اخبار نساجی

ماندن در مقام اول توليد و صادرات؛ نيازمند عزم جدي و ملي

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

نايب رئيس انجمن توليدكنندگان و صادركنندگان زعفران خراسان جنوبي با ابراز نگراني نسبت به تهديد جايگاه توليد و صادرات كشورمان، تصريح كرد: در حال حاضر كشور‌هاي افغانستان، يونان، مراكش و حتي چين به دنبال ترويج كشت گلخانه‌اي زعفران هستند كه با ادامه روند فعلي صادرات ايران و مشكلات آن، مزيت كشورمان در اين محصول از دست مي‌رود لذا براي ماندن در بازار توليد و صادرات نيازمند عزم جدي و ملي هستيم.

سيد علي حسيني در گفت‌وگو با خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره مشكلات صادرات زعفران و بسته‌بندي كوچك آن اظهار كرد: در صادرات زعفران هيچ وقت صادرات به صورت فله نداشته‌ايم و زعفران از بسته‌بندي ۱۰۰ ميلي‌گرم به بالا در حال توزيع در داخل و خارج كشور است.

وي با اشاره به اينكه براساس اعلام دولت از سال گذشته صادر‌كنندگان بايد براي صادرات بسته‌هاي بالاتر از ۳۰ گرم پنج درصد عوارض بپردازند، گفت: اين سياست راهكار حل مشكل زعفران نيست چراكه بايد بر اساس نياز و تقاضاي بازار هدف صادرات همه نوع بسته‌بندي صورت گيرد چراكه برخي صنايع دارويي يا غذايي و لبني خواستار بسته‌بندي‌هاي بزرگ زعفران هستند كه بايد بر اساس نياز آنها هم صادرات داشته باشيم، ‌كه اعمال اين عوارض باعث ‌شده بسته‌هاي صادراتي در اسپانيا باز و طبق تقاضاي مشتريان و به نام اين كشور بسته‌بندي شود.

hinza chemical تبلیغات

حسيني تصريح كرد: اين درحالي است كه ريالي از ميليارد‌ها تومان عوارض اخذ شده از صادرات زعفران براي بازارسازي و توسعه‌ي صادرات آن هزينه نشده است.

نايب رئيس انجمن توليدكنندگان و صادركنندگان زعفران خراسان جنوبي تاكيد كرد: اگر خواهان رشد فرهنگ توسعه‌ي صادرات زعفران در بسته‌بندي كمتر از ۱۰ گرم هستيم، نبايد عوارض در نظر گيريم بلكه نيازمند بستر‌سازي براي توسعه بازار و افزايش ضريب نفوذ در بازار صادراتي هستيم.

وي معتقد است: ايران به عنوان بزرگترين توليد‌كننده و صادر‌كننده زعفران در جهان بايد براساس خواست و تقاضاي بازار صادرات داشته باشيم، اما در مديريت توليد و صادرات ضعف دارد.

حسيني تصريح كرد: طي سال گذشته بسته‌هاي زعفران زير ۱۰ گرم كمترين صادرات را داشته و حداكثر صادرات به بسته‌هاي ۱۰ تا ۲۵ گرم اختصاص يافته و ميزان صادرات بسته‌هاي ۲۵ تا ۳۰ گرمي بسيار ناچيز بوده است.

به اعتقاد نايب رئيس انجمن توليدكنندگان و صادركنندگان زعفران خراسان جنوبي به جاي اخذ عوارض از ميزان بسته‌بندي زعفران بايد با حمايت از مدرن‌سازي صنايع بسته‌بندي پرداخت تا همان گونه كه از نظر كمي و كيفي در صدر جهان هستيم نام ايران در بازار صادرات اول باشد.

گفتني است: صادر‌كننده‌هاي زعفران كيلويي ۱۶۶ دلار جريمـه مي‌پردازند.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن