اخبار فرش ماشینی

پدر الياف مصنوعي جهان ؛ كاروتزر

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

پدر الياف مصنوعي جهان كاروتزر، شيميدان آمريكايي است كه ۲۷ آوريل سال ۱۸۹۶ ميلادي متولد شد. او توانست براي نخستين بار به فناوري ساخت نايلون دست يابد. اين ماده پلاستيكي مصنوعي كه از پلي‌آميدهايي با وزن مولكولي بالا ساخته مي‌شود، اولين الياف پليمري مصنوعي است كه در سال ۱۹۳۸ ميلادي به صورت تجاري توليد شد.

بسياري بر اين باورند كه فناوري ساخت و توليد نايلون، بنيانگذار صنعت توليد الياف مصنوعي در سطح جهان بوده است. اين محقق پس از دستيابي به اين موفقيت، به تحقيقات خود در زمينه شيمي آلي در دانشگاه‌هاي ايلي‌نويز و هاروارد ادامه داد و توانست به نتايج ارزشمند و قابل توجهي در اين زمينه دست يابد.
سال ۱۹۲۸ ميلادي كاروتزر به سرپرستي تيم تحقيقاتي شركت بزرگ دوپونت دمورس كه مجموعه طرح‌هايي را در زمينه شيمي آلي در دستور كار خود قرار داده بود، منصوب شد.

كاروتزر درباره ساختار تركيباتي با وزن مولكولي بالا و چگونگي تغيير آرايش آنها در نتيجه پليمريزاسيون و تركيب با ذرات ديگر به تحقيق پرداخت. بدون ترديد، نتايج به دست آمده از اين تحقيقات كه از طرح‌هاي پژوهشي بسيار مهم بوده است، نقش بسيار مهمي در دستيابي به روش ساخت الياف نايلوني طبيعي داشته است. به طور كلي الياف مصنوعي علي‌رغم اين كه از بسياري جهات از خواصي مشابه الياف مصنوعي نظير الياف پشمي، پنبه‌اي، ابريشمي و همچنين نوعي لاستيك مصنوعي موسوم به نئوپرن كه از وينيل استيلن مشتق مي‌شود، برخوردار هستند از بسياري جهات بسيار بهتر و داراي خواص و ويژگي‌هايي هستند كه مي‌تواند در گسترش زمينه‌هاي كاربرد آنها در زندگي روزمره ما انسان‌ها تاثيرگذار باشد.

hinza chemical تبلیغات

نئوپرن‌ها گروهي از تركيبات شيميايي از خانواده الاستومرها يا كشپارها هستند. اين گروه از مواد در حقيقت تركيبات آلي مصنوعي لاستيك مانندي هستند كه وزن مولكولي بسيار بالايي داشته و از تركيب شيميايي تركيبات ساده‌تر ساخته مي‌شوند. از اين ماده در ساخت تخت كفش، لوله‌هاي پلاستيكي مخصوص آبياري و آبپاشي و چسب كه در مقايسه با لاستيك طبيعي از مقاومت بيشتري در برابر مواد نفتي، حلال‌ها، گرما و هوازدگي برخوردار باشد، استفاده مي‌شود.

نئوپرن نخستين بار در سال ۱۹۳۱ ميلادي تهيه و ساخته شد كه همزمان با آن ساخت مواد لاستيكي مصنوعي نيز در ايالات متحده آمريكا با استقبال چشمگيري مواجه شده بود. معمولا براي افزايش استحكام اين تركيب از اكسيدمنگنز يا اكسيد روي استفاده مي‌شود. اگرچه قيمت بسيار بالاي اين نوع تركيبات، كاربرد آنها در ساخت لاستيك خودرو را با محدوديت‌هايي مواجه ساخته است، اما با توجه به اين كه اين تركيبات از مقاومت مناسبي در برابر مواد شيميايي و همچنين اكسيداسيون برخوردار هستند امروزه از اين ماده در ساخت بسياري از ابزارها و در زمينه‌هاي تخصصي استفاده مي‌شود.

———————————————————————————–

این مطلب را نیز بخوانید
پیشنهاد سردبیر : رونق صنعت فرش ماشینی و پدیده هایپرمارکتهای فرش

————————————————————————————
تحریریه مجله نساجی کهن
ارسال مقالات و ترجمه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین اخبار و رویدادهای نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید
[instagram-feed]

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن