مد و پوشاک

طراحي پارچه و لباس در اندونزي‎

اندونزي از حدود ۱۳۰۰۰ جزيره تشکيل شده که تعدادي مسکوني و تعدادي‎ ‎غير مسکوني مي باشند. مردم اين کشور به کشور خود سرزمين آبي ما مي گويند چون بيشتر‎ ‎اين کشور آب است. مهمترين جزاير اين کشور بالي، سوماترا، و جاوا هستند. کوههاي‎ ‎آتشفشان در اين کشور داراي اهميت زيادي مي باشند‎. ‎به نحوي که شکل آنها‎ ‎روي منسوجات بکار برده مي شود. اندونزي در ميان تمدنهاي بزرگي مانند چين، هند و‎ ‎اروپا قرار دارد و تاجران خارجي به ناچار از اين کشور عبور مي کنند.

و در نتيجه‎ ‎تاُثيرات مهمي بر منسوجات اين کشور مي گذارند. براي مثال با پناهنده شدن تعدادي از‏‎ ‎مردم ويتنام به اندونزي روش ايکات به کار گرفته شده و همچنين مهاجران چيني باعث‎ ‎ايجاد اصول تقارن در هنر اندونزي شدند. و عده اي معتقدند که دستگاه بافندگي توسط‎ ‎ويتناميها به اين کشور برده شده است. در قرن ۱۵ ميلادي اسلام به اين منطقه وارد شده‎ ‎که تاُثير آن را بر روي لباسهاي دعا که با روش باتيک تزئين يافته اند مي توان ديد‎. ‎کليه فعاليتهاي توليد پارچه از قبيل کاشت پنبه، جمع آوري محصول، ريسندگي، بافندگي و‎ ‎رنگرزي سنتي توسط زنان صورت مي گيرد و مردان بيشتر در کارخانجات و کارگاهها کار مي‏‎ ‎کنند. با توجه به اينکه آب و هواي اندونزي استوايي است غالباً لباسها ساده‎ ‎هستند‎.

‎الياف نساجي مورد استفاده در اندونزي‎
‎مهمترين الياف مورد استفاده به‎ ‎ترتيب اهميت شامل موارد زير مي شود‎:
‎پنبه، ابريشم، الياف گياهي و چتايي و الياف‎ ‎برگي مانند آباکا( که از گياه وحشي موز بدست مي آيد‎)

‎پنبه‎
‎نژاد خاصي از پنبه‎ ‎بومي اندونزي است و معمولاً در کنار مزارع برنج و سبزيجات، پنبه کشت مي شود. تا قرن‎ ۱۹ ‎اندونزي از نظر توليد پنبه خودکفا بود اما با کاهش توليد پنبه واردات هند و‎ ‎آمريکا جايگزين آن شد. امروزه غالباً از نخهاي توليد کارخانجات براي بافندگي‎ ‎استفاده مي شود اما در مناطقي که پنبه کشت مي شود از نخ دستريس هم استفاده مي‎ ‎شود.دستگاه ريسندگي دستي در زمان جنگ با ژاپن به اين کشور وارد شد‎.

‎روشهاي تزئين‎ ‎پارچه در اندونزي‎
‎مهمترين روشهاي تزئين پارچه در اندونزي شامل ايکات، باتيک،‎ ‎پتلا، پلنجي و گلدوزي مي شود‎.

‎ايکات‎
‎کلمه ايکات از زبان مالايي منجيکات‎ ‎گرفته شده و به معناي بستن و گره زدن است. در اين روش نقوش پارچه توسط بستن و گره‎ ‎زدن نخهاي تار، پود يا هر دو پديدار مي شود. در اين روش قسمتهايي که نبايد رنگ‎ ‎بخورند توسط نخ يا نوار غير قابل نفوذي (مثل نوار لاستيکي) بسته مي شود و سپس نخها‎ ‎رنگرزي مي شوند. در نتيجه قسمتهاي بسته شده رنگ نمي گيرند. پس از پايان رنگرزي نخها‎ ‎شسته مي شوند. و در صورت نياز براي رنگ بعدي مجدداً گره زده مي شوند. اين روش در‎ ‎ايران هنوز در شهر يزد استفاده مي شود. در رنگرزي معمولاً از روشنترين رنگ رنگرزي‎ ‎شروع شده و به تدريج رنگها تيره مي شوند. خاصيت ايکات اين است که نقوش در هم پخش مي‎ ‎شوند‎.

‎باتيک‎
‎اين هنر از مهمترين هنرهاي کشور اندونزي به شمار مي رود که شهرت‎ ‎جهاني دارد. در اندونزي اين تکنيک داراي طرحهاي بسيار ظريف است و احتمال دارد که از‎ ‎هند به اندونزي وارد شده باشد. براي چاپ باتيک از پارچه هاي پنبه اي ظريف تا ضخيم‎ ‎استفاده مي شود. پارچه در روغن بادام قرار داده مي شود تا نفوذ رنگ به راحتي صورت‎ ‎بگيرد. بعد از خشک شدن پارچه طراحان که معمولاً زنان هستند توسط قلمهايي شروع به‎ ‎طراحي پارچه مي کنند‎.

‎پلنجي‎
‎اين پارچه نوعي ايکات است که در زمينه رنگهاي‎ ‎رنگين کمان ( زرد، نارنجي و الا) توليد مي شود. پلنجي در زبان اندونزي به معناي‎ ‎رنگين کمان است. در اين روش پارچه در برخي از قسمتها توسط نخ بسته مي شود و سپس‏‎ ‎رنگرزي مي شود. پس از رنگرزي حالت دايره روي سطح پارچه ايجاد مي شود. گاهي از‎ ‎سنگريزه در نواحي گره زده شده استفاده مي شود‎.

‎گلدوزي‎
‎اين هنر تحت تاُثير‎ ‎گلدوزي چين قرار گرفته است که ناشي از ازدواج افراد اين منطقه با چيني هاست. براي‎ ‎گلدوزي از نخهاي فلزي، طلا، نقره و ابريشم استفاده مي شود. نقوش کاربردي نقش انسان‎ ‎و اسب مي باشد. گاهي گلدوزي همراه با آينه دوزي نيز مي باشد

رشد پر شتاب صنعت مد در اندونزي با المانهاي بومي زيبا و به روز

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن