اخبار فرش ماشینی

فرش‌ های ۱۰۰ ساله ایران به آمریکا رفت

نخستین محموله فرش ایرانی پس از لغو تحریم ها وارد بازار آمریکا شد که شامل ۴۰ تخته فرش است و برخی از آنها بیش از ۱۰۰ سال عمر دارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بعد از اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها علیه ایران، اولین محموله از فرش ایرانی راه خود را به سوی بازار آمریکا در لس آنجلس باز کرد.

بر اساس گزارشی که روزنامه لس آنجلس تایمز منتشر کرده، این محموله هفته گذشته از گمرک آمریکا ترخیص شده و به سال ها انتظار تجار فرش در آمریکا برای معامله فرش ایرانی پایان داده است.

الکس حلمی، مالک فروشگاه داموکا، در وستوود که فرش های ایرانی می فروشد گفت: «می خواستم گریه کنم.» وی کارمندانش را جمع کرده و به آنها گفته برای تحویل محموله که شامل ۴۰ تخته فرش دستباف نفیس ایرانی است، با ماشین به فرودگاه بین المللی لس آنجلس بروند.

حلمی افزود، وی دهه هاست فرش ایرانی می فروشد، اما این محموله از آن جهت اهمیت دارد که اولین محموله ای است که بعد از تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۰، مستقیما از ایران به آمریکا صادر می شود.

محموله ای که به دست آقای حلمی رسیده، شامل ۱۳ تخته فرش بزرگ است که برخی از آنها بیش از ۱۰۰ سال عمر دارند.

وی افزود، اکثر این فرش ها از ابریشم خالص بافته شده اند، اما برخی از آنها هم ترکیبی از ابریشم و نخ با روکش طلا هستند.

به گفته این تاجر، فرش های کوچک این محموله ۱۰ هزار دلار و فرش های بزرگ ۱۰۰ هزار دلار فروخته خواهند شد.

«این شرم آور است که اجازه نمی دادند این آثار هنری به آمریکا بیاید… هنر هیچگاه حد و مرزی نداشته است.»

ارسال این محموله پس از آن ممکن شده که ایران و قدرت های جهانی در ۱۶ ژانویه، اجرای برنامه جامع اقدام مشترک را آغاز کردند.

حمید کارگر، رئیس مرکز ملی فرش ایران در اواخر ماه اکتبر گفته بود، جمهوری اسلامی ایران صادرات مستقیم فرش ایرانی به آمریکا را در اوایل سال ۲۰۱۶ از سر خواهد گرفت.

وی اضافه کرده بود، قبل از سال ۲۰۰۹، آمریکا مهمترین بازار صادراتی فرش دستباف ایرانی بود و ۱۶٫۵ درصد کل فرش صادراتی ایران را به ارزش ۸۲ میلیون دلار به خود اختصاص می داد.

در اوت ۲۰۱۵، روزنامه آمریکایی بوستون گلوپ با انتشار گزارشی اعلام کرد، فرش های دستباف ایرانی بعد از لغو تحریم ها یک بار دیگر بازارهای آمریکا را تسخیر خواهند کرد.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن