لباس هايي براي مردان عنكبوتي

تلاش ژنتيك براي​ كشيدن تارهاي ​محكم عنكبوت از دل كرم​ابريشم

جليقه ضدگلوله چيز چندان جديدي نيست. اين فناوري کاربردي را نه فقط در فيلم ها بلکه در دنياي واقعي به وفور ديده ايم. کارکنان مسئول انتقال پول به بانک ها در حالي که به اين جليقه ها مجهز هستند کار خود را انجام مي دهند، اما نسل جديدي از آنها طراحي و توليد شده که هم وزن بسيار کمتري دارد و هم از کارايي بالاتري نيز برخوردار است. گروهي از محققان ژاپني اليافي را توليد کرده اند که در ساختار آن از تارهاي عنکبوت تراريخته ژنتيکي و همچنين رشته هاي ابريشمي به دست آمده از کرم ابريشم استفاده شده است. اين به آن معناست که الياف به دست آمده به طرز شگفت انگيزي مستحکم و غيرقابل نفوذ است و در عين حال ظاهري زيبا ، نرم و سبک دارد.

    محققان انستيتو ملي علوم زيست کشاورزي و دانشگاه شينشو ژاپن معتقدند لباس هايي که از تلفيق نخ ابريشم و تارهاي عنکبوت مهندسي ژنتيک شده توليد مي شوند کاربرد گسترده اي در امور امنيتي خواهند داشت. نقطه عطف اين فناوري نوين تلفيق دقيق تارهاي عنکبوت و پروتئين هاي موجود در دهان کرم هاي ابريشم محسوب مي شود. اين محصول دوگانه حاوي کمتر از يک درصد پروتئين ياد شده و حدود ۵۳ درصد مستحکم تر از تارهاي ابريشمي رايج و شناخته شده است.

    دانشمندان از مدت ها پيش از خاصيت اين پروتئين ها آگاه بودند و همچنين مي دانستند تاري که عنکبوت با استفاده از آن از سقف آويزان شده نسبت به تار مشابه بسيار نازک ساخته شده از فولاد تا پنج برابر مستحکم تر است و دقيقا به واسطه همين آگاهي است که آنها در تلاش بوده اند از اين محصول طبيعي براي توليد طيف وسيعي از تجهيزات از نخ جراحي گرفته تا جليقه ضدگلوله استفاده کنند. البته شايد دليلي وجود نداشته باشد شال گردن زيبايي از چنين اليافي توليد شود، اما محققان ژاپني مصمم هستند ايده جديدشان را براي توليد انبوه محصولاتي متنوع راهي کارخانه ها کنند.

    پرسشي که اين محققان مدت ها به دنبال ارائه پاسخي روشن براي آن بودند، مي تواند به تحولي بزرگ در بسياري از صنايع منجر شود: چگونه مي توان چنين تارهاي بسيار مستحکمي را مستقيما از عنکبوت ها به دست آورد و نه اين که طي تلفيق آنها با کرم هاي ابريشم زمان و هزينه قابل توجهي صرف کرد؟! از طرفي عنکبوت ها تارهاي بسيار زيادي توليد نمي کنند و حتي بخشي از آنها را نيز مي خورند پس چندان نمي توان به راه اندازي مزرعه پرورش عنکبوت هاي توليدکننده تار فکر کرد، اما از طرف ديگر کرم هاي ابريشم هزاران سال است که با بشر همراه بوده اند، چون استفاده از تارهاي ابريشم آنها کار سختي نيست. حالاکرم ابريشمي را تصور کنيد که پروتئين هاي عنکبوت را به همراه خود دارد.

    اين چيزي است که به آن کارخانه توليد ابريشم زيستي گفته مي شود.​ در سال هاي اخير، محققان ديگري نيز بوده اند که در آزمايشگاه هاي پيشرفته، کرم هاي ابريشم تراريخته ژنتيکي پرورش داده اند که محصول طبيعي توليد شده آنها چيزي متفاوت از کرم هاي ابريشم عادي است، اما اين براي نخستين بار است که قرار است از چنين ماده فوق العاده مستحکمي براي توليد منسوجات قابل پوشيدن استفاده شود.

برگرفته از: Popular Science

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *