اخبار نساجی

قيمت آپارتمان‌هاي فروخته‌شده در تهران+جدول

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

ستون «نبض‌بازار» از امروز با تغييراتي روبه‌رو مي‌شود. با راه‌اندازي سامانه اعلام «قيمت‌مرجع» توسط دولت، ستون نبض‌بازار كه تا پيش از اين فقط ليست «قيمت‌پيشنهادي» فروش آپارتمان در تهران را منتشر مي‌كرد، بنا دارد هفته‌اي دو بار با انتشار توام قيمت‌مرجع و قيمت‌پيشنهادی، نيمه پنهان بازار املاك را براي متقاضيان شفاف كند.

قيمت‌مرجع شامل قيمت‌ آپارتمان‌هاي فروخته‌شده طي ماه‌هاي قبل است.


با انتشار اين قيمت‌ها در كنار قيمت‌هاي پيشنهادي كه مالكان آپارتمان‌هاي در نوبت فروش اعلام مي‌كنند، متقاضيان خريد مسكن مي‌توانند به سطح واقعي قيمت پي ببرند و در معاملاتشان با هوشياري بيشتري اقدام كنند.

hinza chemical تبلیغات

ستون نبض‌بازار از اين هفته روزهاي شنبه و سه‌شنبه، ليست قيمت‌هاي پيشنهادي و قيمت‌مرجع در چندين محله تهران را كنار هم مي‌آورد و ضمن انتشار جزئيات آنها، درباره فاصله بين اين دو قيمت به متقاضيان اطلاع‌رساني مي‌كند.

با توجه به اطلاعات موجود در سامانه اعلام‌‌ قيمت‌مرجع، هم‌اكنون قيمت عمده آپارتمان‌هايي كه طي بهار امسال در برخي نقاط تهران فروخته‌شده‌اند كمتر از قيمت‌ پيشنهادي در بازار فعلي است و براي برخي ديگر از املاك، اين قضيه برعكس است. بنابراين در اين مقايسه‌ها نه به طور قطع مي‌توان گفت در بازار كنوني حباب وجود دارد و نه اينكه مي‌توان تحليل كرد كه قيمت‌ها ارزان‌ شده‌اند.

شواهد در سامانه دولتي نشان مي‌دهد خيلي سخت مي‌توان آپارتمان مشابه آنچه افراد به دنبال آن هستند را پيدا كرد. به عنوان مثال فردي كه الان قصد دارد در يكي از خيابان‌هاي تهرانپارس آپارتمان بخرد قبل از جستجو در بازار، وارد سامانه اعلام‌ قيمت‌مرجع مي‌شود تا سطح قيمت واحد مشابه فروخته‌ شده در آن خيابان را شناسايي كند.

در اين حالت ممكن است سامانه، قيمت ملك در خيابان موردنظر را به كاربر ندهد و قيمت خيابان مجاور آن را اعلام كند كه در اين صورت نمي‌توان آن را ملاك ۱۰۰ درصدي به حساب آورد بلكه بايد از آن به عنوان قيمت مرجع براي شناسايي «حدود قيمت» استفاده و بهره‌برداري كرد.

بنابراين توصيه مي‌شود به قيمت‌هاي درج شده در سامانه اعلام قيمت‌مرجع به صورت مطلق اكتفا نكنيد بلكه از آن در قالب قيمت‌راهنما استفاده كنيد. در عین حال نبود اين سامانه يا عدم استفاده از آن باعث تسلط كامل قيمت‌هاي پيشنهادي رايج در بازار مي‌شود. (قيمت‌ پيشنهادي قيمت‌هايي هستند كه مالكان يا مشاوران‌املاك اعلام مي‌كنند كه عمدتا اين قيمت‌ها به خصوص در اين روزها كاذب بوده و در آن حباب نهفته است.)

قيمت آپارتمان‌هاي فروخته‌شده در تهران+جدول

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن