و اجرا نماید، به شکلی که بتواند برای بنگاه از طریق صادرات ثروت افزایی نماید.

 

این الگو با توجه به نیاز اکثر قریب به اتفاق شرکت های ایرانی که توانمندی لازم در حوزه صادرات را ندارند می بایست به صورتی قدم به قدم در تمامی سطوح سازمان در بخش های دولتی، عمومی و خصوصی، پیاده سازی گردد. اولین گام برای تاثیر گذاری مدل همراهی رشد، اطلاع رسانی این مدل در بخش های مختلف جامعه است.

نقطه بحرانی

تجربه نشان داده است که بیشترین مشکلات در شرکت های ایرانی در بخش مشتریان / الزامات فنی و بخش های قراردادی اتفاق می افتد، لذا مدل همراهی رشد در این بخش با توجه به محدودیت ها و شرایط خاص کشور (در مقایسه با عمده کشورها که از این مسایل رنج نمی برند)، در تلاش هستیم تا با استفاده از مزیت های فوق العاده امروزی نسبت به طراحی یک مدل منحصر بفرد برای توسعه صادرات دست یابیم.

 

بنگاه های ما، علیرغم توانمندی و مزیت های رقابتی فراوان، آمادگی لازم برای حضور در بازارهای صادراتی را ندارند، البته محدودیت های مختلف از جمله محدودیت های مالی و عدم سرمایه گذاری در حوزه تحقیق و توسعه در حوزه فروش مهمترین عامل در عدم موفقیت در این حوزه به شما می آید.

 

تحقیقا بنگاه های ما فرصت ها در بازارهای صادراتی را نمی شناسند، روش دستیابی به مشتریان و خریداران اصلی را نمی دانند، فرصت حضور دائم و همیشگی در بازارها را ندارند و به صورت عمده حضور آنها در بازار های صادراتی، صرفا برای یک دفعه می باشد، این در حالی است که موفقیت در بازارهای صادراتی لازمه حضور پیوسته و مداوم است. مشتریان خارجی نیاز دارند از حضور پیوسته و دائم بنگاه ها در بازارهای صادراتی مطمئن باشند و بدانند که این بنگاه ها به منظور ایجاد درآمد دائم و پایدار، حضور پیوسته خود را حفظ خواهند نمود.

چه شرکت هایی مخاطب مدل همراهی رشد خواهند بود؟

تولید، خدمات و کشاورزی سه بخش مهم اقتصاد کشور را تشکیل می دهند، شناسایی فرد به فرد بنگاه ها در این بخش از اولین اقدامات محسوب می شود. برنامه های ویژه بخش دولتی و اطلاع رسانی صحیح آن از دیگر نقاط قوت در این طرح می باشد. بررسی های اولیه نشان می دهد که بخش های مختلف اقتصادی در بخش های زیر قابل تقسیم است.

 

 • خودرو و حمل و نقل
 • تجهیزات نفت و گاز / مواد شیمیایی و پتروشیمی / پیمانکاران
 • انرژی
 • مصالح ساختمانی / پیمانکاران
 • سلامت و تجهیزات بیمارستانی
 • معدن و مواد معدنی / پیمانکاران
 • صنایع الکترونیک / فن آوری اطلاعات و ارتباطات
 • محصولات کشاورزی
 • فرش و صنایع دستی

 

نقش رسانه در مدل انحصاری رشد

 

تحقیقا می توان گفت که به دلائل مختلف، ارتباط حوزه های صنعت، خدمات و کشاورزی کشور نتوانسته است، ارتباط خوبی را با رسانه های کشور هدف برقرار نماید، دانش کشورهای هدف در خصوص بخش های مهم تولیدی، خدماتی و کشاورزی در کشور ما بسیار ناچیز است و به دلیل عدم حضور ما در مجامع بین المللی، این موضوع مزید بر علت شده و موجب کم اطلاعی بازارهای هدف از توانمندی های کشور جمهوری اسلامی شده است.  تولید برنامه های ویژه، محتوی و گزارش های هدفمند در انواع رسانه های دیداری و نوشتاری با برنامه های زمان بندی مناسب و پیگیر، یکی از موضوعات مهم در این مدل خواهد بود و می بایست توسط گروه رسانه ای ممتاز صورت گیرد.

 

بخش تحقیقات و توسعه

 

بسیاری از دانشگاه های کشور، در این طرح نقش اساسی و مهم در تولید داده های مورد نیاز برای تحقیقات بازار را بر عهده خواهند داشت، بسیاری از پایان نامه های کارشناسی ارشد با سفارش این مجموعه تهیه و پشتیبانی می گردد، دانشجویان منتخب که این موضوعات را پیگیری می نمایند، به عنوان منابع انسانی آتی در این مدل پس از اطمینان از صلاحیت های لازم به همکاری دعوت می گردند.

 

طرح توسعه مدل همراهی رشد

 • سرمایه گذاری مستقیم خارجی

یکی از موضوعاتی که در سال های اخیر مورد غفلت واقع شده است، توجه به موضوع سرمایه گذاری مستقیم خارجی در طرح های کوچک و متوسط در کشور است.

 

بدیهی است، شرکت های بزرگ و چند ملیتی، همواره پروژه های بزرگ و ملی کشور را هدف گیری می نمایند و معمولا فرصت های متوسط و کوچک که از نظر تعداد، قابل توجه می باشند در ارائه به سرمایه گذاران خارجی بزرگ و متوسط مورد غفلت واقع شده است.  نقش این شرکت در ایجاد، معرفی و همراهی سرمایه گذاران خارجی در مشارکت با شرکا ایرانی، یکی از بخش های در نظر گرفته شده در طرح توسعه، مدل همراهی رشد می باشد که مطمئنا با توجه به پیشرفت طرح در بخش تجاری، به صورتی کاملا خودکار مورد توجه قرار خواهد گرفت.

 

بارها شاهد حضور هیات های پر تعداد و متراکم خارجی در کشور بوده ایم و دائما از عدم اثر بخشی و بهره برداری کامل از این هیات ها از گوشه و کنار کشور شنیده ایم، ایجاد مرکز اطلاعات ملی به منظور، ایجاد شراکت های استراتژیک بین شرکاء خارجی و شرکت های داخلی یکی از اهدافی است که در طرح توسعه این مدل پیش بینی شده است.

 

 • مشاوره به دولت ها و حمایت از طرح های ملی و صادراتی

بارها شاهد برگزاری نشست های بزرگ بین سران اجرایی جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورها بوده ایم، عموما این نشست ها باعث نشده است که بخش خصوصی و بنگاه های اقتصادی بتوانند از سوی این نشست ها در جهت توسعه صادرات محصولات و یا خدمات خود بهره برداری نمایند.  از سوی دیگر معمولا، دولت در این گونه نشست ها به دلیل عدم اطلاع لازم از بخش خصوصی و توانمندی ها آنها نتوانسته است، اطمینان لازم را جهت معرفی این بنگاه ها به طرف مقابل داشته باشند. این در حالی است که معمولا سران کشورهای خارجی، با همراه نمودن بنگاه های خصوصی خود در این نشست ها، سعی می کنند، بهره برداری های لازم را در خصوص توسعه فعالیت های بنگاه های خود در بازار بزرگ جمهوری اسلامی ایران داشته باشند و امتیازات لازم را به دست آورند.

Admin

فارغ التحصیل رشته تکنولوژی نساجی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *