شركتهاي خوب نيامدند، شركتهاي بهتر جايشان را گرفتند

طبق سنت هرسال قبل از برگزاری نمایشگاه فرش ماشینی و موکت تهران به سراغ برگزار کننده این رویداد رفته ایم و درباره شرایط و حال و هوای نمایشگاه پرسیده ایم. مجله کهن به عنوان تنها مجله تخصصی صنعت نساجی و فرش ماشینی و صنایع وابسته در ایران، امسال هم مثل ۹ دوره گذشته تنها همکار مطبوعاتی تخصصی این رویداد است و امیدواریم در کنار هم و با کمک همه فعالان صنعت فرش ماشینی و موکت کشور بتوانیم دهمین نمایشگاه را نیز به خوبی به پایان ببریم.

◄ در آستانه نمايشگاه فرش ماشيني تهران هستيم و همانطور كه مطلع هستيد نمايشگاه شهر آفتاب نيز كنسل شد. تا چه حد وضعيت كنوني اقتصاد و صنعت روي اين رويدادها تاثير مي گذارد؟
آنچه مسلم است وضعيت حساس كنوني براي اقتصاد كشور و كارخانجات توليدي خطرناك و ماندن در آن خطرناك تر است، بر كسي پوشيده نيست كه صنعت فرش ماشيني يكي از زير شاخه هاي اصلي و قدرتمند نساجي ايران است كه در سالهاي گذشته بعضا تا پنجاه درصد بار صادرات صنعت نساجي را نيز به دوش كشيده و داراي پتانسيل هاي بسيار زيادي در اشتغال زايي و صادرات مي باشد، در چهل سال گذشته اين صنعت به خوبي مراحل رشد و توسعه را پيموده و حالا در چهل سالگي به بلوغ رسيده است.

اين صنعت زيرساختهاي بسيار خوبي دارد اما در حال حاضر متاسفانه گرفتار همان مشكلاتي است كه همه صنايع و بخش هاي توليدي ما را آزار مي دهد، بالطبع شرايط اقتصادي نابسامان كشور نه تنها بر روي بنگاه هاي اقتصادي كوچك و بزرگ اثر گذار است بلكه اثر آن در تمام سطوح زندگي و كار مردم نیز ديده مي شود، صنعت نمايشگاهي نيز يكي از اين بخش هاست كه به عنوان يك فعاليت خدماتي قطعاً مورد آسيب قرار مي گيرد، در حال حاضر بسياري از نمايشگاه هاي شهر آفتاب كنسل شده و يا به زمان ديگري موكول شده است، در حال حاضر كسي نمي داند در آينده چه اتفاقي خواهد افتاد و بسياري از صنايع با حداقل ظرفيت به توليد ادامه مي دهند تا از اين بحران عبور كنيم و همه چيز به حالت نرمال خود بازگردد.

ما تنها كاري كه مي توانيم انجام دهیم اين است كه مانند گذشته به كار و كوشش و فعاليت خود ادامه دهيم و از پاي ننشينيم زيرا بزرگترين گناه نااميدي و دست از تلاش کشیدن است.
◄ پيش بيني شما براي نمايشگاه امسال از نظر آماري و تعداد بازديدكننده و شركت كننده چيست؟
همانطور كه ذكر شد نمايشگاه امسال ناخود آگاه تحت تاثير شرايط قرار گرفته و پيش بيني مي شود بخشي از مخاطبين خود را از دست بدهد.
ما امسال حدود ده درصد غرفه گذاران نمايشگاه را از دست داديم نه به دليل عدم توانايي آنها براي حضور و نه به دليل كيفيت نمايشگاه، تنها به دليل اينكه شركت ها شرايط و افق نامعلومي دارند و وقتي هنوز نمي توانند قيمت تمام شده محصول خود را به دليل نوسانات بازار محاسبه كنند نمي توانند براي حضور خوب در نمايشگاه نيز آماده شوند، فرش ماشيني و مواد اوليه آن نظير نخ اكرليك، جوت، قطعات و غيره بسيار به ارز وابسته است و همه شرايط كنوني ارز را مي دانيم.

امسال ١٥٠٠ متر از فضاي مفيد نمايشگاه كاسته شده است اما با این حال تمام برندهاي خوب ما حضور دارند، امسال ٩٨ شركت داخلي و ٢ شركت خارجي در نمايشگاه حضور دارند و نزديك به ١٤٠٠٠ متر مربع فضاي مفيد نمايشگاهي داريم بايد منتظر بود و استقبال فعالان فرش ماشيني را ديد
ما مثل سالهاي گذشته در بخش بازديد كنندگان اطلاع رساني هاي بسيار خوبي را انجام داده ايم و حداقل در مورد بازديدكنندگان داخلي مي توانيم منتظر استقبال خوبي باشيم.
در سال گذشته طبق آمارها و گزارش هاي اعلام شده توسط شركت تخصصي آناليز كننده بازديدكنندگان نمایشگاه بین المللی، نزديك به ٢٢ هزار نفر از نمايشگاه فرش ماشيني تهران بازدید كردند، كه امسال با افتي كه پيش بيني مي كنيم حداقل ١٥٠٠٠ نفر به نمايشگاه خواهند آمد.

◄اما فراموش نكنيم كه سال گذشته نمايشگاه همزمان با نمايشگاه ايرانتكس برگزار شد و درصد بسيار زيادي از بازديدكنندگان اين دو رويداد باهم مشترك بودند يعني تقريبا همه كساني كه به نمايشگاه نساجي مي آمدند به فرش هم سري مي زدند و بالعكس، آيا اين نظريه درست است؟
ما امسال دو نمايشگاه بزرگ و پر مخاطب در كنار اين رويداد داريم كه نمايشگاه هاي دام و طيور و مادر و نوزاد مي باشد. به شخصه با اين مطلب كه درصد زيادي از بازديدكنندگان نمايشگاه فرش ماشيني از نمايشگاه نساجي بوده اند موافق نيستم. بازديدكنندگان فرش ماشيني تخصصي بوده و تماماً از فعالان اين بخش و صنايع وابسته و شبكه توزيع فرش ماشيني كشور هستند.
ما به دنبال تك فروشي و بازديدكننده عام نيستيم هرچند كه خريدار و بازديدكننده عام نيز براي برندسازي شركتهاي فرش داراي اهميت هستند اما به نظر من حداكثر ٤ تا ٥ هزار نفر بازديدكننده مشترك در اين دو رويداد وجود داشت
به دليل كنسل شدن نمايشگاه شهر آفتاب انتظار داريم تمام اهالي صنعت فرش ماشيني كشور امسال زير يك سقف دور هم جمع شوند و به تبادل نظر بپردازند.

◄ آيا امسال هم هيات هاي بازديد كننده و خريدار خارجي از نمايشگاه ديدن خواهند كرد؟
با توجه به اينكه صداي بسيار بلندي در دنيا براي توقف تجارت با ايران و از سرگيري مجدد تحريم ها شنيده مي شود نمي توان خيلي با اطمينان در اين بخش اظهار نظر كرد.
متاسفانه روابط سياسي ما با اغلب كشورهاي عربي شرايط خوبي ندارد و تحريم ها نيز باعث شده يك تاجر و بازرگان خارجي فرش ديگر انگيزه اي براي حضور در ايران نداشته باشد. اما به هر حال ما مثل سال گذشته اطلاع رساني ها و برنامه هاي تبليغاتي لازم براي جذب اين هيات ها را انجام داده ايم و بايد منتظر بمانيم تا نتيجه را در نمايشگاه ببينيم.

◄در نمايشگاه امسال برخي از برندهاي خوب كه در سال گذشته حضور داشتند انصراف دادند، آيا اين امر تاثيري بر نحوه برگزاري نمايشگاه داشته است؟
به نظر من اين ديدگاه درست نيست و اگر برند خوبي را از دست داديم آنرا با نام هاي بسيار بزرگتر و برندهاي خوبتر جايگزين كرده ايم. امسال قالي سليمان در نمايشگاه حضور دارد كه قطعاً از معدود نام های بزرگ اين صنعت است. مابقي شركت هايي هم كه انصراف دادند جزو برندهاي گريد B و C بودند كه خيلي تاثيري در كيفيت نمايشگاه ندارند.

◄برخي از شركت ها از عدم واگذاري غرفه به آنها خبر مي دهند، چرا به برخي از شركت هاي خاص غرفه واگذار نشده است؟ آيا اين امر با حضور آنها در نمايشگاه شهر آفتاب مرتبط بوده است و به این دلیل تنبیه شده اند؟
چنين چيزي صحت ندارد و حتي بعد از كنسل شدن شهر آفتاب برندهايي مانند فرش توس از ما درخواست غرفه كردند و ما نيز فضاي نمايشگاهي در اختيار اين شركت قرار داديم. به نظر من اغلب مشكلات و دلخوري ها از آنجا نشات مي گيرد كه برخي شركت ها در دقيقه نود ثبت نام مي كنند و از ما تقاضاي بهترين فضاها را در سالن هاي اصلي دارند كه برآورده كردن اين انتظار امكان پذير نيست، ٨٠ درصد غرفه ها توسط غرفه گذاران سال قبل رزرو شده اند و براي ٢٠ درصد فضاي باقي مانده نيز اولويت با شركتهايي است كه زودتر ثبت نام مي كنند.

ما تا به حال هيچ حساسيتي نسبت به نمايشگاه شهر آفتاب نداشتيم، تنها مزيت آن نمايشگاه سالن هاي شكيل تر و استاندارد است، نمايشگاه بين المللي تهران نيز تا پايان سال آينده تمام سالنهاي شرقي خود را بازسازي و نوسازي مي كند و همه سالن ها به كيفيت سالن ٦ و ٧ خواهند رسيد.

◄ آيا در مورد نمايشگاه شهر آفتاب حرف نگفته يا اظهار نظري داريد؟ آیا امكان تجميع اين دو نمايشگاه در آينده وجود دارد؟
همانطور كه عرض كردم نمايشگاه شهر آفتاب يك كپي برداري ناشيانه و ناقص از نمايشگاه ماست كه سابقه ده ساله دارد و ما مبدع و مولف آن هستيم، شهرآفتاب بدون در نظر گرفتن اصول حرفه اي و حتي مسائل عرفي و اخلاقي اقدام به تعريف مجدد اين رويداد كرد، جالب اينكه مسئولين اتحاديه فرش ماشيني و موكت تهران بارها به صورت مستقيم و غير مستقيم اعلام كرده اند كه نمايشگاه شهر آفتاب با حمايت صد درصدي و مديريت آنها شكل گرفته و برگزار كننده يك عامل منفعل و بي اثر بوده است، حتي اتحاديه صنف فرش ماشيني امسال با ما جلسه اي داشتند و خواهان برگزاري نمايشگاه شهر آفتاب با شركت اوراسيا نويد بودند كه از طرف ما رد شد، با عدم حمايت اتحاديه صنف فرش ماشيني و موكت كم كم نمايشگاه فرش ماشيني شهر آفتاب از دستور كار شركت ها نيز خارج شد، به نظر من در پايتخت تنها بايد يك نمايشگاه بين المللي فرش ماشيني و موكت وجود داشته باشد كه آن نمايشگاه را هم شركت اوراسيا نويد برگزار خواهد کرد، اگر شهر آفتاب مي خواهد به حيات خود ادامه دهد بايد با فاصله شش ماهه از اين نمايشگاه و بدون عنوان بين المللي برگزار شود.

◄ در مورد بحث انتقال تدريجي نمايشگاه ها به شهر آفتاب چه نظري داريد؟
در حال حاضر تفاهم نامه اي بين شهر آفتاب، شهرداري تهران و نمايشگاه هاي بين المللي تهران وجود دارد كه حكم به اين انتقال تدريجي مي دهد اما شهر آفتاب هنوز به ظرفيت كامل خود نرسيده و تنها ١٢٠٠٠ مترمربع فضاي مفيد نمايشگاهي دارد و عملاً انتقال بسياري از نمايشگاه ها به دليل متراژ پايين سالن هاي ساخته شده شهر آفتاب فعلا وجود ندارد، مثلاً نمايشگاهي مانند نفت و گاز بالاي ٥٥٠٠٠ متر مربع سالن نياز دارد و يا نمايشگاه فرش ماشیني ما ١٤٠٠٠ تا ١٧٠٠٠ متر مربع فضاي مفيد مي خواهد، طبق اين تفاهم نامه نمايشگاه هاي گريد A و B در سايت دائمي نمايشگاه هاي بين المللي خواهد ماند و نمايشگاه هاي گريد C و D به شهر آفتاب مي روند.

◄ اگر در پايان مطلبي را براي اضافه شدن به مصاحبه لازم مي دانيد بفرماييد.
در پايان از مجله كهن بابت اطلاع رساني ها و خدمات ارزنده اي كه به صنعت فرش ماشيني كشور مي دهد قدرداني مي كنم و به عنوان عضو كوچكي از اين خانواده به همه فعالان اين صنعت مي گويم در شرايط كنوني جز جنگيدن و تلاش براي بهبود راه ديگري نداريم و نبايد به مرگ بدنه بيمار صنعت كشور تن بدهيم، بياييد تا دست در دست هم از اين بحران نيز گذر كنيم.

Admin

فارغ التحصیل رشته تکنولوژی نساجی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *