طراحي لباس عصر بر اساس پوشاك دوران صفويه

طراحي لباس عصر بر اساس پوشاك دوران صفويه

شکل ۱- استوری برد

 

مقدمه

پوشاک دوران صفویه جایگاه مهمی در تاریخ پوشاک ایران دارد و پوشاک جزئی کوچک از فرهنگ هر ملتی است. پیش از ورود به پوشاک دوران صفویه و لباس عصر بی مناسبت نیست که به اختصار درباره‌ی واژه‌هایی چون پوشش، لباس، پوشاک و مد که گاه با هم اشتباه و گاه نیز، با هم اختلاط پیدا می‌کند، توضیح مختصری را ارائه دهیم:

پوشش (Cover)  به معنای مستور کردن و پوشاندن بخش یا بخش‌هایی از بدن است که قدمتی به اندازه‌ی قدمت زندگی انسان بر روی کره‌ی زمین دارد. بدیهی است نخستین پوشش‌هایی که زنان و مردان استفاده می‌کردند از جنس الیاف سلولزی و شاخ و برگ درختان بوده است که در واقع تا حدودی به انسان گرمی می‌بخشیده، آدمی را از گزند حشرات تا اندازه ای محفوظ می‌داشته و در حکم ستر عورت برای پنهان کردن بخش‌هایی از تن و بدن و پرهیز از قبح و زشتی برهنگی به خصوص در برابر جنس مخالف بوده است.

لباس (Clothes) به مفهوم پوشاندن تن و بدن به طور کامل است و البته میزان پوشش به عرف، سنت و اعتقادات مردم هر جامعه بستگی دارد. پیراهن، دامن، کت وشلوار و جز آن لباس محسوب می‌شود.

پوشاک (Garments) به مفهوم پوشش دادن همه‌ی اندام (جز بخش‌های محدودی چون صورت، بخشی از دستان و …) است که شامل برتن کردنی‌ها، پوشش سر، پوشش پا، و حتی کمربند، دستکش، شال گردن و زیورآلات هم می‌شود.

مد (Mode) در معنای ریاضی و آماری خود یعنی هر آن چه دارای فراوانی بیشتری باشد. اما مد در مفهوم لباس و پوشاک یعنی آن نوع لباس یا پوشاک یا آن نوع رنگی که در سال یا فصل معینی از سال بیش از انواع دیگر لباس یا پوشاک و یا رنگ‌ها، مورد تقاضا بوده و طرفدار دارد. اما مد در مفهوم Fashion که با نوآوری، ابتکار و خلاقیت طراح لباس همراه است و در اصل منشاء غربی دارد به مجموعه‌ی لباس و پوشاکی که طراح شاخصی برای فصل یا مناسبتی طراحی می‌کند، انواع و اقسامی را هم شامل می‌شود و برای معرفی و تبلیغ آن هم به شیوه‌های خاصی من جمله استفاده از نشریات ویژه بهره می‌گیرند، اطلاق می‌شود.

مراحل کار عملی

موضوع کار عملی طراحی لباس عصر براساس پوشاک دوران صفویه می‌باشد. در ابتدای امر اطلاعات تئوری جمع آوری گردید و تمام اطلاعات مربوط به دوران صفویه و پوشاک آن به دست آمد.

سپس بر مبنای این اطلاعات شروع به طراحی کرده و در رسیدن به طرح‌های جدید و زیبا از طرح‌ لباس ها و پارچ های دوران صفویه استفاده شد. دلیل استفاده از پوشاک صفویه این است که از غنای بالایی در طرح و رنگ برخوردار می‌باشند. استفاده از طرح‌های اصیل ایرانی که قابلیت و تنوع زیادی در طرح، جنس و رنگ‌های شاد دارند در روند طراحی کاملاً مد نظر بوده است.

برای داشتن لباس‌هایی زیبا و ایرانی در راستای جذابیت و زیبایی بانوان ایرانی سعی بر این شد طرح‌هایی ارائه شود که با سلیقه‌ی بانوان مطابقت داشته و بتوان از طرح‌های این دوران در طراحی لباس عصر استفاده کرد. بنابراین طرح‌ها در کنار استفاده از تنوع بالای پیچش و تقوش پارچه‌ها سعی شده است در حد امکان رو به سادگی رفته و سعی شده رنگ و بوی اصالت هنر در صفویه حفظ گردد.

پس از جمع آوری مجموعه ای از طرح‌های زیبای صفویه از آن‌ها جهت طراحی لباس عصر استفاده شد.

از میان صدها طرح پیشنهادی گلچینی انتخاب شد و برای دوخت آنها مجموعه ای از پارچه‌های ابریشمین و لطیف از شهرهای اصفهان، شیراز و یزد جمع آوری و در نهایت پنج نمونه از آنها برای بیان جذابیت‌های پوشاک صفویه در لباس برگزیده شد.

سعی بر آن شد که رنگهای انتخابی لباس‌ها از رنگ‌های پوشاک دوران صفویه باشد. بر روی هر کدام از لباس‌ها با توجه به مدل و برش آن سعی شده است از نگاره‌های تزئینی در کنار سبک‌هایی چون سوزن دوزی برای افزوندن ظرافت به طرح استفاده شود؛ و طرح ها نشان دهنده انواع پارچه‌های ابریشمی، ترمه، مخمل و نقوش و تزئینات و پیچش شال کمر و دستار آنها در دوران صفویه موارد مورد الهام ما در طراحی لباس بوده است.

نمونه اتودهای خطی اولیه

طراحي لباس عصر بر اساس پوشاك دوران صفويه

شکل ۲- نمونه اتودهای اولیه

 

مشاهده متن کامل مقاله …

ميترا زنگنه، ابوالقاسم دادور، فاطمه زارع هرفته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *