اخبار فرش ماشینیاسلاید شو

زندگی در بوهمی، به سبک کولی‌ها

این روز‌ها، سبک زندگی و سلایق افراد برای چیدمان محیط زندگی خود با تغییرات و تفاوت‌های بسیاری روبه‌رو شده است. دیگر نمی‌توان با قطعیت گفت که یک خانه دارای سبک مدرن است و یا اینکه در طراحی آن از سبک کلاسیک استفاده شده. بسیاری از طرح‌ها و سبک‌ها در تلفیق با یک‌دیگر، رنگ‌وبوی جذاب و متفاوتی به خانه‌ها داده‌اند. یکی از همین سبک‌ها که این روزها طرفداران پروپاقرص خود را نیز پیدا کرده؛ سبک بوهمی است. آیا می‌دانید فرش و محصولات بوهمی چیست؟ ریشه‌ و اصالت این محصولات از کجا نشات گرفته است؟ شاید تاکنون حتی اسمی از فرش بوهمی به گوش‌تان نخورده باشد و این اولین برخورد شما با سبک دوست‌داشتنی بوهمی به حساب آید. پس نیاز است یک مطلب کامل و جامع که حاصل جمع‌آوری تحقیق‌ها و بررسی‌های مختلف است، پیش روی شما قرار بگیرد تا با این سبک آشنا شوید. برای شناخت بیشتر این سبک تا پایان همراه ما در مجله کهن بمانید.

سبک بوهمی از کجا آمده است؟

سبک بوهمی با سابقه‌ای طولانی همراه است، حضور آن در ردیف سبک‌های هنری و طراحی، از اواخر دهه ۶۰ و دهه ۷۰ آغاز شد و از انواع مختلفی از مواد طبیعی، سایه‌های خاکی و الگوهای الهام گرفته از هیپی‌ها (یکی از جنبش‌های اجتماعی دهه ۱۹۶۰ آمریکا) نیز برخوردار است. خاستگاه سبک بوهمیان با بوهمیان ضد فرهنگی که پس از انقلاب فرانسه در فرانسه ظاهر شدند، ارتباط زیادی دارد. بیش از ۲۰۰ سال پیش، بوهمیایی اصطلاحی بود که به معنای سبک عجیب‌وغریب و الهام گرفته شده از زندگی افرادی است که تصمیم گرفته‌اند اصول خود را به صورت غیرمتعارف ولی با احترام به نمایش بگذارند. معمولا هنرمندان و همچنین نویسندگان و برخی روشن‌فکران عجیب‌وغریب از جمله‌ همین افراد بودند. بوهمین یک اصطلاح رایج بود که جمعیت رومی یا کولی فرانسه ( که از شمال هند آغاز و حدود ۱۰۰۰ سال پیش به میانه‌ غرب آسیا و اروپا رسیده است) را توصیف می‌کرد. (منبع)

مطلب مرتبط: انواع فرش ایرانی و غیرایرانی برای دکوراسیون مدرن، سنتی و کلاسیک

فرش بوهمی

سبک فرش و محصولات بوهمی چیست؟

محصولات بوهمیان (Bohemian) یا بوهو (Boho) برای کسانی است که می‌خواهند خانه‌هایشان سراسر زندگی، فرهنگ و وسایل جذاب باشد. این زیبایی بر خلاف حساسیت‌های طراحی مدرن؛ بی‌خیال، آرام و غیرمعمول است. وجه اشتراک خانه‌های سبک بوهو معمولا به‌خاطر مدل تلفیقی آن‌ها است، هرچند که هیچ‌ اتاق یا خانه‌ای که پیرو سبک بوهمیان باشد، کاملا شبیه هم نیست. (منبع)

گفتیم که بوهمیان دنباله‌روی سبک کولی‌ها هستند؛ به همان اندازه آزاد و رها و همچنین بدون هیچ قید‌وبندی در طراحی. بوهمیان از عناصر متنوع فرهنگ‌های نقاط مختلف جهان، در چیدمان و دکوراسیون منازل استفاده می‌کند. در خانه‌های بوهمیان ابزار و لوازمی خواهید دید که با تمام وسایلی که تا به امروز دیده‌اید، تفاوت خاصی دارند و این تفاوت هم از فرهنگ و سبک زندگی آن‌ها نشأت می‌گیرد.

یکی از ویژه‌ترین خصوصیات این سبک، بافت‌ها، رنگ‌ها و الگوهای متنوعی است که در نوع پوشش کولی‌ها هم دیده می‌شود. سبک زندگی بوهمین از هیچ قاعده و اصولی در دکوراسیون منازل استفاده نمی‌کند و خود این سردرگمی و آزادی در سبک، به یکی از جذابیت‌های منحصر‌به‌فرد آن تبدیل می‌شود. دیگر ویژگی‌های فرش و محصولات بوهمی چیست؟ چه اطلاعات دیگری درباره‌ی مهم‌ترین شاخصه‌های این سبک دارید؟ در بخش بعدی به صحبت درباره‌ی همین سوالات پرداخته‌ایم.

مطلب مرتبط: انواع نخ فرش ؛ بررسی و مقایسه خواص

 محصولات بوهمی

ویژگی‌های فرش و محصولات بوهمی چیست؟

از ویژگی‌های سبک بوهمی صحبت کردیم و گفتیم که تمام قواعد و اصول آن در بی‌اصولی است! آزادی و سردرگمی بوهمی، مهم‌ترین خصوصیتی است که آن را شناخته‌شده و در ذهن‌ها ماندگار کرده است. بوهمی در دل داستان خود مهاجران و کولی‌ها را جا داده است و به تقلید از آن‌ها، در سبک خود هر وسیله‌‌ای را با هر شکل و شمایلی دارد. در سبک زندگی بوهمین می‌گویند که اگر طاقچه‌ای خالی در خانه‌ خود پیدا کردید آن را پر کنید و با هر چیزی که معنایی از فرهنگ و جوامع مختلف می‌دهد، خانه‌ خود را شلوغ کنید. سبک بوهمی در اصل جهانی کوچک در یک خانه است. اما ویژگی‌های کلی و مهم این سبک را می توان در این موارد خلاصه کرد:

  • استفاده از رنگ‌های روشن
  • برخورداری از الگوهای ترکیبی
  • بهره‌مندی از وسایل چوبی
  • وجود عناصر طبیعی

در ادامه اشاره‌های مختصری به این ویژگی‌ها داشته‌ایم:

رنگ‌های روشن

رنگین‌کمانی از رنگ‌های روشن و زیبا در سبک بوهمیان دیده می‌شود. برای کسانی که می‌خواهند خانه‌ای چشم‌نواز و پر از رنگ داشته باشند، این سبک، یک انتخاب بی‌نظیر خواهد بود. هرچه رنگ‌های بیشتری اضافه کنید، اتاق شما درخشش بیشتری خواهد داشت. در انتخاب رنگ‌ها آزادانه فکر کنید. زرد روشن، نارنجی، سرخابی، قرمز، همه و همه می‌توانند در طرح‌های فرش و محصولات بوهمی حضور داشته باشند.

الگوهای ترکیبی

در طراحی‌های بوهویی، الگوها در هم پیچیده و سردرگم‌ هستند. نگران مخلوط کردن طرح‌های مختلف باهم نباشید، الگوهای ترکیبی یکی از اصول محصولات بوهمی است.

وسایل چوبی

از بیشترین وسایلی که در محصولات بوهمی دیده می‌شود چوب است. چوب پایه‌ اصلی این طراحی است، چراکه وفاداری سبک زندگی روستیک به طبیعت، یک قاعده‌ غیرقابل حذف است.

عناصر طبیعی

از گیاهان تا سنگ، فلز، صدف و پر در سبک بوهو جا دارد. یادتان باشد بوهمی سبکی است که انرژی را زیاد می‌کند و طبیعت را در رگ و ریشه‌ خانه و زندگی‌ها جاری می‌سازد. ارتباط نزدیک طبیعت و زندگی بوهمین، جذابیت این سبک را برای آنانی که علاقه‌مند به دوستی با طبیعت هستند، دوبرابر می‌کند.

درباره بوهمی

فرش و محصولات بوهمی چیست؟

مجموعه فرش‌ و محصولات بوهمی، مد روز را در الگوهای بازسازی شده هنرهای قبیله‌ای و ترکیبی از الیاف طبیعی و نخ‌های پشمی، ارتقا می‌بخشد. فرش‌های سبک بوهمی پر از الگوهای هنری، پیچیده و شلوغ است. آن‌ها با طرح‌های الهام گرفته از جهان خود، حال و هوای سرگردانی را ابراز می‌کنند. فرش‌ بوهمی می‌تواند بیش از حد رنگ شده، خاموش یا ترکیبی از رنگ‌های روشن و ملایم باشد. الگوی آن‌ها غالباً بازیگوش و در عین حال کمی عاشقانه است. ردپای شباهت این فرش‌ها را در سبک‌های ایرانی به راحتی می‌توان پیدا کرد اما با چاشنی کمتری از روش‌های سنتی.
هیچ‌ قانونی برای تزئین فرش‌ها وجود ندارد. در حقیقت این فرش‌ها در بهترین شکل خود، ظاهری ترکیبی دارند. (منبع)
فرش بوهمی که بازتاب و دوست‌دار محیط زیست است، دارای رنگ‌های فریبنده و گره خورده دست هستند تا بافت‌های غنی و احساس قابل توجهی در زیر پا ایجاد کنند.

مطلب مرتبط: اصول چیدمان فرش در منزل؛ انواع شکل‌ها در انواع فضاها

سبک بوهمی

جمع‌بندی

مطلب را با این سوال شروع کردیم که فرش و محصولات بوهمی چیست؟ اکنون می‌دانید سابقه و ویژگی‌های این سبک از چه چیزهایی ریشه گرفته است. اگر در طراحی خانه خود به دنبال یک طراحی متفاوت و جسورانه هستید؛ بدون شک سبک بوهمی می‌تواند یکی از گزینه‌های منتخب شما برای آزادی و جسارت روح در جزبه‌جز اجزای خانه‌ باشد. بوهمی دارای رنگ و بوی اقوام مختلف، آشنایی با طبیعت و رنگ‌ها است. در انتخاب و چیدمان اکسسوری‌های سبک زندگی بوهمین، طوری حساسیت و سلیقه به خرج دهید که انگار برای خرید آن‌ها به همه‌جای دنیا سفر کرده‌اید.

اکنون شما برای ما بنویسید. آیا شناختی از این سبک و فرش و محصولات بوهمی داشتید؟ چه چیزهایی در این سبک توجه شما را بیشتر جلب می‌کند؟ سوالات و نظرات خود را در رابطه با بحث مطرح شده با ما درمیان بگذارید. ما مشتاقانه منتظر شنیدن نظرات شماییم.

گردآوری: فاطمه زنداسرار

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن