اخبار نساجی

فهرست خودروهای مجاز وارداتی ورزشکاران / مجوز طلایی یک میلیارد تومانی!

 

فهرست خودروهای مجاز وارداتی ورزشکاران / مجوز طلایی یک میلیارد تومانی!

بعد از اینکه دولت دهم به عنوان تشویق، مجوزی طلایی را به ورزشکاران برای واردات خودرو داد، هم اکنون فهرست خودروهای مجاز وارداتی اعم از اینکه دارای نمایندگی در ایران باشند یا نباشند، نام خودروهای لوکسی را در خود جای داده است که قیمت برخی از آنها از مرز یک میلیارد تومان نیز عبور می کند.

به گزارش مهر، دولت دهم در ماه‌های پایانی کار خود، مجوزی طلایی و با قیمت میلیاردی را به عنوان تشویق به ورزشکاران و مدال آوران المپیک و سایر مسابقات ورزشی داد تا در مقابل مدالی که برای کشور به ارمغان آورده‌اند، خودرویی لوکس وارد کنند، مجوزی که کمتر کسی به آن دسترسی دارد.

در واقع، این مجوز آنقدر وسوسه انگیز است که شاید بتوان نام “امضای طلایی در عرصه واردات خودرو” را برای آن انتخاب کرد؛ مجوزی که بررسی فهرست خودروهای مجاز آن، انواع سواری هایی را در خود جای داده است که شاید ایران تاکنون به خود ندیده باشد؛ خودروهایی که قیمت برخی از آنها حتی از مرز یک میلیارد تومان نیز عبور می کند و مجوز واردات آن به راحتی میان دلالان و سودجویان واردات خودرو دست به دست می شود.

نکته حائز اهمیت در این مصوبه آن است که برخلاف شرایط واردات خودرو از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی که باید شرایط خاصی را رعایت کند، ورزشکاران دارای این مجوز، می توانند خودروهایی را وارد کنند که می تواند در ایران نیز نمایندگی فروش و ارایه خدمات پس از فروش نداشته باشد.

این در شرایطی است که بار اولی که این مصوبه از سوی دولت صادر شد، در آن فهرست خودروهایی جای داده شده بود که حجم موتور آنها بالای ۲۵۰۰ سی سی بود، یعنی همان شرطی که واردات خودرو را آزاد می کند، به این معنا که هم اکنون تنها واردات خودروهایی به کشور مجاز است که حجم موتور آنها کمتر از ۲۵۰۰ سی سی باشد.

اما در گام بعد، وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعتراض به این مصوبه برای مجاز بودن واردات خودروهایی با حجم موتور بالاتر از ۲۵۰۰ سی سی، دولت این مصوبه را اصلاح کرد و تنها واردات خودروهایی را مجاز دانست که حجم موتور آنها کمتر از ۲۵۰۰ سی سی باشد که البته این اصلاحیه تنها شامل ورزشکاران دارای امتیاز ویژه دو شد.

البته زمزمه هایی مبنی بر ابطال این مصوبه از سوی دولت جدید نیز به گوش می رسد، به نحوی که دولت جدید قصد دارد این مجوز را باطل کند، اما نکته حائز اهمیت این است که خبرها از بخش ثبت سفارش واردات حکایت از آن دارد که بیشتر ورزشکاران ثبت سفارش خودروی وارداتی خود را انجام داده اند و شاید زمانی که دولت بخواهد این مصوبه را ملغی اعلام کند، دیگر خیلی دیر باشد.

به هرحال، به نظر می رسد که در عرصه تجارت، ارایه مجوزها و امضاهای طلایی به افراد چندان کار پسندیده ای نباشد و خود سدی بر سر راه بهبود فضای کسب و کار که شعار و هدف اصلی دولت یازدهم است، باشد.

به هرحال بررسی جدول خودروهای مجاز وارداتی ورزشکاران نشان می دهد ورزشکاران به دو سطح ویژه یک و ویژه دو تقسیم بندی شده اند و این تقسیم بندی باز هم یک کلید طلایی دیگر را به آن دسته از ورزشکارانی می دهد که در سطح ویژه یک قرار می گیرند.

نکته حائز اهمیت این است که ورزشکاران دارای سهمیه ویژه یک، می توانند خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی را وارد کرده و رنج حجم موتور خودروهای وارداتی آنها می تواند تا ۳۵۰۰ سی سی نیز باشد در حالی که ورزشکاران دارای سهمیه ویژه دو، تنها خودروهایی را وارد می کنند که حجم موتور آنها ۲۵۰۰ سی سی به پایین باشد.

فهرست خودروهای مجاز وارداتی ورزشکاران ویژه یک (دارای حجم موتور ۳۵۰۰- ۲۵۰۰ سی سی):

فاقد نمایندگی فروش: الدزموبیل، دایملر، کرایسلر، پنتلی، داج، فراری، لندرور، فورد

دارای سابقه نمایندگی فروش: سوبارو، بنز، بی ام و، تویوتا، هیوندایی، لکسوس، نیسان، اپل، کیا، هیوندا، رنو، آئودی، فولکس

فهرست خودروهای مجاز وارداتی ورزشکاران ویژه دو ( دارای حجم موتور ۲۵۰۰ سی سی به پایین)

فاقد نمایندگی فروش: الدزموبیل، دایملر، کرایسلر، پنتلی، فراری، داج، فورد، لندرور

دارای سابقه نمایندگی فروش: بنز، بی ام و، تویوتا، هیوندایی، کیا، هوندا، جیلی، سانگ یانگ، رنو، فولکس

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن