مد و پوشاک

سرنوشت مبهم برگزاري دو سالانه طراحي پارچه‎ ‎و لباس

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

دو سال از برگزاري اولين دوره طراحي پارچه و لباس مي‌گذرد‎ ‎اما ظاهرا اين دو سالانه قرار است به انبوه نمايشگاههايي بپيوندد که تنها يک دوره‎ ‎برگزار شده‌اند‎.‎ به گزارش خبرنگار مهر، دو سال قبل زماني که هنوز حبيب الله صادقي در سمت مدير‏‎ ‎امور تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي فعاليت مي‌کرد، خبر برگزاري نمايشگاهي عنوان‎ ‎شد که دوسالانه طراحي پارچه و لباس نام داشت. اما در کنار آن واژه اولين به کار‎ ‎رفته بود و نشان از آن داشت که قرار است در دوره‌هاي بعد هم ادامه داشته باشد‎.

‎اما امسال با گذشت دو سال از اين جريان، هيچ خبري درباره برگزاري دومين دوره دو‏‎ ‎سالانه طراحي پارچه و لباس منتشر نشده است و در نشست‌هاي مطبوعاتي محمد شالويي،‎ ‎مدير امور تجسمي نيز که به منظور تشريح برنامه‌‌هاي سالانه صورت گرفته، اشاره‌اي به‎ ‎تصميم معاونت تجسمي براي برگزاري دوسالانه نشده است‎.
‎هرچند محمد فلاح‌فر به عنوان اولين دبير اجرايي اين دوسالانه از صحبت در اين‎ ‎زمينه امتناع کرد اما شهلامحمدزاده، دبير شوراي سياست‌گذاري اولين دوسالانه طراحي‎ ‎پارچه و لباس با بيان اينکه نمايشگاه گام مهمي براي رشد و توسعه اين رشته بوده،‎ ‎خواستار ادامه اين حرکت شد: دو سال قبل زماني که مرکز خدمات تخصصي طراحي پارچه و‎ ‎لباس برگزاري نمايشگاهي در اين زمينه را به وزارت ارشاد پيشنهاد کرد و مورد موافقت‎ ‎قرار گرفت، همه کساني که در اين زمينه فعاليت مي‌کردند خوشحال شدند چون احساس کردند‎ ‎مورد حمايت قرار گرفته‌اند. اين دوسالانه براي اولين ‌بار برگزار مي‌شد و مي‌دانيم‎ ‎هر اوليني داراي نقايص زيادي است با ‌اين ‌حال جنبه‌هاي مثبت آن آنقدر زياد بود که‎ ‎مي‌توانست نقايص را کمرنگ‌ کند‎.

‎او ادامه داد: اينکه طراحان پارچه و لباس توانستند دور يکديگر جمع شوند و آثار‎ ‎خود را به معرض ديد عموم بگذارند، گام مهمي براي رشد و ارتقاي اين رشته بود. بسياري‎ ‎از استعدادهاي نهفته در اين راه شکوفا شد و بسياري از توليدکنندگان با طراحان و‎ ‎فعالين طراحي پارچه و لباس آشنا شدند‎.
‎محمدزاده در مورد تداوم اين دوسالانه گفت: بسيار دوست داريم دوسالانه ادامه پيدا‎ ‎کند اما تاکنون خبري درباره تصميم وزارت ارشاد براي برگزاري دومين دوره اين‎ ‎نمايشگاه دريافت نکرده‌ايم‎.
‎باوجود آنکه خبري مبني بر برگزاري دومين دوسالانه پارچه ولباس در سال جاري از‎ ‎سوي مرکز هنرهاي تجسمي عنوان نشده اما هنوز معلوم نيست اين دوسالانه قرار است به‎ ‎طور کلي برگزار نشود يا به سرنوشت برخي از دوسالانه‌هاي تجسمي گرفتار شده است که با‎ ‎وجود يدک ‌کشيدن عنوان دوسالانه با فاصله چندين ساله برگزار مي‌شوند‎.‎

hinza chemical تبلیغات

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن