ضررهای میلیونی در بـازار آتی سـکه

چند روز قبل زمانی‌که حباب قیمتی سکه به اوج خود رسید و قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید به ۴۶۰ هزار تومان در بازار آزاد افزایش یافت، صدها معامله‌گر بازار آتی با احتیاط ۱۰ هزار تومانی، اقدام به خرید سکه به قیمت ۴۵۰ هزار تومان برای تحویل پایان اردیبهشت‌ماه کردند که اگر از عواقب این کار مطلع بودند هرگز سرمایه‌های خود را به بازار سکه نمی‌سپردند! با افزایش قیمت جهانی طلا در هفته‌های اخیر، قیمت این کالای گرانبها در ایران بیش از قیمت جهانی رشد کرد و این وضعیت تا جایی پیش رفت که قیمت سکه در یک هفته بیش از ۵۰ هزار تومان رشد کرد و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی دو هفته پیش به ۴۶۱ هزار تومان رسید.
در این نرخ حدود ۵۰ هزار تومان حباب قیمتی وجود داشت و هر چند همه اعلام می‌کردند حباب وجود دارد، ولی بسیاری از مردم برای کسب سود به سمت این بازار رفتند و حتی در برخی روستاها نیز مردم با شنیدن اخبار سکه، پول‌های خود را به سکه تبدیل کردند.

شاید در یک مقطع کوتاه زمانی برخی سود‌ کرده باشند، ولی وقتی پا به بورس کالا و بخش معاملات آتی آن می‌گذاریم همه از این وضعیت ناراضی هستند.

استرس در تالار موج می‌زد
احمد بیات، کارشناس کارگزاری نهایت‌نگر در این‌باره به خبرنگار «گسترش صنعت» گفت: در حالی‌که شمار زیادی از معامله‌گران سکه در روزی که قیمت‌ها در بازار نقدی ۴۶۰ هزار تومان بود، اقدام به خرید سکه طرح جدید به قیمت ۴۵۱ هزار تومان کردند، رئیس کل بانک مرکزی پس از بازگشت از اجلاس بانک جهانی و دور از اتفاقاتی که در این مدت رخ داده بود، اعلام کرد که از شنبه سکه در ۳۰۰ شعبه در کشور توزیع می‌شود و قیمت سکه طرح جدید به ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد.
او افزود: به این ترتیب افرادی که سکه ۴۵۰ هزار تومانی خریده بودند شاهد قیمت‌های حدود ۴۰۰ هزار تومان روی تابلوی معاملات بودند و استرس در تالار معاملات موج می‌زد.

هر سکه
۲۸ هزار تومان ضرر
بیات اظهار کرد: پس از چند روز بار دیگر قیمت‌ها تا ۴۲۲ هزار تومان رشد کرد و بازهم اعلام شد که حراج در بانک کارگشایی افزایش می‌یابد، این اقدامات بانک مرکزی باعث شد تا عده زیادی از خریداران با ترس از افت بیشتر قیمت‌ها، سکه‌ای را که ۴۵۰ هزار تومان خریده بودند، ۴۲۲ هزار تومان بفروشند و این به معنای زیان ۲۸ هزار تومانی در هر قطعه سکه است.

به گفته این کارگزار بورس کالا، بیشتر خریداران در هفته‌های گذشته ۱۰۰ قرارداد سکه برای هر سر‌رسید منعقد کردند و با توجه به اینکه سه سر‌رسید در معاملات آتی فعال است، یعنی خریدارانی که ۳۰۰ قرارداد (سه‌هزار سکه) منعقد کردند،‌ ۸۴ میلیون تومان ضرر کردند. بیشتر این خریداران سرمایه‌های بزرگی چون خانه و خودرو خود را فروخته بودند و ایجاد حباب قیمتی بلای جان آنها شد.

ایراد کار، بانک مرکزی
این کارشناس در پاسخ به این پرسش که چرا معامله‌گران بازار آتی سکه را به قیمت بالا خریداری کردند؟ گفت: خرید به قیمت ۱۰ هزار تومان پایین‌تر از بازار نقدی آن هم در معاملات آتی که برای چند ماه آینده است، ‌منطقی به نظر می‌رسد و ایراد کار اقدامات بانک مرکزی است.

او با اشاره به انتقاد شدید معامله‌گران مال باخته از رئیس کل بانک مرکزی گفت: قیمت سکه براساس قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی، قیمت دلار داخلی و عواملی دیگر تعیین می‌شود که به هر نحوی حساب کنیم، نباید قیمت سکه از ۴۱۰ هزار بیشتر می‌شد و مشخص نیست چرا کنترل لازم در آن مقطع انجام نشد.
به گفته فعالان بازار،  نبود رئیس کل بانک مرکزی در زمان اوج قیمت سکه باعث شده تا بانک مرکزی اقدامی برای کنترل بازار انجام ندهد و با ایجاد حباب قیمتی بسیاری از مردم در بازار سکه ضرر کنند،‌ این موضوع باعث انتقاد معامله‌گران سکه از بانک مرکزی
شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *