اخبار فرش ماشینیاسلاید شو

مصاحبه با آقای مهندس محسن ابوالقاسمی- مدیر عامل شرکت پلیمرسازان سینا

ثبات قيمت ارز، مهمترين خواسته توليد كنندگان

در سالهايي كه بسياري از افراد به فكر خارج كردن اندك سرمايه خود به خارج از كشور بودند افرادي در جامعه در همين گوشه و كنار درحال تلاش براي ورود به بخش توليد و صعت كشور بودند. در اين سالهاي سخت اقتصادي كه ورود به بخش توليد كشور از نظر بسياري از متخصصين و كارشناسان كاري بس دشوار بود. شركت پليمرسازان سينا با مديريت مهندس ابوالقاسمي و كارشناسان  مهندسين متخصص خود در فكر توليد چيپس پلي استر اصلاح شده و افزودنيهاي تخصصي در زمينه بازيافت پت بودند. به سراغ مهندس ابوالقاسمي مدير مجموعه  پليمرسازان سينا رفتيم تا صحبتي در مورد وضعيت صنعت نساجي داشته باشيم.

 

لطفا در ابتدا در مورد سوابق و فعاليت‌هاي خود در صنعت نساجي ايران توضيحاتي را بفرماييد.

فرش ماشینی خوب تبلیغات

شركت پليمرسازان سينا در سال ۱۳۸۹ به منظور توليد چيپس پلي استر پت فعاليت خود را آغاز نمود. اين شركت با برخورداري از دانش فني و تخصصي خود در زمينه بازيافت پت بخش عمده‌اي از نياز صنعتگران را مرتفع مي سازد. اين شركت در ابتداي كار توليد خود با توجه به نو پا و تازه كار بودن بيشتر در زمينه بازيافت و توليد گرانول و چيپس بازيافتي آغاز به فعاليت نموده ولي با توجه به علاقه مديران جهت نوآوري و سعي و تلاش بي‌وقفه آنان در اين واحد صنعتي و در زمان بسيار كوتاه موفق به توليد محصولات جديد همگام با تكنولوژي روز دنيا شده است. دستاورد اين شركت عبارت است از اخذ گواهي نامه ثبت اختراع در فرآيند بازيافت ضايعات غير قابل مصرف پلي اتيلن ترفتالات مي‌باشد كه قبل از اين هزاران تن ضايعات شركتهاي نساجي در محيط زيست رها شده و با توجه به ساختار پت به مدت ۴۰۰ سال در محيط زيست باقي مي‌ماند كه با فرايند جديد مجددا به پروسه توليد بازگشته و از هدر رفت سرمايه ملي به ميزان قابل توجهي جلوگيري نمايد و همچنين در زمينه توليد مستربچهاي رنگي فعاليت خود را از سال ۱۳۹۷ شروع نموده و با تجهيز نمودن لوازم آزمايشگاهي و ماشين‌آلات با تكنولوژي روز دنيا توانسته مستر بچهاي مورد نياز شركت نساجي را تأمين نمايد.

 

شركت پليمرسازان سينا چه خدماتي را به صنعت نساجي و فرش ماشيني كشور ارايه مي‌كند؟

بازار مواد اوليه داراي متغير هاي زيادي است كه از آن جمله مي‌توان به زمان، قيمت ارز، قيمت پايه نفت و محصولات پتروشيمي اشاره نمود. هم اكنون بدليل ركود ناشي از پيامد هاي تغييرات ارزش دلار و سكوت بازار هدف در محصولات فرش، موكت، كفپوش، پتو، محصولات بي‌بافت شاهد كاهش عرضه مواد اوليه ريسايكل هستيم در حاليكه عرضه مواد اوليه ويرجين تحت بازار بورس، ثابت بوده و داراي ثبات نسبي مي‌باشد.

 

به طور كلي وضعيت بازار مواد اوليه و نخ‌هاي پلي استر را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

نوسانات ارزي موجبات ايجاد تغييرات غير قابل پيش بيني براي اين صنعت شده است. بطور مثال براي واردات مواد اوليه يا تجهيزات بايد بر اساس كدام قيمت ارز حساب محاسبات ما صورت بگيرد؟ آيا از زمان دريافت پروفرما تا زمان پرداخت ارزي دچار كاهش يا افزايش هزينه خواهيم شد؟ تلاطم بيشتر در قيمت ارز، متاسفانه موجب ركود بازار داخلي نيز شده است. در اين راستا، صادرات محصولات توليدي نيز تحت تاثير قرار دارد. امروز ثبات قيمت ارز، مهمترين خواسته توليد كنندگان و بازار هدف است.

 

نظر شما در مورد وضعيت نا بسامان ارز و مشكلاتي كه براي واحدهاي توليدي مواد اوليه و محصول نهايي ايجاد كرده چيست؟

در كشور تنها توليد كننده گرانول ويرجين پلي استر پتروشيمي شهيد تندگويان مي‌باشد كه با توجه به ظرفيت توليد، بازار داخلي را كاملا پوشش مي‌دهد. در زمينه توليد گرانول بازيافتي، اين روند رو به جلو بوده و علاوه بر كميت، كيفيت اين محصولات نيز روزانه ارتقا مي‌يابد. بهره گيري از دانش روز، تجهيزات مدرن و همكاري ما بين مشتريان و توليد كنندگان، دريچه‌اي روشن به روي اين صنعت باز كرده است.

صنعت توليد چيپس پلي استر و نخ هاي بازيافتي در كشور را چطور ارزيابي مي‌كنيد؟

محصولات ما علاوه بر كاهش هزينه توليد، موجب كمك به توليد كنندگان الياف براي تأمين هرچه بهتر مواد اوليه مي‌گردد. در دسترس بودن، تنوع محصول در رنگ و كيفيت مختلف همواره موجب انتخاب بهتر توسط مشتريان محترم مي‌شود. كاهش هزينه توليد به واسطة محصولات بازيافتي اين شركت، يعني افزايش حاشيه سود و يا كمك به رقابت در بازارهاي صادراتي هدف مي‌باشد.

 

محصولات و نوآوري هاي شما چه مزايايي نسبت به ديگر رقبا در بازار دارد؟

ما با ارتقاي ديد كيفي و با بهره‌مندي از تكنولوژي و دانش روز، مفتخر خواهيم بود بزودي در بازارهاي صادراتي كشورهاي همسايه مانند تركيه، روسيه و أفغانستان حضور پيدا كرده و ضمن صادرات گرانولهاي مستربچي و مستربچ هاي رنگي، به توسعه اين بازارها بي‌انديشيم. مزيت محصولات توليدي اين شركت، كيفيت بالا و قيمت مناسب آن است. ضمنا با بهره مندي از آخرين تكنولوژي روز در عرصه آزمايشگاه و كنترل كيفيت، ما به زودي از ديگر رقبا فاصله خواهيم گرفت. خدمات فني و تخصصي كه به مشتريان خود در اين زمنه ارائه مي‌دهيم پس از فروش محصولات، يكي ديگر از ويژگي هاي خاص شركت است كه همواره كنار مشتريان عزيز خود، استوار باقي خواهيم ماند.

آيا در بخش صادرات هم فعال هستيد؟ توليدات ايراني در بخش نخ هاي بازيافتي در حوزه صادرات چه مزيت هايي مي‌تواند داشته باشد؟

با توجه به ميزان تقاضاي كنوني از الياف پلي استر، با به راه افتادن بازارهاي هدف و ارتقاي تقاضاي مشتريان، قطعا زمينه براي افزايش كميت الياف در بازار فراهم خواهد شد. لذا با گذر از زمان و اميد به افزايش تقاضاي داخلي و باز شدن فضاي صادرات، تأسيس شركت هاي جديد الياف دور از ذهن نمي‌باشد

 

آيا ظرفيت سرمايه گذاري هاي بيشتر در بخش توليد الياف بازيافتي پلي استر در ايران وجود دارد؟

بالتبع با توجه به صادرات الياف پلي استر از سوي كشورهايي مانند تركيه، چين، تايوان، هند و ازبكستان به بازارهاي هدف، و هم چنين با توجه به كيفيت مواد اوليه بازيافتي در اين كشورها كه عمدتاً ناشي از واردات بطري از كشورهاي جهان اول است. قطعاً ما از توليد كنندگان جهاني عقب هستيم كه بايد با ارتقاي كيفيت، كاهش قيمت تمام شده و توسعه بازارهاي صادراتي بتوأنيم خود را به بهترين شركت هاي جهاني موجود در اين زمينه برسانيم. امروزه مشتريان علاوه بر قيمت و كيفيت، به زمان و نحوه تحويل كالا نيز دقت فراوان دارند. تأخير در بارگيري‌ها، تأخير در تحويل سفارش و نوع بسته بندي محصولات و كيفيت بارگيري يكي ديگر از عوامل ضعف در بازارهاي رقابتي است.

 

به عنوان صحبت پاياني اگر نكته‌اي هست بفرماييد.

ضمن تقدير از دست اندركاران مجله نساجي كهن، شركت پليمرسازان سينا با افتخار آماده ارايه هرگونه مستربچ رنگي، گرانولهاي بازيافتي، مواد تعاوني و كمكي در صنعت الياف پلي استر بوده و در اين راه دست تمامي توليد كنندگان الياف را به گرمي مي‌فشارد و با اعتقاد راسخ به حضور در كنار مشتريان عزيز خود، همواره نسبت به اين موضوع به خود مي‌باليم.

 

تحریریه مجله نساجی کهن

ارسال مقالات و ترجمه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین اخبار و رویدادهای نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید
[instagram-feed

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن