علت عدم دخالت دولت در تعیین مزد کارگران

 

علت عدم دخالت دولت در تعیین مزد کارگران

شيخ الاسلامي که به منظور سفر زيارتي و سياحتي با اعضاي خانواده خود به مشهد سفر کرده بود در محل آرامگاه فردوسي اظهار داشت: تعيين دستمزد کارگران براي سال ۹۱ حاصل يک کار شش ماهه بود و ما به عنوان نماينده دولت صبر کرديم تا نمايندگان کارگران و کارفرمايان چانه زني هاي خود را بر سر ميزان افزايش دستمزدها انجام دهند آن گاه در جلسه نهايي حضور يافتيم و صلوات آخر را فرستاديم!

وي گفت: ما خيلي خودمان را درگير قضاياي تعيين دستمزد کارگران نمي کنيم چرا که وقتي کارگر و کارفرما در مورد ميزان افزايش دستمزدها راضي باشند چرا ما دخالت بيهوده کنيم.

شيخ الاسلامي اضافه کرد: براي اين که قضيه تعيين دستمزدها يک طرفه نشود سعي کرديم کمتر دخالت کنيم و بهتر بگويم اصلا دخالتي در کار نبوده است.

وي در پاسخ به اين سوال خراسان که چگونه ممکن است دولت به عنوان يک کارفرماي بزرگ در موضوع تعيين دستمزد کارگران دخالت نکند، هم گفت: معمولا نمايندگان کارگران و کارفرمايان با يکديگر توافق نهايي نمي کنند و ما در اين گونه موارد به جاي اين که جانب کسي را بگيريم، سعي مي کنيم که ديدگاه هاي آن ها را به يکديگر نزديک کنيم و آن ها را به توافق برسانيم.

وي در پاسخ به اين سوال که ميزان فعلي افزايش دستمزدها با نرخ تورم موجود و تورم انتظاري در سال جاري همخواني ندارد گفت: ما بايد در دولت به فکر پايداري مشاغل و ادامه کار بنگاه هاي اقتصادي هم باشيم چرا که اگر هزينه واحدهاي اقتصادي افزايش يابد با ريزش نيروي کار و نهايتا بيکاري مواجه مي شويم بنابراين بايد به نقطه تعادلي در مورد ميزان افزايش دستمزدها برسيم که هم واحدهاي اقتصادي کارشان را به پيش ببرند و هم کارگران درآمد نسبتا خوبي داشته باشند.

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در اين گفت وگو ميزان افزايش دستمزد کارگران براي سال ۹۱ را مطلوب و راضي کننده دانست و در پاسخ به سوالي پيرامون حرف و حديث هاي مربوط به غيبت خود در جلسه تعيين دستمزد کارگران که در روزهاي آخر اسفند برگزار شد نيز گفت: چه کسي گفته من در جلسه حضور نداشتم ؟ من در آن جلسه حضور يافتم و پس از امضاي توافق  نهايي هم در خصوص اين موضوع اظهاراتم را از طريق رسانه ها اعلام کردم.

شيخ الاسلامي در مقابل سوال ديگری مبني بر برگزار شدن جلسات تعيين دستمزد کارگران در روزهاي پاياني سال که شائبه فرار از انتقادات رسانه اي را در پي دارد، سکوت کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *