اخبار فرش ماشینیاسلاید شو

فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه چیست؟

فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه از جدید ترین تولیدات صنعت نساجی ایران است که مورد استقبال مردم واقع شده است و دلیل این استقبال نیز به احتمال زیاد می تواند به سابقه ذهنی مردم ایران از فرش های ظریف  و ریز بافت ابریشمی قم و تبریز است که شاید آرزوی هر ایرانی داشتن یک یا چند تا از آنها در خانه خود است. قیمت های بسیار بالای فرش های دستباف ابریشمی موجب شده است تا طبقه متوسط به بالا که هم محدودیت بودجه برای خرید فرش دارند و هم بدشان نمی آید خانه ای زیبا و اشرافی داشته باشند از هر نوع فرشی که شباهت بیشتری به فرش ابریشمی دستباف داشته باشد استقبال کند و در حال حاضر بهترین گزینه فرش ۱۵۰۰ شانه است.

شانه و تراکم فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه

اگر مطالب گذشته ما در مجله کهن (تنها مجله تخصصی فرش ماشینی ایران) را مطالعه کرده باشید حتما می دانید شانه و تراکم فرش به چه معناست؟ شانه به تراکم عرضی در یک متر گفته می شود که در فرش ۱۵۰۰ شانه تعداد ۱۵۰۰ گره رنگ در یک متر عرضی وجود دارد.

تراکم فرش همان تراکم طولی است که مردم آن را با نام فشردگی می شناسند .

در فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه تراکم ۴۵۰۰ است، که به فرش زیبایی و انسجام فوق العاده ای می بخشد.

تعداد گره بسیار بالا در هر متر مربع این فرش امکان استفاده از نقشه های بسیار ریز و ظریف را به شرکت های بافندگی فرش ماشینی می دهد و همین یک تفاوت بزرگ در فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه است که آنرا زیبا می کند. برای فهم بهتر این موضوع می توانید به تفاوت یک عکس که با دوربین ۴ مگا پیکسل و عکسی که مثلا با دوربین ۱۶ مگا پیکسل گرفته شده دقت کنید. در عکس با وضوح بالاتر تعداد خانه های رنگی در هر سانتیمتر مربع بسیار بیشتر است که باعث ایجاد وضوح بیشتر در عکس می شود. در فرش ۱۵۰۰ شانه نیز نقشه ها واضح تر و با جزئیات بسیار بیشتر بافته می شوند.

برای بافت فرش ۱۵۰۰ شانه باید از ظریف ترین نخ استفاده کرد زیرا تراکم بسیار بالا باعث می شود که گل ها و طرح های فرش در هم پیچیده شود و نقش آن به آسانی قابل دیدن نباشد به خاطر همین موضوع باید از نخ هایی استفاده کنند که سایز ریزی داشته باشند و همچنین ارتفاع نخ خاب آن را ، در قسمت آهار و تکمیل فرش با دستگاه شیرینگ بسیار کوتاه می کنند تا طرح فرش هر چه زیبا تر نشان داده شود.

 

تحریریه مجله نساجی کهن

ارسال مقالات و ترجمه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید
[instagram-feed]

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن