قیمتها به سطح اسفند ماه برگشت !

 

قیمتها به سطح اسفند ماه برگشت !

سازمان حمایت در پاسخ به یک خبرگزاری اذعان کرده است ،افزایش صعودی قیمت لبنیات متوقف شد و قیمتها نیز به سطح اسفندماه برگشته است.

این سازمان تصریح کرده است: «آنکه از شواهد امر برمی آید؛ پیگیری ها و اقدامات صورت گرفته از سوی این سازمان، توقف روند صعودی قیمت بسیاری از اقلام موجود در بازار ازجمله فراورده های لبنی را در پی داشته است و حسب اطلاع واحدهای تولیدکننده محصولات لبنی، قیمت فراورده های خود را به نرخهای اسفندماه سال گذشته برگشت داده اند. ضمن اینکه سازمان حمایت با اقدامات حمایتی و نظارتی با افزایش خودسرانه قیمت از سوی معدود واحدهای متخلف عمده و خرده فروش برخورد قانونی لازم را اعمال می نماید.»

موضوع گرانی لبنیات و بسیاری از اجناس و محصولات دیگر طی یکی دوماه گذشته بارها از سوی رسانه ها حتی در گزارش های رسمی بانک مرکزی مطرح شده تا بلکه تلنگری در مسوولان ایجاد وبازار را کنترل کنند. اما گویا چیزی که از این رهگذر نصیب مردم شده، پس از یک دوره تلاطم قیمتی، گرانی ها تثبیت شده است وخبری ازبازگشت قیمتها نیست . با این حال اینکه یک وزارتخانه به ناتوانی در مبارزه باگرانی ها متهم شود بی انصافی است وبهتر بود حرفی که قرار بود آخر زده شود همان اول زده می شد.

غضنفری با اشاره به تذکرات نمایندگان مجلس و نظرات فقها و مراجع در مورد قیمت کالاها و گرانی تصریح کرده بود، آثار هر اتفاقی در فضای کلان اقتصادی در بازار پیدا می شود، زیرا فعل و انفعالات اقتصاد کلان مانند نرخ بهره، ارز و تورم تأثیر بسزایی در بازار به طور طبیعی وجود دارد.

غضنفری با بیان اینکه گرانی به معنای بالا رفتن مؤلفه های اقتصاد کلان است، گفت: کنترل گرانی در بازار غیر ممکن است و باید در فضای اقتصادی کشور هدایت شود، زیرا نوسانهای نرخ ارز، رشد ۱۷ درصدی قیمت ارز رسمی و ۶۰ درصدی قیمت ارز غیر رسمی به طور ناخواسته بر بازار تأثیر دارد.

طبق اظهارات وزیر صنعت بیشتر افزایش قیمت کالاها بخصوص لبنیات معلول متغیرهای کلان اقتصادی است وبا چند دستورعمل و هشدار قابل حل نیست.
شاید بهتر بود سازمان حمایت که به زعم خود برای مبارزه باگرانی ها، در مواردی مجوز هم می داده است شفاف تصریح می کرد این گرانی ها خارج از کنترل این سازمان یا وزارتخانه متبوع است .

با این حال اینکه این سازمان تاکید کرده است قیمت محصولات لبنی به اسفند ماه سال قبل برگشته است شاید بی مزه ترین شوخی یک سازمان باشد، زیرا کافی است این سازمان بازرسان خود رابه سطح شهر روانه وقیمتهای محصولات لبنی طی سه ماه گذشته رارصد کند.
در شرایطی که سفره مردم به تدریج از لبنیات خالی می شود ومردم با گوشت و استخوان این گرانی ها را بخوبی حس می کنند صحبت از برگشت قیمت ها به اسفند ماه سال قبل شوخی با شعور مردم است .

در هرحال شاید این خبر که قیمت ها به نرخ های اسفند ماه برگشته می تواند بهترین خبر برای مردم باشد به شرطی که این کاهش قیمتها را مردم در خریدهای خود حس کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *