اخبار نساجی

كمبود سرمایه اجرای طرح‌ها را به تاخیر انداخت

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

اگرچه ایدرو همواره عنوان یکی از نهادهای توسعه را در کشور یدک می‌کشد، اما عدم‌پرداخت کامل منابع واگذاری شرکت‌های این سازمان از یک سو و در نظر نگرفتن بودجه مورد نیاز از سوی دیگر موجب شد تا سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از برنامه‌های توسعه‌ای خود عقب بماند. تاخیری که موجب شد مجید هدایت از راس مدیریتی این شرکت برکنار شود و وزیر اسبق وزارت صنایع و معادن به امید پیشبرد برنامه در راس مدیریتی این سازمان قرار گیرد.

بیشترین تاخیر سال‌های اخیر در این سازمان را می‌توان به تاخیر در توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی نسبت داد که به گفته رییس جدید این سازمان عدم‌تامین به موقع سرمایه مورد نیاز موجب شد تا اجرای این طرح‌ها با تاخیر بسیار مواجه شود.
براساس برنامه ریزی صورت گرفته فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس‌جنوبی باید در ۵۲ ماه به اتمام می‌رسید، اما تكمیل پروژه‌ها با گذشت ۷۳ ماه هنوز به پایان نرسیده و با توجه به شرایط کنونی نمی‌توان زمان دقیقی برای اتمام این پروژه‌ها در نظر گرفت.غلامرضا شافعی رییس جدید ایدرو روز گذشته در مراسمی که به مناسبت ۴۵ سالگي این سازمان برگزار شد به بررسی مشکلات این سازمان برای حفظ و فعالیت‌های قبلی و توسعه فعالیت‌های آینده پرداخت.

hinza chemical تبلیغات

به گفته وی، نگاه به ایدرو در سال‌های گذشته نگاه به یک سازمان توسعه‌ای نبوده و طی این مدت نیز اقدامات بسیاری در جهت تضعیف این سازمان صورت گرفته است.
رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در ادامه با اشاره به اینکه طی سال‌های اخیر چندین بار طرح انحلال این سازمان مطرح شده بود، گفت: متاسفانه طی سال‌های اخیر برخی که بر سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تصدی داشته یا اعمال نظر کرده‌‌اند، اساسنامه این سازمان را نادیده گرفته و حتی در مقاطعی کمر همت بر حذف این سازمان بسته‌اند، در حالی که ایدرو یک سازمان توسعه‌ای است.

شافعی افزود: علاوه بر این طی سال‌های گذشته در موارد متعددی هم در قانون و هم اجرا به اساسنامه ایدرو تعرض شده است كه از آن جمله می‌توان به قانون بودجه ۱۳۸۳و قانون برگزاری مناقصات، قانون برنامه چهارم توسعه و بودجه سال‌های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷، قانون اصلاح موادی از برنامه چهارم توسعه، قانون مدیریت خدمات كشوری و غیره اشاره كرد.

۷۰ درصد منابع واگذاری به ایدرو نرسید

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاكید براینكه بدهكار خزانه نبوده‌ایم و سرمایه‌های تحصیل شده، متعلق به ایدرو بوده است، افزود: سرمایه‌های ایدرو باید در جهت توسعه كشور به كار گرفته شود، زیرا ایدرو یك سازمان توسعه‌ای است كه باید ایجاد كند و بفروشد؛ بنابراین باید اجازه داد تا از منابع خود استفاده كند.شافعی با بیان اینكه مشخص نیست تصمیمات واگذاری‌ها با چه منطقی گرفته شده است؟ ادامه داد: شركت‌هایی را در فهرست واگذاری‌ها اعلام می‌كنند كه اختیارات مجامع را از آنها گرفته و به سازمان‌هایی اختیار می‌دهند كه هیچ صلاحیتی ندارند.وی تصریح كرد: باید ۷۰ درصد از منابع واگذاری‌های انجام شده به ایدرو بازگردانده می‌شد كه تاكنون این كار صورت نگرفته است.معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فروش ۱۵۰۰ میلیارد تومان از سهام و دارایی‌های سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، اظهار كرد: قرار بر این بوده که از این رقم، ۲۰۰میلیارد تومان به سازمان داده شود که البته باید صرف توسعه منطقه‌ای می‌شده نه توسعه ملی، اگر چه ممکن است گاهی توسعه منطقه‌ای و ملی بر هم منطبق باشند، اما همیشه این گونه نیست.

به اساسنامه بر‌گردیم

شافعی در ادامه با بیان اینكه اساسنامه ایدرو كه در سال ۱۳۴۶ تنظیم شده، كارآیی كافی را داشته است، عنوان كرد: تلاش ما این است تا به این اساسنامه بازگردیم تا بتوانیم نقش توسعه‌ای این سازمان را دوباره احیا كنیم.معاون وزیر صنعت افزود: امسال پیش‌بینی شده تا از بودجه ۴۰۰ میلیارد تومان و از طریق بانك صنعت و معدن نیز ۱۶۵ میلیارد تومان سرمایه سازمان گسترش افزایش یابد.وی ادامه داد: در زمان حاضر كشورهای صنعتی حاضر به سرمایه گذاری در پروژه‌های ما نیستند كه این امر را یا به صورت رسمی اعلام كرده یا بهانه تراشی می‌كنند پس در شرایط فعلی نه تنها به ایدرو، بلكه به چند سازمان توسعه‌ای نیاز داریم.شافعی با اشاره به توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی اعلام كرد: ما به عنوان سازمان فعال در این فازها باید كار را طی ۵۲ماه تمام می‌كردیم، اما هم اكنون مدت تكمیل پروژه‌ها را ۷۳ ماه قرار داده‌ایم و پیشرفت‌مان كند بوده‌است.وی تاكید كرد: در حالی كه باید در هر یك از فازها هر ماه دو درصد پیشرفت كنيم. مقام مسوول در وزارت صنعت با اشاره به ضرورت تقویت مالی ایدرو بیان كرد: ‌عملكرد سال‌های اخیر نشان می‌دهد بودجه این سازمان كافی نبوده است.

فروش نفت با همکاری بخش خصوصی

مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم گفت: امیدواریم نگاه‌ها به سمت تقویت سازمان‌های توسعه‌ای مانند ایدرو و ‌ایمیدور پیش رود تا متناسب با توانمندی این سازمان‌ها بتوانیم نتایج خوبی را در این بخش به‌دست آوریم.وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: هم‌اکنون زمان آن رسیده که در بنگاه‌ها موضوع خوشه سازی به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد و اجرای کار تیمی از سوی سازمان‌های توسعه‌ای گسترش داده شود.
وی تصریح کرد: اگرچه در نوسازی صنایع تجربه خوبی وجود دارد، اما آنچه که به عنوان پوست‌اندازی صنایع در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مورد انتظار بود، شکل نگرفت.
غضنفری با اشاره به مشکل تامین نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی، اظهار كرد: تامین مالی از جمله انتشار اوراق مشارکت، اوراق قرضه و صکوک، اگرچه هم‌اکنون به عنوان راهکارهای نوین تامین مالی در دستور کار قرار گرفته است، اما بنگاه‌ها از اجرای آن هراس دارند، بنابراین باید این اندیشه را نیز مورد بررسی قرار داد که آیا سازمان‌های توسعه‌ای می‌توانند راهکارهای جدیدی برای تامین مالی داشته باشند.

غضنفری ادامه افزود: قدرت سرمایه در گردش واحدهای تولیدی به دلیل تحولات بین‌المللی کاهش یافته است، این در شرایطی است که جنس تحریم‌های جدید با گذشته متفاوت است، چرا که در گام اول تحریم‌ها تنها کالاهای با تکنولوژی بالا را شامل می‌شد و در مرحله بعد نیز سرمایه گذاری در صنایع بالادستی ایران مورد تحریم واقع شد، اما هم‌اکنون به اذعان تحریم‌کنندگان، تحریم‌ها هر چیز که به ایران کمک کند را شامل می‌شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: تحریم‌های جدید به صورت یک حساب باز عمل می‌کند؛ به طوری که در جدیدترین تحریم‌ها علیه ایران، بانک‌های خصوصی نیز مورد تحریم واقع شده‌‌اند که این امر گردش پول را با مشکل مواجه کرده است. وی خاطر نشان کرد: با راهکارهای جدیدی که دولت برای مقابله با تحریم در نظر گرفته است، بخش خصوصی می‌تواند در فروش و انتقال نفت وارد شده و در تعامل با سایر بخش‌ها مواد اولیه مورد نیاز سایر کارخانه‌هاي صنعتی را تامین کند. از سوی دیگر این سازمان می‌تواند طرحی را برای حمایت از بخش خصوصی برای عبور از بحران کنونی در نظر بگیرد.در این مراسم همچنین از برخی از مدیران سابق ایدرو تقدیر و تشکر شد.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن