اخبار فرش ماشینی

عوارض صادراتي!

اخيرا كميسيون اقتصادي دولت با توجه به بند «د» ماده ۳۳ قانون برنامه چهارم خواستار تعيين ميزان عوارض صادراتي بر محصولات فرآوري نشده پتروشيمي و ساير محصولات گرديده.
در اين راستا از كميسيون ماده يك قانون مقررات صادرات و واردات درخواست تعيين و ميزان عوارض شده است.
درصد عوارض پيشنهادي براي ۲۱ قلم كالاي شيميايي و پتروشيمي از ۱۰ تا ۵۰درصدي است و عبارتند از: ۱- انواع اتيلن ها ۲- اسلك وكس، فورفورال سي اف او ۳- انواع زايل ها و پارازايلين ها ۴- تولوئن، متانول ۵- اسيد استيك و گوگرد. در اين رابطه توجه مسوولان ذي ربط را به چند نكته جلب مي نمايم.

الف- پذيرش محصولات صنعتي پايه نفتي و پتروشيمي به عنوان كالاي غيرنفتي و تطبيق ماده ۳۳ قانون برنامه چهارم بر اين محصولات مورد تاييد و تاكيد مي باشد ولي چرا با وجود اين مصوبه سازمان امور مالياتي از ادعاي خود مبني بر عدم معافيت مالياتي اين محصولات و تلقي اين محصولات به عنوان نفتي خودداري نمي كند؟
ب- اگر چه بعضي از اقلام اين ليست مواد اوليه مورد نياز واحدهاي توليدي است. مانند گوگرد: اسلاك واكس و ارجح است كه اول نياز داخل برطرف شود و سپس صادر گردد، ولي بسياري از اين اقلام فرآوري شده است. (انواع پلي اتيلن و اسنايرن و انواع پارازايلين ها) و بيش از نياز داخل كشور است. وضع عوارض بر صادرات اقلام فوق جفا بر توليدكنندگان و صادركنندگان بوده و فقط مي تواند جنبه درآمدي براي دولت داشته باشد.

ج- در اين مصوبه پيشنهاد شده است در صورتي كه صادرات توسط شركت هاي وابسته به وزارت نفت و به صورت مباشرت مستقيم صورت پذيرد، مشمول اين عوارض نگردد كه اين موضوع خلاف اصل ۴۴ و اصل رقابت است.
د- اغلب اين اقلام در بورس كالامورد معامله قرار مي گيرد و قيمت هاي داخلي و صادراتي آن نيز متفاوت است و به طور معمول قيمت صادراتي آن بيشتر از داخلي است و سازمان هاي ذي ربط قادر هستند با هماهنگي با شركت هاي توليدي سهم و قيمت محصولات داخلي را تعيين نمايند و نيازي به اخذ عوارض از صادرات نيست.
ه- با توجه به سند چشم انداز و جهت گيري توليد حداقل ۷۰ميليون تن محصولات پتروشيمي (دوبرابر توليد فعلي) تعيين عوارض صادراتي باعث كاهش جذب سرمايه گذاري داخلي و خارجي و فاصله گرفتن از سند چشم انداز است.
اميد است كميسيون ماده يك با مشورت با تشكل ها و اتحاديه هاي ذي ربط تصميمي كارشناسي كه متضمن منافع ملي باشد اتخاذ نمايد.

فرش ماشینی خوب تبلیغات

منبع : دنياي اقتصاد
نويسنده: سيد حميد حسيني

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن