اخبار فرش ماشینی

كاهش واردات پوشاك و افزايش قاچاق آن

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

در حالي كه واردات پوشاك به كشور در نيمه اول امسال كاهش ۱۵‏‎ ‎درصدي وزني و ۱۷ درصدي ارزشي داشته، ميزان قاچاق كشف شده وارد شده پوشاك به كشور طي‏‎ ‎ماه‌هاي اخير افزايش چشم‌گيري داشته است‎.

‎در نيمه اول امسال بيش از ۶۲۴ هزار و ۵۸۸ كيلوگرم انواع پوشاك‏‎ ‎به ارزش پنج ميليون و ۵۷۹ هزار و ۵۷۱ دلار وارد كشور شده كه اين ارقام نسبت به مدت‏‎ ‎مشابه در سال گذشته به ترتيب ۱۵٫۹۵ و ۱۷٫۹۹ درصد كاهش داشته است‏‎.
‎اين ارقام در نيمه اول سال گذشته حدود ۷۴۳ هزار و ۱۴۷ كيلوگرم‏‎ ‎انواع پوشاك به ارزش شش ميليون و ۸٫۳ هزارو ۷٫۲ دلار بود‏‎. ‎

‎? ‎بيشترين پوشاك اماراتي هستند‎
‎همچنين در نيمه اول امسال پنج كشور امارات، چين، ايتاليا، تركيه‎ ‎و انگلستان (به ترتيب) كشورهاي عمده صادرات انواع پوشاك به كشورمان بودند‎.

‎در اين مدت ۳۱۴ هزار و ۱۰۳ كيلوگرم انواع پوشاك به ارزش بيش از‏‎ ‎دو ميليون و ۳۳۳ هزار دلار از كشور امارات، ۱۴۹ هزار و ۲۵۰ كيلوگرم به ارزش ۹۴۲‏‎ ‎هزار دلار از كشور چين، ۳۰ هزار و ۵۴۳ كيلوگرم به ارزش ۸۵۴ هزار دلار از كشور‏‎ ‎ايتاليا، ۵۴ هزار و ۳۲۱ كيلوگرم به ارزش ۶۱۸ هزار دلار از كشور تركيه و ۲۰ هزار و‏‎ ‎‏۷۹۴‏‎ ‎كيلوگرم به ارزش ۲۱۰ هزار دلار از كشور انگلستان وارد كشورمان شده است‎.

? ‎عمده واردات پوشاك؛ شال و چادر و روسري‎
‎بر اساس اين اعلام گمرك در ميان انواع پوشاك وارد شده به كشور‎ ‎طي شش ماهه اول امسال، بيشترين مورد شال، دستمال گردن، چادر و روسري، مقنعه، تور‎ ‎صورت و همانند كشباف يا قلاب باف با ارزش يك ميليون و ۲۵۶ هزار و ۳۷۳ دلار و بعد از‏‎ ‎اين، شال و دستمال گردن و چادر و روسري و ساير مواد نسجي با ارزش ۷۳۹ هزار و ۷۲۵‏‎ ‎دلار و سپس هم لباس زنانه و دخترانه از ساير موارد نسجي به صورت دست با ارزش۶۶۲‏‎ ‎هزار و ۴۸ دلار وارد كشور شده است‏‎.

? ‎افزايش پوشاك قاچاق‎
‎اما كاهش واردات پوشاك به كشور در حالي است كه طبق آمار گمرك‎ ‎ايران، در پنج ماهه نخست امسال واردات لباس و متفرعات آن، كيف و كفش و انواع پارچه‎ ‎به صورت قاچاق به ايران، افزايش يافته است‎.
‎در پنج ماهه نخست امسال، بيش از ۱۳۵ ميليارد و۱۷۶ ميليون ريال‏‎ ‎لباس و متفرعاتش كه به صورت قاچاق وارد كشور شده بودند، كشف شده كه اين ميزان در‎ ‎مقايسه با رقم ۷۴ ميليارد و ۱۸۹ ميليون ريال مدت مشابه سال گذشته، افزايش ۱۰ هزار و‏‎ ‎‏۴۶۴‏‎ ‎درصدي دارد‎.
‎همچنين در اين مدت، بيش از ۱۶ ميليارد و۸۱۷ ميليون ريال كيف و‏‎ ‎كفش كه به صورت قاچاق وارد كشور شده بودند، كشف شده كه اين ميزان در مدت مشابه سال‏‎ ‎‏۹٫۸۷ ميليارد و۸۹ ميليون ريال بود‏‎.
‎در انوع پارچه نيز، طي نيمه اول سال جاري، ۵۶ ميليارد و ۱۰۱‏‎ ‎ميليون ريال انواع پارچه كه به صورت قاچاق وارد كشور شده بودند، كشف شده كه اين‎ ‎ميزان در مقايسه با رقم ۲۱ ميليارد و ۹۷۰ ميليون ريال مدت مشابه سال گذشته افزايش‏‎ ‎‏۲۸۵‏‎ ‎درصدي داشته است‎.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

‎به هرحال آنچه اين ارقام نشان‌ مي‌دهند كاهش واردات انواع پوشاك‎ ‎به كشور در مقابل افزايش چشم‌گير قاچاق كشف شده آن است كه هم مي‌توان اين گونه‎ ‎برداشت كرد كه چون ميزان قاچاق كشف شده پوشاك صعودي است، پس در مجموع ميزان قاچاق‏‎ ‎اين كالا نيز رو به افزايش است كه بنابراين آنچه توليدكنندگان نسبت به وجود پوشاك‎ ‎خارجي در بازارهاي داخلي گله دارند مربوط به پوشاك قاچاق وارد شده به كشور‎ ‎است‎.‎

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن