اخبار فرش ماشینی

مخمل‌بافی؛ اوج هنر نساجی

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

مخمل‌بافی، اوج هنر نساجی محسوب می‌شود و دارای انواع گوناگونی است.

مخمل، نوعی پارچه ابریشمی پرزدار است که در بافت آن از دو نوع تار، یکی به عنوان تار بوم و دیگری به عنوان تار پرز و یک نوع نخ پود استفاده می‌گردد که ظرافت آن در طرح، نقش و لطافت بافت است.

این هنر، اوج هنر نساجی محسوب شده و دارای انواع گوناگونی بوده است که زیباترین آنها مخمل نقش برجسته است که در آن رج نقشه (که از تارهای پرز شکل می‌گیرد) از سطح بوم و زمینه پارچه، برجسته خودنمایی می‌کند.

hinza chemical تبلیغات

از انواع دیگر مخمل می‌توان به «مخمل ساده»، «مخمل گلدار»، «مخمل موجدار» و «مخمل دو خوابه» اشاره نمود که هر یک از آنها جذابیت و زیبایی خاص و بی‌نظیری دارند.

سابقه تاریخی مخمل بافی در ایران به طور قطع مشخص نیست و آنچه مشخص است، این است که بافت انواع پارچه‌های ابریشمی از دوره هخامنشیان در مناطق مختلف ایران رواج داشته و پس از آن در سلسله ساسانی، این رونق به اوج رسیده است.

در دوره اسلامی نیز بافندگی انواع پارچه‌های ابریشمی ادامه یافت و در عصر سلجوقیان و سپس در دوره حکومت صفویان (عصر طلایی صناعی ایران) به اوج تکامل و پیشرفت رسید و بنابه اظهار بسیاری از صاحب نظران و کارشناسان محمل در این دوره ابداع گردیده است.

از مخمل جهت دوخت البسه اعیان و اشراف، دوخت پرده رویه مبلمان و صندلی کاخ‌ها و همچنین به منظور تجلید کتاب آسمانی قرآن و دوخت سجاده و جانماز نیز استفاده می‌شود.

مراکز عمده مخملبافی در ایران، شهرهای یزد و کاشان بوده است که مخمل کاشان از حیث تنوع رنگ و طرح و ظرافت در بافت و همچنین در جهت وجود هنرمندان خوش ذوق نقاش و نساجان چیره دست و خلاق، همواره دارای شهرت جهانی بوده است.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن