اخبار نساجی

كاهش واردات گوشت قرمز به ۸۰ هزار تن درسال جاري

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

درپي اعتراض دامدارن به افزايش واردات گوشت قرمز منجمد كه ابتدا در حد ۵۰ هزار تن و به عنوان مصرف صنايع كشور صورت گرفت و هم اكنون در مغازه‌هاي سطح شهر در اختيار مصرف‌كنندگان قرار مي‌گيرد و گلايه كارشناسان و مصرف‌كنندگان به مصرف گوشت‌هاي بي‌كيفيت يخي، درحاليكه كشورمان يكي از توليدكنندگان مرغوب‌ و لذيذ گوشت‌ قرمز در جهان محسوب مي‌شود، احتمالا تعرفه ۳۵ درصدي واردات گوشت قرمز كه از سال گذشته صفر شده بود مجددا اعمال شود.

به گزارش خبرنگار دامپروري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، براساس قانون بودجه سال ۹۰ وزارت بازرگاني مكلف شده به ازاي هر كيلوگرم واردات گوشت قرمز مبلغ دو هزار و ۵۰۰ ريال از واردكنندگان دريافت كند و به حساب خزانه‌داري كل كشور واريز كند.

براين اساس، از وجوه واريزي تا سقف ۱۰ ميليارد ريال براي انجام تحقيقات كاربردي به منظور قطع وابستگي به واردات محصولات پروتئيني دامي و رسيدن به خودكفايي و توليد بهينه اين محصولات در اختيار وزارت جهاد كشاورزي قرار مي‌گيرد.

hinza chemical تبلیغات

درحال حاضر سالانه بيش از ۹۳۰ هزار تن گوشت قرمز در كشور توليد مي‌شود كه با توجه به مصرف سرانه‌ي ۱۲ كيلوگرم، سالانه ۹۰۰ تا ۹۵۰ هزار تن نياز كشور است و در مرز خودكفايي اين محصول پروتئيني استراتژيك قرار داريم؛‌ اين درحاليست كه ايران به عنوان يكي از كشورهاي توليدكننده مرغوب و با كيفيت گوشت قرمز طي سالهاي اخير نه تنها خودكفا بوده بلكه صادركننده اين مصول به كشورهاي مسلمان حاشيه خليج فارس بوده است اما به دليل مشكلات ايجاد شده اعم از واردات گوشت قرمز، قاچاق دام زنده به كشور، خشكسالي و نبود حمايت مناسب از دامداري‌هاي داخلي از ميزان توليد كاسته شده است.

كه با توجه به شكل‌گيري دامداري‌هاي صنعتي با سرمايه‌هاي كلان و ظرفيت‌هاي خالي در اين بخش، اگر از توليد داخلي حمايت شود، نه تنها اين ميزان بسيار ناچيز واردات با توليد داخل تامين مي‌شود بلكه با توجه به ذبح شرعي و مرغوبيت دام‌هاي ايراني، تقاضاي زيادي از سوي كشورهاي عربي و مسلمان همسايه براي واردات گوشت از ايران وجود دارد كه مي‌تواند ايران را به صادركننده بزرگ در خاورميانه تبديل و جايگزين واردات گوشت‌هاي برزيلي به كشورهاي حاشيه خليج فارس كند.

در اين زمينه سعادت‌الله عباسي – معاون وزير جهاد كشاورزي – در گفت‌وگو با ايسنا شرايط توليد گوشت قرمزدر سال جاري را مناسب ارزيابي و اظهار كرد: سال گذشته ۹۳۳ هزار تن گوشت قرمز در كشور توليد شد كه پيش‌بيني مي‌شود امسال حدود سه درصد افزايش يابد.

عباسي تصريح كرد: نياز به واردات گوشت قرمز كمتر از ۱۰ درصد است كه اين ميزان نيز براي زمان‌هاي پرمصرف، تنظيم بازار و مصارف صنايع گوشتي و پروتئيني صورت مي‌گيرد.

معاون وزير جهاد كشاورزي درباره‌ي بالا‌بودن ميزان واردات گوشت قرمز در كشور و گلايه دامداران از عدم حمايت توليد داخلي، گفت: سال گذشته كمتر از ۱۰۰ هزار تن گوشت قرمز به منظور ذخيره استراتژيك و اجراي قانون هدفمند‌سازي يارانه‌ها وارد شد كه امسال ميزان نياز به واردات كمتر خواهد بود و پيش‌بيني مي‌شود امسال حدود ۸۰ تا ۹۰ هزار تن گوشت قرمز منجمد به منظور ذخيره‌سازي و تامين كمبود نياز كشور وارد شود.

وي خاطرنشان كرد: اين ميزان واردات در اختيار پادگان‌ها، مراكز آموزشي، بيمارستان‌ها و نهادها و ارگان‌هايي كه پرمصرف هستند قرار مي‌گيرد.

همچنين وزير جهاد کشاورزي نيز با ابراز رضايت از وضيت توليدات گوشتي و پروتئيني كشور، گفت: با اقدامات انجام شده، ۹۰ درصد گوشت مورد نياز کشور به راحتي در داخل تامين مي‌شود.

خليليان تاکيد کرد: خوشبختانه واردات گوشت کنترل شده و ضابطه‌مند است و وزارت جهاد کشاورزي، واردات گوشت را در حد همان ۱۰ درصد مورد نياز محدود کرده است.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن