اخبار فرش ماشینی

قيمت پنبه در بازار هاي جهاني باز هم كاهش مي يابد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

پيش بيني مي شود كه قيمت پنبه در بازار هاي جهاني باز هم كاهش مي يابد.
مهندس محمد مروج – رييس هيات مديره انجمن صنايع نساجي ايران با بيان اين مطلب گفت : چين به عنوان بزرگترين مصرف كننده پنبه و در عين حال بزرگترين صادر كننده محصولات نساجي در جهان به دليل كاهش تقاضا و سفارش از سوي امريكا و اتحاديه اروپا، كارخانه هاي خود را يكي پس از ديگري تعطيل كرده است و همين امر باعث افت تقاضا براي خريد پنبه در بازارهاي جهاني شده است .
وي افزود : با توجه به روند كنوني پيش بيني مي شود كه قيمت پنبه در بازارهاي جهاني باز هم كاهش مي يابد .
اين فعال صنعتي ياد آوري كرد : بر اساس توافق انجام شده ، صنايع نساجي داخلي موظفند كه پنبه توليد داخل را براساس قيمت هاي جهاني از پنبه كاران بخرند و ما به التفاوت قيمت پنبه نيز به صورت يارانه بايد توسط وزارت جهاد كشاورزي به پنبه كاران پرداخت شود .
وي تاكيد كرد : در حال حاضر كه وزارت جهاد كشاورزي قادر به انجام وظيفه خود در پرداخت يارانه پنبه كاران نيست ، مسئولان اين وزارتخانه تعهدات خود را به دوش صنعت نساجي مي اندازند .
مروج پيش تر نيز گفته بود كه تفاوت قيمت جهاني پنبه با قيمت داخلي ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان در هر كيلو است .

عمده پنبه وارداتي مورد نياز واحدهاي نساجي كشور از ازبكستان تامين مي شود ، زيرا كشورمان با ازبكستان توافق نامه تعرفه ترجيحي امضا كرده است
بحث بر سر تعيين تعرفه پنبه از چند سال پيش آغاز شده و در اين مدت وزارت جهاد كشاورزي به بهانه دفاع از بخش كشاورزي به صورت مدام با كاهش تعرفه پنبه به كشور مخالفت مي كرد و از سوي ديگر وزارت صنايع و معادن نيز براي نجات فعالان صنعت نساجي به ويژه كارخانه هاي توليد نخ بر كاهش تعرفه پنبه تاكيد جدي داشت .
در حالي كه توليد جهاني پنبه ۲۵ ميليون تن است با توجه به وجود خشكسالي ، پيش بيني توليد پنبه در كشور براي امسال حدود ۶۰ هزار تن است .همچنين برآورد شده است كه صنايع نساجي كشور به واردات حدود ۹۰ هزار تن پنبه نياز داشته باشد .
عدم تناسب ميان تعرفه نخ و پنبه طي چند سال اخير چالش هاي زيادي را براي كارخانه هاي نخ سازي در كشور به وجود آورده و پايين تر بودن تعرفه واردات نخ از پنبه باعث شده بود كه حجم زيادي از نخ در كارخانه هاي نخ سازي كشور انبار شده و به فروش نروند كه در نهايت به حذف تعرفه پنبه منجر شد.

از سوي ديگر با صفر شدن تعرفه واردات پنبه به كشور چندي پيش وزارت جهاد كشاورزي مجددا تلاش هاي خود را براي افزايش اين تعرفه آغاز كرد . در همين زمينه چندي پيش معاون امور توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به اينكه تعرفه واردات پنبه براي حمايت از صنايع داخلي برداشته شده است ، اظهار كرده بود كه در حال حاضر وزير جهاد كشاورزي پيشنهاد و تاكيد لازم را براي برگرداندن اين تعرفه دارد .
منبع:ايسنا

hinza chemical تبلیغات

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن