مبادلات پولی ایران و هند تسهیل می‌شود

 

مبادلات پولی ایران و هند تسهیل می‌شود

تبریز- سفیر هند در تهران از تسهیل مبادلات پولی دو كشور با توافقات حاصله بین دو بانك ایرانی پارسیان و بانك هندی ‘ یو.سی.او ‘ (UCO) خبرداد.

‘ سریو استاوا ‘ شامگاه دوشنبه در نشست مشترك هیات اقتصادی هند و فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی در تبریز گفت: دو كشور موافقت كردند ۴۵ درصد صادرات نفت ایران به هند به صورت روپیه به ایران پرداخت شود.

وی، این تصمیم را در راستای كاهش هزینه های تجاری و مشكلات پولی موثر دانست و افزود: به این ترتیب سطح همكاری های تجاری دو كشور هم افزایش می یابد.

استاوا، به تولید سالانه دو میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو در هند اشاره كرد و گفت: قطعات خودرو تولید شده در هند به پنج قاره جهان صادر می شود.

وی همچنین نسبت به همكاری برای صادرات برنج، چای و ادویه جات از هند به ایران اعلام آمادگی كرد و افزود: هند در زمینه تولید دارو هم به پیشرفت های قابل توجهی در سالهای اخیر رسیده است.

سفیر هند در تهران با اعلام اینكه ۲۳ درصد محصولات دارویی هند به امریكا صادر می شود، درآمد سالانه این كشور از صادرات دارو را ۱۰ میلیارد دلار اعلام كرد.

استاوا اظهاركرد: توسعه همكاری با ایران به واسطه موقعیت اقتصادی و جغرافیایی این كشور از اولویتهای تجارت خارجی هند است.

وی با بیان اینكه دولت ها نقش تسهیل كننده امور تجاری را دارند، بر اهتمام تجار در گسترش همكاری ها تاكید كرد.

هیات اقتصادی هند به سرپرستی مدیركل وزارت تجارت این كشور قبل از سفر به تبریز نشستی در اتاق بازرگانی تهران داشته و قصد سفر به اصفهان را نیز دارد.

توافق ایران و هند برای پرداخت ۴۵ درصد بهای نفت صادراتی ایران به این كشور با روپیه از نتایج نشست مشترك تجار ایرانی و هندی در اتاق تهران اعلام شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *