اخبار نساجی

سهم ۴۰ درصدی قاچاق در بازار سیگار ایران

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده در حال حاضر حداقل بین ۳۰ تا ۳۵ درصد از نیاز بازار دخانیات كشور از محصولات قاچاق تامین می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حالی كه مصرف سیگار در كشور بین ۶۰ تا ۶۵ میلیارد نخ در سال برآورد می شود، مدیرکل مبارزه با قاچاق شرکت دخانیات ایران اعلام كرده كه در سال ۱۳۸۹ بالغ بر ۲۰ میلیارد نخ سیگار به كشور قاچاق شده است.

به گفته مصطفی کربلایی، حجم كشف سیگار قاچاق در سال ۱۳۸۹ بیش از ۴۴ درصد نسبت به سال ۱۳۸۸ افزایش داشته است. این در حالی است كه تاكنون آماری درباره حجم سیگار قاچاق شده به كشور در سال ۱۳۹۰ منتشر نشده است.

hinza chemical تبلیغات

آمار رسمی فوق در حالی اعلام شده كه معمولا رقم دقیق تر قاچاق چیزی حدود ۱۰ درصد بیش از اعداد اعلام شده است. به این ترتیب می توان نتیجه گرفت كه در حال حاضر حدود ۴۰ درصد از نیاز بازار دخانیات كشور از طریق سیگارهای قاچاق تامین می شود كه این رقم بسیار بالایی در جهان محسوب می شود.

همچنین بررسیهای انجام شده نشان می دهند كه بیش از نیمی سیگارهای قاچاق موجود در كشور از طریق مرزهای غربی وارد كشور شده اند.

از سوی دیگر مدیرعامل جدید شركت دخانیات ایران مقابله با قاچاق را مهمترین برنامه كاری او اعلام كرده است. كاظم معتمدی فر افزایش تولید و صادرات سیگار را نیز از دیگر برنامه های اصلی خود توصیف كرده است.

پیشتر شركت دخانیات ایران مدعی شده بود كه قاچاق سیگار را در سال ۱۳۹۰ به زیر پنج میلیارد نخ خواهد رساند، اما حتی خوش بین ترین كارشناسان نیز تحقق این وعده را ناممكن می دانند؛ به طوری كه مدیركل مبارزه با قاچاق شركت دخانیات نیز گفته كه در بهترین حالت طی سال گذشته سهم قاچاق در بازار به ۲۰ درصد رسیده است.

عمده ترین مناطقی كه از آنجا به ایران سیگار قاچاق می شود، می توان به افغانستان، پاكستان و كردستان عراق اشاره كرد؛ هرچند مقادیری از سیگار قاچاق نیز از دیگر مرز های كشور وارد بازار داخلی می شود.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن