اقتصاد و مدیریت

قیمت ارز را به همان قیمت های قبلی برگردانید

قیمت ارز را به همان قیمت های قبلی برگردانید

 

در تیر ماه نود و پس ار آنکه در جریان اتفاقات بازار ارز که از مهر ماه سال ۱۳۸۹ آغاز شده بود بانک مرکزی به یک باره قیمت نرخ مرجع و یا رسمی ارز را افزایش داد تا با این تدبیر بتواند نظام تک نرخی را احیاء کند . این اقدام با واکنش بسیاری از کارشناسان و فعالین اقتصادی مواجه شد تا اینکه نهایتا بانک مرکزی به مرور قیمت ارز را تقریبا به همان قیمت های قبل برگرداند .

رئیس کل بانک مرکزی بعدا در مصاحبه ایی ، و در پاسخ به علت ناتوانی بانک مرکزی در تک نرخی کردن بازار ؛ ضمن دفاع از تصمیمم بانک مرکزی گناه را به گردن منتقدان انداخت . وی در این مصاحبه تنها راه تک نرخی شدن ارز را کاری می دانست که بانک مرکزی انجام داده بود و گفته بود وقتی بازار دو نرخی می شود ما باید به قیمت های بازار نزدیک شویم و پس از آن به مرور قیمت ها را کاهش داد . وی سپس می گوید اما زمانی که ما قیمتها را افزایش دادیم همه از ما انتقاد کردند حتی آنهایی که پیش از این مخالف تثبیت نرخ ارز بودند و بدین ترتیب ما نتوانستیم به اهداف خود برسیم . همچنین وی زمان بسیار کوتاهی را هم برای تک نرخی کردن بازار مطرح کرده بود و شرط آن را عدم انتقاد از افزایش مقطعی نرخ ارز دانسته بود .

به هر حال بانک مرکزی در آن زمان موفق به کنترل بازار ارز نشد تا اینکه بالاخره شکاف قیمتی در آذرماه و دی ماه سال نود به اوج خود رسید و مسئولین دولتی و بانک مرکزی که در انجام مصاحبه های نا فرجام ید طولایی داشتند این بار راه سکوت را پیش گرفتند و پس از انتقادات فراوان کارشناسان ، رئیس کل بانک مرکزی خبر از تک نرخی شدن ارز و افزایش نرخ رسمی ازحدود ۱۱۲۵ تومان به ۱۲۲۶ داد .

اکنون بیش از دو ماه از اقدام بانک مرکزی در افزایش نرخ ارز می گذرد اما هنوز هم شکاف قیمتی قابل ملاحظه ایی در بازار ارز دیده می شود . اتفاقا این بار انتقاد چندانی هم نسبت به تصمیمم بانک مرکزی در افزایش نرخ ارز از سوی منتقدین صورت نگرفت . اما سئوال اینجاست که آیا رئیس کل بانک مرکزی حاضرست از اتهامات ناروایی که در مرتبه اول به منتقدان افزایش نرخ ارز وارد ساخت عذرخواهی کند و با شجاعت ناکار آمدی مدیریتی در بانک مرکزی و دولت را مسئول دو نرخی شدن بازار بداند؟

ضمن اینکه جای این درخواست منطقی وجود دارد که بانک مرکزی پس از نتیجه نگرفتن سیاستهای که اعمال نمود قیمت ارز را به همان نرخ قبلی بازگرداند و بدین ترتیب اشتباهی را که باعث تورم در بسیاری کالاها و خدمات شد را جبران نماید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن