اخبار فرش ماشینی

كنترل توليد نانو الياف

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

‏پژوهشگران دانشگاه اميركبير موفق شدند ، با ساخت دستگاه برق ريسي (‏electrospinning‏ ‏‎(‎، با امكانات مخصوص به خود ، امكان توليد كنترل شده نانو الياف را فراهم آوردند با كنترل فرايند برق ريسي ، مي توان نانو اليافي با خواص دلخواه و با كاربرد در حوزه هاي مختلفي همانند فيلتراسيون ، مهندسي بافت ،رهايش كنترل شده- ي دارو تو ليد كرد .
در فرآيند برق ريسي ، به دليل اينكه جريان محلول ، حين فرآيند ديده نمي شود و نيز به دليل سرعت بسيار بالاي فرآيند ، تعيين نقطه پايداري فرش دستباف با دشواري هاي زيادي همراه است . در پژوهش انجام شده روشي جديد براي تعيين شرايط فرآيند پايدار ، ارائه شده است .

در اين پژوهش ، از دستگاه برق ريسي ساخته شده به وسيله پژوهشگران دانشگاه اميركبير ، استفاده شده است ، و با اضافه كردن اجزايي به دستگاه برق ريسي ، جريان الكتريكي منتقل شده با سيال ، حين فرآيند ، اندازه گيري گرديده است . با ثبت جريان مذكور در هر۱۰ ميلي ثانيه به وسيله كامپيوتر و بررسي تغييرات آن با تغييرات ولتاژ ، مي توان شرايطي را كه منجر به فرآيند پايدار مي شود به دست آورد .

جزئيات اين پژوهش كه در قالب پايان نامه ي دكتري دلارام فلاحي و با همكاري مهدي رفيع زاده ، دانشيار دانشكده مهندسي پليمر دانشكده صنعتي اميركبير ، ناصر محمدي ، استاد دانشكده مهندسي پليمر ، بهروز وحيدي دانشيار دانشكده مهندسي برق ، دانشگاه  صنعتي اميركبير صورت گرفته ، در مجله ‏polymer international ‎‏ (جلد ۷۵ ، صفحات ۱۳۶۸-۱۳۶۳ سال ۲۰۰۸ ) منتشر شده است .

hinza chemical تبلیغات

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن