سرطان کپی رایت فرش ماشینی

 

سرطان کپي رايت در طرح هاي فرش ماشيني در حال ريشه کن شدن است

نگارش: سيد محمد سبطيني

راهي بس سخت است و دشوار ، امکان ندارد ، در اين مملکت قانون کجا بود ، راه به جايي نمي بريد و …

سخناني بودند که اکثريت توليد کنندگان و کپي کاران زمزمه مي کردند اما…

هيچ گاه فراموش نمي کنم، اولين جلسه اي را که حدود ۵ يا ۶ سال پيش در خوشه صنعتي فرش ماشيني کاشان برگزار کرديم تا تشکيل صنف يا اتحاديه يا خانه طراحان يا هر چه که اسمش را بگذاريم را بدهيم که وضعيت اسف بار طرح و طراحي و کپي آثار هنري پايان گيرد ، قيمتها متعادل گردد و نظم و انضباطي حاکم شود که سود آن هم به توليد کننده و هم به طراحان برسد ، اما متاسفانه با سخنان نسنجيده برخي دوستان مبني بر اينکه در اين جلسه بيست و چند نفري فقط سه نفر طراح هستند و مابقي ما کپي کاريم ، ختم جلسه داده شد و همچنان صنعت کپي يکه تاز ميدان بود و متاسفانه بسيار هم خريدار داشت ، البته پر واضح است که هنوز هم چنين سارقان هنري هستند و مورد حمايت برخي از توليد کنندگان.

 سرطان کپی رایت فرش ماشینی

اما…

پس از چند سال مبارزه، مباحثه و روشنگري، جرقه اي تازه زده شد. به همت والاي چند تن از آقايان و بانوان طراح براي پاسداري از آثار هنري و مبارزه با کپي و کپي کاران کانون طراحان اورجينال کار فرش ماشيني کشور تاسيس شد .

اهداف و چشم اندازها مشخص، آيين نامه تنظيم و طرح واکسيناسيون ريشه کني صنعت کپي اجرا شد.

قيمتها يکسان سازي شد، مشتريان خوب و مشتريان بد بين اعضا رصد شدند. در صورتيکه يک مشتري اخلاق حرفه اي نداشت به اعضا معرفي شده و در ليست سياه هر يک از آنها قرار مي گرفت. از سوي ديگر اگر هر يک از اعضا مشتريان مورد اعتماد و با اخلاق حرفه اي داشتند وي را بدون هيچ گونه چشم داشتي به يکديگر معرفي مي کردند. اين روند هنوز به قوت خود باقي و به اميد خدا ادامه خواهد داشت.

آثار هنري اعضا راهي ثبت اسناد کشور شده و شناسنامه ثبت صنعتي دريافت نمود، به ساير طراحان و کپي کاران و توليد کنندگان اطلاع رساني شده تا با اين کار از يک سو آنها را هم تشويق به انجام کار ثواب نموده و از سوي ديگر به آنها هشدار دهند که در صورت تخلف و ناديده گرفتن ثبت آثار و تعرض به حقوق مادي و معنوي طراحان اورجينال کار، در آينده نزديک با آنها برخورد قانوني خواهد شد.

برخي از توليد کنندگان و طراحاني که تا ديروز نسبت به کپي نمودن آثار هنري ديگران هيچ ابايي نداشتند، امروز همراهي کردند و از کپي نمودن آثار اعضاي کانون و طرح هاي ثبت شده آنها امتناع کردند.

کپی رایت فرش ماشینی

کم کم توليد کنندگاني که برخي از آنها هم با اين مسئله به ديده شک نگاه مي کردند، همراه کانون شده و اعضا را مورد حمايتهاي مادي و معنوي آنها قرار دادند، ارتباط تنگاتنگ اين دسته از توليد کنندگان و قبول قيمتهاي مصوب و اهداف و چشم اندازها راه را براي اين واکسيناسيونه کردن هموار و هموارترکرد.

اين بار، اضافه بر آنچه که اعضاي کانون به ثبت مي رساندند، برخي از توليد کنندگان شريف و حامي کانون هم طرح هاي خود را که در قسمت طراحي شرکت خود انجام مي دادند را ثبت صنعتي نمودند.

پشت فرشهاي توليد شده هشدار کپي برابر با پيگرد قضايي حک شد. اعضا آثار هنري خود را به يکديگر معرفي مي کنند و سپس توليد کنندگان را به طرق مختلف نظير استفاده از شبکه هاي اجتماعي مانند فيس بوک، واتس آپ، تلگرام و … در جريان گذاشته، عزم اعضاي کانون و توليد کنندگان حامي آنهابراي پاسداري از حقوق مادي و معنوي يکديگر جزم تر شده و تا جايي که اگر کپي کاري طرحي را براي توليد کننده اي ارسال کند که متعلق به اعضاي کانون بود بلافاصله توليد کننده عزيز طراح اصلي صاحب اثر را در جريان قرار مي دهد. در صورتيکه يکي از اعضا به شرکتي وارد شود و اثر دوست خود را در آنجا ببيند بلافاصله وي را مطلع ساخته تا مطئن شود که طرح را از صاحب اثر خريداري کرده باشند و خداي ناکرده کپي نشده باشد. با توجه به ارتباط تنگاتنگ اعضا با توليد کنندگان حامي، حتي اگر يکي از اعضاي کانون طرح ثبت شده يکي از توليد کنندگان را در شرکت ديگري ببيند بلافاصله وي را مطلع مي سازد.

اما اينکه قانون در اين بين چه کرده و کجاي کار است با يد عرض کنم دو مورد شکايت صورت گرفته و يکي از اين شرکتهاي متخلف تا چند وقت ديگر بايد در دادگاه جوابگو باشد و در پرونده نام ۴ کپي کار آمده که آنها هم بايد پاسخگو باشند. در اينکه تا چه حد ممکن است محکوم شوند و جريمه چقدر است و کلا تبعات قانوني آن چه خواهد بود را ميتوانند با کمي مطالعه در تبعات کپي آنچه ثبت صنعتي شده را دريابند.

چشم دل باز کن که جان بيني               آنچه ناديدني است آن بيني

مورد دوم را با اجازه اي که از مدير عامل محترم شرکت فرش هديه جناب آقاي رحيمي گرفته ام را در همين حد عرض کنم که کاميون حمل فرشهاي توليد شده شرکتي که مزين به کپي طرح ثبت صنعتي شده شرکت فرش هديه بود و راهي يکي از شهرهاي جنوب کشور بود، با پيگيري به موقع جناب آقاي رحيمي در نطنز توقيف و در حال رسيدگي به پرونده مي باشند.

اين تازه شروع کار کانون طراحان اورجينال کار فرش ماشيني کشور است و همکاري تنگاتنگ برخي توليد کنندگان شريف صنعت نساجي کشور.

در آخر با روي باز و حسن نيت دست يکايک هنرمندان دلسوز و توليد کنندگان عزيز را براي حمايت هر چه بيشتر و دسترسي آسان تر و کارا تر به چشم اندازهاي تعريف شده اي که در نهايت شادي و شور و شعف را براي طراحان و توليد کنندگان در بر خواهد داشت به گرمي مي فشاريم و قدوم سبزتان را در حمايت از اين حرکت مادي و معنوي پاس مي داريم.

تحریریه مجله کهن

جهت عضویت در کانال تلگرام مجله کهن برروی لینک زیر کلیک کنید

https://www.telegram.me/kohanjournal

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *