فروش۷۰تن طلا به مردم طی۴مرحله پیش‌فروش

 

فروش۷۰تن طلا به مردم طی۴مرحله پیش‌فروش

برخی مقامات مسئول شبکه بانکی از فروش ۷۰ تن طلا طی ۴ مرحله پیش‌فروش بیش از ۹ میلیون قطعه سکه به مردم خبر می‌دهند.

به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، به نظر نمی رسد مسئولان بانک مرکزی ادامه پیش فروش سکه به شیوه سال ۹۰ را دارای توجیه اقتصادی و ضروری بدانند چرا که به گفته برخی مسئولان،تا به حال حدود ۷۰ تن طلا در قالب این طرح به خریداران پیش فروش شده و قیمت های جهانی و داخلی نیز سیر نزولی در پیش گرفته اند.

بنا بر آنچه از شنیده های غیر رسمی به دست می آید، پیش فروش سکه در صورت تداوم تنها در قالب پیش فروش اینترنتی دنبال خواهد شد که طبیعتا از نظر حجم و میزان استقبال تفاوت های چشمگیری با شیوه پیش فروش مستقیم در سال ۹۰ دارد.

بنا بر این گزارش طی چهار مرحله پیش فروش سکه در سال ۹۰ قریب به ۷۰ تن طلا به متقاضیلان فروخته شده که ورود هر چند تدریجی این میزان طلا به بازار می تواند تبعات اقتصادی برای اقتصاد کشور به دنبال داشته باشد.

برخی مقامات مسئول در شبکه بانکی همچنین در گفتگوهای غیر رسمی با اشاره به اینکه برخی در جریان پیش فروش سکه اقدام به خرید تعداد بالایی سکه کرده اند، از ریسک بالای نگهداری این تعداد سکه توسط خریداران و خظرات احتمالی که نگهداری آنها به دنبال دارد، ابراز نگرانی کردند.

در همین راستا به نظر می رسد خروج بخشی از نقدینگی کشور بابت خرید سکه در سال گذشته که در سخنان رئیس کل بانک مرکزی هم از این اتفاق به عنوان علت کاهش نرخ رشد نقدینگی در سال ۹۰ به آن اشاره شده بود، گرچه در کوتاه مدت مایه ایجاد آرامش نسبی در بازارها شد اما با توجه به اینکه این نقدینگی از این پس به شکل اندوخته های غیر مولد نزد مردم نگهداری می شود، می تواند در میان مدت به کاهش منابع مالی برای ایجاد تحرک لازم در اقتصاد منجر شود.

بر همین اساس کارشناسان و مسئولان بانکی کشور تأکید دارند بانک مرکزی و شبکه بانکی باید با تمهیداتی ، خریداران سکه های پیش فروش شده را در هنگام تحویل سکه ها، تشویق کند تا در ازای دریافت اصل سکه، وجه معادل آن را در بانک ها نگه دارند. این شیوه ها می تواند در قالب تبدیل سکه به اوراق مشارکت مدت دار با نرخ سود مناسب یا خریداری سکه به قیمت روز توسط بانک مرکزی انجام گیرد.

البته بدیهی است در تمامی این روش ها باید بر اساس شروط معامله، خریداران در قبال تحویل اصل سکه یا سرمایه گذاری بدیل کاملا مختار و آزاد باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *