اخبار فرش ماشینی

صنعت نساجي مصر: هم گامي کارخانه هاي بزرگ با شرايط صادرات و عدم توانايي‎ ‎کارخانه هاي کوچک

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

آيا صنعت نساجي مصر با بحران روبرو شده است؟ چرا دولت بار ديگر براي کشت پنبه،‎ ‎کشاورزان را مورد حمايت و تشويق قرار نمي دهد؟ صنعت نساجي مصر که تاريخچه آن به سال‏‎ ۱۸۹۸ ‎برمي گردد، تا چه هنگام قادر خواهد بود با هجوم کالاهاي خارجي مقابله‎ ‎کند؟
چنين پرسش هايي زماني مطرح مي شوند که صنعت نساجي مصر با شرايط نابساماني رو به‎ ‎رو مي باشد و مساحت اراضي زير کشت پنبه، به ۳۰۰ هزار فدان (۱۲۶,۰۰۰ هکتار) کاهش‎ ‎پيدا کرده است. علاوه بر آن، کارخانه هاي مصري به منظور جبران کمبود توليد داخلي‏‎ ‎پنبه، اقدام به وارد کردن ۱٫۵ ميليون قنطار (قنطار واحد وزني برابر با حدود پنجاه‎ ‎کيلوگرم است) پنبه از کشورهاي اسرائيل، آمريکا، يونان، سوريه، چين، و ترکيه کرده‎ ‎اند‎.‎
مصطفي درويش، صاحب يکي از کارخانه ها در شبرا الخيمه، در گفتگويي ويژه گفت‎: “‎کليه کارخانه هاي نساجي در مصر، به واردات مواد اوليه از خارج و به ويژه کشور چين‏‎ ‎وابسته مي باشند. قيمت هر قنطار پنبه چين ۱۳ هزار ليره، پنبه ترکيه ۱۳,۵۰۰، و پنبه‎ ‎سوريه ۱۴ هزار ليره است. اين در حالي است که قيمت پنبه مصري ۱۶ هزار ليره مي‏‎ ‎باشد‎.”

درويش، مشکلاتي را که صنعت نساجي با آنها رو به رو است، برشمرد. از جمله اين‏‎ ‎مشکلات، بالا رفتن قيمت برق است که ماشين آلات به آن وابسته هستند. وي افزود‎: “‎ميانگين قبض برق به ۴,۰۰۰ ليره در ماه مي رسد. افزون بر اين، مشکل حمل و نقل نيز‎ ‎وجود دارد. به طوريکه ادار? راهنمايي و رانندگي از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب از رفت و‎ ‎آمد وسايل نقليه باري در منطقه مرکز شهر جلوگيري مي کند، که اين امر مشکلاتي را‏‎ ‎براي عرضه محصول نهايي به وجود مي آورد. به همين علت، کارخانه ها ناچار هستند براي‏‎ ‎بارگيري وسايل نقليه، کارگران را به اجبار تا ساعت هاي طولاني منتظر‏‎ ‎نگهدارند‎.”

عيسي مصطفي عيسي، عضو شرکت تعاوني صاحبان کارخانه هاي نساجي در شبرا الخيمه،‎ ‎سياست هاي وزارت کشاورزي در زمينه کشت پنبه را مورد انتقاد قرار داد. وي بر اين‏‎ ‎باور است که اين سياست ها سبب شده است مساحت سطح زير کشت پنبه به ۲۵۰ هزار فدان‎ (۱۰۵,۰۰۰ ‎هکتار) کاهش يابد. اين در حالي است که در پايان ده? هفتاد، مساحت اراضي‎ ‎زير کشت پنبه از مرز دو ميليون فدان (۸۴۰,۰۰۰ هکتار) گذشته بود. بنابر گفته وي، اين‎ ‎امر باعث شده است که بخش پنبه با بحران کنوني رو به رو شود. عيسي با تأکيد بر اينکه‎ ‎بازار داخلي، سالانه به ۷٫۵ ميليون قنطار پنبه نياز دارد، خاطر نشان کرد که پنبه‎ ‎مصر، بهترين و گران ترين پنبه در جهان مي باشد‎.

کريم توفيق، يکي از اعضاي کميسيون صنفي يک کارخانه نساجي در شبرا، نيز با اشاره‏‎ ‎به مصوبه سخت گيرانه اي که به موجب آن بايد به ازاي هر کيلوگرم پنبه وارداتي، يک‏‎ ‎دلار به عنوان عوارض پرداخت شود، اظهار داشت که چنين اقدامي صنعت نساجي را مورد‎ ‎تهديد قرار مي دهد‎.

سرلشکر عبدالمنعم الاعصر، رييس حزب سبز و عضو مجلس ملي مصر، از دولت خواست تا به‎ ‎منظور فراهم نمودن پنبه در بازار مصر، همانند قانون ممنوعيت صادرات سيمان، که به‎ ‎اصل نجات معروف است، صادرات پنبه به خارج از کشور را نيز متوقف کند. وي همچنين از‎ ‎دولت درخواست کرد، تا سيستم کشت دوره اي که کشاورزان را به کشت محصولات راهبردي‎ ‎نظير پنبه و گندم وادار مي سازد، را به اجرا بگذارد‏‎.

الاعصر افزود: “دولت با خريد محصولات راهبردي با قيمت هاي پايين، مسئول بروز اين‎ ‎مشکل است. اين امر کشاورزان را ناچار کرده است تا به کشت محصولاتي مانند نيشکر و‎ ‎سبزيجات که از ارزش افزود? بيشتري برخوردارند، بپردازند‎.”

محمود مجاهد، عضو مجلس ملي مصر، در گفتگويي ويژه گفت: “کوتاه بيني دولت در مورد‎ ‎صنايع نساجي، علت اصلي مشکلات موجود اين صنعت به حساب مي آيد. دولت بدون اينکه‎ ‎زمينه هاي رقابتي لازم براي حمايت از صنايع نساجي در مقابل هجوم کالاهاي خارجي و‎ ‎همچنين کارخانه هاي بزرگ مصري را فراهم آورد، اين صنعت را به يک صنعت سرمايه داري‎ ‎تبديل نموده است.” وي افزود: “وزارت کشاورزي، طي ده ساله گذشته چه اقدامي انجام‎ ‎داده است؟ چرا وزارت صنايع، براي حل مشکلات صنايع ملي، مطالعات توجيهي را وضع نمي‎ ‎کند؟‎”
‎دکتر صلاح الدين فهمي، استاد رشته اقتصاد دانشگاه آمريکايي قاهره، نيز اظهار‎ ‎داشت: “صنايع‎ ‎نساجي از کهن ترين صنايع داخلي به شمار مي رود و تاريخچه آن به سال‏‎ ۱۸۹۷ ‎برمي گردد. اما فعاليت واقعي آن از سال ۱۹۲۷ که طلعت حرب، پيشگام اقتصاد مصر،‎ ‎شرکت ريسندگي و نساجي مصر در محله الکبري، شرکت ريسندگي و نساجي در کفر الدوار، و‎ ‎شرکت صنعتي حرير را پايه گذاري کرد، آغاز شد‎.”

وي افزود: “صنعت نساجي مصر، مسير ترقي خود را در دوران جمال عبدالناصر، رييس‎ ‎جمهور فقيد مصر، ادامه داد. به طوريکه دولت شمار زيادي از کارخانه هاي دولتي را در‎ ‎استان هاي گوناگون مصر تأسيس کرد. اما با آغاز تحول اقتصادي و گسترش تجارت آزاد و‎ ‎به ويژه پس از اجراي سياست هاي خصوصي سازي توسط دولت، اين صنعت دچار رکود شد و دولت‎ ‎از مسئوليت هاي خود در قبال مهم ترين و کهن ترين صنعت ملي، شانه خالي کرد‎.”

اين استاد رشته اقتصاد افزود: “پايان صنعت نساجي مصر با امضاي موافقتنامه کويز،‏‎ ‎که به موجب آن کارخانه ها وادار شدند در مقابل صادرات محصولات خود به ايالات متحد?‎ ‎آمريکا، ۱۱٫۵% از مواد اوليه خود را از اسرائيل تأمين کنند، به وقوع پيوست. اين‏‎ ‎موافقتنامه به مانند تير خلاصي بر پيکر صنعت نساجي مصر محسوب مي شد و به اين ترتيب‎ ‎کارخانه هاي کوچک مصري از گردونه صادرات خارج شدند‏‎.”

وي در پايان گفت: “کارخانه هاي کوچک، به دليل بالا رفتن قيمت مواد اوليه ساخت‏‎ ‎اسرائيل و ناتواني آنها براي مقابله با کارخانه هاي بزرگ، نتوانستند استانداردهايي‏‎ ‎را که اين موافقتنامه براي آنها وضع کرده بود، برآورده سازند‏‎.”‎

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

hinza chemical تبلیغات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن