سامانه تشخيص عيوب رنگرزي

در دانشگاه اميركبير طراحي شد سامانه تشخيص عيوب رنگرزي
پژوهشگر دانشگاه صنعتي اميركبير موفق به طراحي سامانه اي براي تشخيص عيوب فرآيند رنگرزي منسوجات پنبه پلي‏استر شد.

به گزارش ايرنار: «ترانه شناسا» مجري طرح گفت: در رنگرزي منسوجات پنبه-پلي‏استر عيوبي مشاهده مي‏شود كه نه تنها به كيفيت كالا و ظاهر آن آسيب مي‏رساند بلكه ضايعات صنعتي را نيز افزايش مي‏دهد.

اين دانش آموخته كارشناسي ارشد گرايش مديريت صنايع نساجي افزود: اين عيوب در بعضي موارد ناشي از فرآيند رنگرزي بوده و در برخي موارد نيز ناشي از فرآيندهاي قبل از رنگرزي است.

وي اظهار داشت: در اين سامانه عيوب با گفتگوي كوتاهي بين كاربر و رايانه رفع مي‏شود و سامانه قادر به توضيح چگونگي استدلال خود است. همچنين نمايش دانش در اين سامانه مبتني برقاعده است و به همين علت دانش آن بسيار قابل فهم بوده و به راحتي مي‏توان آن را در صورت لزوم اصلاح كرده و يا گسترش داد.

شناسا در بيان كاركردهاي اين سامانه بيان داشت: اين سامانه در صنعت نساجي و در كارخانجات و كارگاه‏هاي رنگرزي كاربرد دارد و براي تشخيص عيوب رنگرزي پارچه‏هاي پنبه-پلي‏استر رنگرزي شده با رنگزاهاي ديسپرس-راكتيو و يا ديسپرس-خمي به يكي از سه روش رمق‏كشي نيمه مداوم و يا مداوم به كار مي‏رود.

وي ادامه داد: دانش اين سامانه همواره بر روي سخت‏افزار هر رايانه موجود و در دسترس است ، جايزالخطا نبوده و مي‏تواند در كارخانجات مختلف و يا در سراسر كشور توزيع شود.

به گفته مجري طرح، همچنين كاربران مي‏توانند زنجيره استدلال تصميمات سامانه را ببينند و درك بهتري از مسئله به دست آورند.

وي در مورد ساير مزاياي اين سامانه عنوان كرد: اين سامانه خبره به كارخانجات و كارگاه‏هاي رنگرزي يك ويژگي رقابت‏آميز مي‏دهد كه باعث افزايش سرعت پاسخ‏دهي و دقت در تصميمات مي‏شود و هزينه زيادي را براي اشتراك دانش خود صرف نمي‏كند.

وي تصريح كرد: تجربه و دانش افراد خبره در يك پايگاه دانش، جمع‏آوري و ذخيره و منجر به تهيه سامانه خبره رايانه‏اي شده است كه قادر به حل مشكلات رنگرزي است و در واقع اين سامانه با دريافت عيب گزارش شده، پس از گفتگو با كاربر و پرسيدن سؤالات دليل عيب و راهكار آن را ارائه مي‏دهد.

اين پروژه در قالب پايان‏نامه كارشناسي ارشد مهندسي نساجي ارائه و با راهنمايي د كتر محمداماني تهران، دكتر رضا محمدعلي مالك و مشاوره مهندس فيروز مهر مظاهري انجام شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *