اخبار فرش ماشینی

شناسنامه‌دار شدن طرح‌هاي فرش چهارمحال و بختياري؛ پيش شرط ورود به بازارهاي جهاني

 

 

‌معاون صنايع كوچك شركت شهرك‌هاي صنعتي چهارمحال و بختياري شناسنامه‌دار شدن طرح‌هاي فرش اين استان را پيش شرط ورود به بازارهاي جهاني عنوان كرد.

مريم كريمي در حاشيه در خصوص شناسنامه‌دار كردن طرح‌هاي فرش چهارمحال و بختياري گفت: تنها عاملی که مي‌تواند وضعیت مطلوبي را براي آينده صنعت فرش استان ترسیم كند، تجاري سازي طرح‌هاي اين صنعت فاخر استان است.

وی خاطرنشان کرد: هدف اصلي اين پروژه شناسنامه‌دار كردن طرح‌هاي فرش استان چهارمحال و بختياري است كه در گامي كاربردي در اين خصوص كنسرسيوم صادارتي فرش دستباف اين استان به منظور توسعه صادرات، تشكيل شده است.

وي با بيان اينكه مطابق با مناطق بافت و به ویژه بافندگان آن‌ها می‌توان قالي استان را به دو گروه عمده تقسیم كرد، افزود: گروه اول شامل قالی بختیاری است که حاصل دست بافندگان عشایر بختیاری و یا ساکنینی است که منشأ نژادی آن‌ها از طوایف لر بختیاری و دارای تار و پود پنبه‌ای و پرز پشمی هستند و گروه دوم شامل قالی قشقایی که ماحصل دست عشایر ترک قشقایی است.

كريمي تعداد کارگاه‌های فعال در خوشه را ۱۲ هزار و  ۷۲۶ کارگاه عنوان كرد و گفت: اشتغال صنعت دست بافته‌ها، ۳۵ هزار نفر است.

وي در پايان یکی از نقاط قوت چهارمحال و بختياري را در بخش صادرات غیر‌نفتی، فرش دستباف دانست و آن را عامل ترويج فرهنگ، تفکر و نيز درآمدزایی و اشتغال زایی عنوان کرد.

 

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن