اخبار نساجی

سردرگمي قيمتي در بازار ارز

 

سردرگمي قيمتي در بازار ارز

فرارفتن قیمت دلار آمریکا از ۱۹۰۰ تومان در نخستین روز کاری بازار در ۱۴ فروردین امسال نشان داد که مردم، بازار، سرمایه‌گذاران، بانکداران، مقامات اقتصادی، صاحبان سهام، شرکت‌ها و سازمان‌های اقتصادی همه این قیمت را برای اسکناس پشت سبز پذیرفته‌اند و افزایش ۸۰۰ تومانی قیمت سالانه آن را پس از کش‌وقوس‌های پر حاشیه در سال گذشته قبول كرده‌اند.

در بازار روز گذشته تلاطم و تقاضای خاصی دیده نمی‌شد و شرایط عادی بر بازار حکمفرما بود که البته از قیمت‌های متفاوت می‌شد به نبود یک نظام قیمتی ثابت در بازار پی برد.

سال گذشته در ۱۴ فروردین قیمت دلار آمریکا ۱۱۲۵ تومان فروخته شد و ۱۴ فروردین امسال قیمت دلار آمریکا در ستون فروش جداول معاملاتی صرافان از ۱۹۱۰ تومان تا ۱۹۲۵ تومان در خیابان فردوسی دیده شد. افزایش ۷۱ درصدی در مقایسه این دو قیمت در حالی است که قیمت دلار تا ۲۱۰۰ تومان نیز در زمستان سال گذشته بالا رفت و در صورت مقایسه این دو قیمت نیز باید افزایش ۸۶ درصدی را هم برای رکورد آن در نظر گرفت. شرایطی که افزایش قیمت در مواد اولیه وارداتی را درپی داشت.

روز گذشته قیمت سایر ارزها نیز در بازار به صراحت بر تابلو صرافان خودنمایی می‌کرد. خرید و فروش ارز با نرخ‌های متفاوت در بازار دیروز در حالی بود که دلالان دلار را ۱۹۰۵ تومان هم به مردم عرضه می‌کردند. ازدحام آنها در حاشیه بازار نسبت به روزهای پایانی سال کمتر بود اما حضور آنها همچنان چشمگیر است. اين در حالي است كه سياست رسمي بانك مركزي، فروش ارز از طريق صرافي‌هاي داراي مجوز است. اما در بازار كماكان دلالاني فعالیت دارند كه خريد و فروش غيررسمي ارز را انجام مي‌دهند و معاملات خود را در هيچ سامانه نظارتي ثبت نمي‌كنند. نكته‌اي كه در صرافي‌ها ديده مي‌شود مراجعه تقاضاي واقعي به آنها است. مراجعه‌كنندگان به صرافی‌ها اغلب مصرف‌کننده واقعی دلار هستند و تقاضاهای سفته‌بازانه متوجه اینگونه مراکز نیست. البته از برخی صرافان گاهی خبر می‌رسد که پیشنهادهای تلفنی فروش کلان دلار نیز به آنها می‌‌شود که البته معمولا این پیشنهاد‌ها از سوی فعالان حرفه‌ای این صنف با پاسخ مثبتی همراه نمی‌شود.

سردرگمي قيمتي در بازار

روز گذشته البته ارقام جداول پیام دیگری نیز داشت، بازار در اولین روز کاری رسمی خود برای تعیین قیمت دقیق دلار به قطعیت نرسیده بود.با این حال روند قیمت دلار قدری افزایشی بود. در بازار سکه اما افزایش قیمت‌ها محسوس‌تر بود. قیمت سکه بهار آزادی طرح جدید تا ظهر روز گذشته با افزایش ۱۱ هزار تومان تا ۷۹۰ هزار تومان هم برای فروش اعلام شد. قیمت خرید این سکه نیز ۷۷۰ هزار تومان اعلام شد که تفاوت ۲۰ هزار تومانی در اولین روز کاری بازار، پیامی جز انتظار کاهش قیمت برای آن نداشت از اين رو تا بعدازظهر قيمت اين سكه تا ۷۸۰ هزار تومان تعديل شد. قیمت فروش سکه طرح قدیم هم ۷۹۵ هزار تومان و حتی ۸۰۰ هزار تومان هم بر تابلو‌ها درج شد اما قیمت خرید ۷۷۵ هزار تومان بود قيمت آن هم تا غروب به ۷۹۰ هزار تومان رسيد. سكه طرح قديم روز گذشته نهايتا ۵ هزار تومان افزايش قيمت را تجربه كرد. نیم سکه ۳۹۰ هزار تومان و ربع سکه نيز ۲۰۶ هزار تومان در بازار فروخته شدند. نيم سكه ۱۰۰۰ تومان افزایش قیمت داشت اما ربع سكه تا بعدازظهر به سطح ۲۰۶ هزار تومان روز دهم فروردين رسيد. فعالان بازار دليل افزايش قيمت سكه در بهار را انتظار افزایش قیمت دلار آمریکا در روزهاي آينده عنوان كردند. در این میان قیمت طلا در بازار طلا فروشان با اینکه در برخی روزهای هفته دوم سال بیش از ۷۰۰۰ تومان افزایش یافته بود، دیروز در اولین روز کاری تقریبا ۳۲۰۰ تومان به ازای هر مثقال طلای ۱۷ عیار کاهش داشت.

بازارهای جهانی

قیمت طلا در بازار‌های جهانی در اولین روز کاری این هفته تا بعد از ظهر به ۱۶۶۷ دلار رسید که نسبت به سطح کلی قیمت روزهای پایانی سال تقریبا تغییری نداشته است. باوجود افت قیمت طلا تا بعد از ظهر دیروز قیمت طلا در بازار‌های شرق آسیا تا ۱۶۷۲ دلار هم بالارفته بود که دلایل روشنی از جمله تضعیف ارزش دلار آمریکا و سپس فروش‌های عمده نوسان روز گذشته در دو سطح ۱۶۶۲ تا ۱۶۷۲ دلار را رقم زد. در بازارهای جهانی اعلام کاهش تقاضا برای صادرات در چین و افت رونق بازار مسکن در این کشور از یک سو و افت ارزش دلار آمریکا بر بازار طلا تاثیرگذار عنوان شده‌اند. ارزش دلار استرالیا در واکنش به خبر افت تقاضای صادراتی چین در بازارهای جهانی افزایش داشت که البته در بازار داخلی روز گذشته نشانی از افزایش نداشت. در آمریکا گزارش‌هایی از بهبود اوضاع بازار سهام به ویژه در بخش بهداشت و درمان و انرژی منتشر شده است. بنابر گزارش‌ها وضعيت سه ماهه اول سال ۲۰۱۲ بهترین شرایط را در دو سال گذشته رقم زده است. افزایش هزینه مصرفی خانوار نیز به دنبال افزایش بهای بنزین بالاتر گزارش شده که در مجموع دلار را در بین اوراق بهادار به حاشیه رانده است. از اروپا نیز خبر رسید که وزيران دارایی این قاره منابع مالی حمایتی برای جلوگیری از تکرار شرایطی دیگر مانند بحران بدهی‌ها در غرب را تا ۷۰۰ میلیارد یورو بالاتر برده‌اند. مجموع این شرایط برابری یورو در مقابل دلار آمریکا را از ۳۳/۱ فراتر برده که بر بالارفتن قیمت طلا در نوسان روز گذشته موثر بود.

تامین ارز مازاد مسافران خارج از كشور توسط صرافی‌های مجاز

همچنین معاون نظارتی بانك مركزی از امكان‌پذیر شدن تامین ارز مازاد مسافران خارج از كشور توسط صرافی‌های مجاز خبر داد و گفت: مسافران می‌توانند تا سقف مقرر پنج هزار دلار را از صرافی‌های دارای مجوز، خریداری كنند. «ابراهیم درویشی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با تاكید بر اینكه، در حال حاضر هیچ مشكلی برای تامین ارز مورد نیاز مسافران از طریق شبكه بانكی وجود ندارد، گفت: بانك‌های مستقر در بعد از گیت خروجی فرودگاه‌ها، ارز مورد نیاز مسافران را تامین می‌كنند. وی تاكید كرد: نرخ ارز مازاد با یك درصد كارمزد توسط صرافی‌های مجاز به خریداران فروخته می‌شود. درویشی گفت: به عنوان مثال اگر صادركننده‌ای ارزی را به داخل كشور وارد كند و به صرافی‌ها بفروشد، صرافان نیز می‌توانند این ارز را با یك درصد كارمزد به خریداران بفروشند كه البته این خرید و فروش در سیستم سامانه «سنا» ثبت می‌شود.

وی تصریح كرد: اگر ارزی كه توسط صرافی‌های مجاز فروخته می‌شود، توسط خریداران استعلام شود، اطلاعات آن ارائه خواهد شد. وی اظهار کرد: در صورتی كه بانك‌ها نیاز به ارز بیشتری داشته باشند، بانك مركزی قادر به تامین نیاز آنها است و مشكلی در خصوص تامین ارز با نرخ مرجع وجود ندارد.

درویشی به مسافران توصیه كرد كه از صرافی‌های غیرمجاز ارز خریداري نكنند، زیرا هنگام خروج از كشور به علت نداشتن فاكتور دچار مشكل خواهند شد.

وی گفت: چنانچه مسافران از طریق صرافی‌های غیر مجاز اقدام به خرید ارز كنند و به هنگام خروج از كشور با مشكل مواجه شوند، بانك مركزی در این خصوص پاسخگو نخواهد بود.

وی از نیروی انتظامی خواست از فعالیت صرافی‌های غیر مجاز جلوگیری به عمل آورند، زیرا تنها صرافی‌های دارای مجوز بانك مركزی مجاز به تامین ارز مازاد مورد نیاز مسافران هستند.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن