اخبار نساجی

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با تهدید مواجه شد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با تهدید مواجه شد

به گفته رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، این سازمان از نظر کمبود نیروی انسانی با تهدیدهای زیادی مواجه شده است.

hinza chemical تبلیغات

غلامرضا شافعی، با بیان این مطلب، تغییرات ایجاد شده در اساس‌نامه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) طی سال‌های گذشته را به باد انتقاد گرفت.

وی که در نکوداشت چهل و پنجمین سالگرد تاسیس ایدرو سخن می گفت، اظهار داشت: در سال ۱۳۸۳ با تصویب قانون بودجه به اساسنامه این سازمان تعرض شد و در سال‌های بعد نیز با تصویب قوانینی مانند اصل ۴۴، خدمات مدیریت كشوری و برگزاری مناقصات به شكل‌های مختلف اساس‌نامه سازمان گسترش دچار خدشه شد كه این خدشه‌ها باید اصلاح شود.

شافعی با اشاره به اینکه سازمان‌های توسعه‌ای برای توسعه ملی ایجاد شده‌ است نه توسعه منطقه‌ای، تصریح کرد: سازمان گسترش بیش از ۱۵هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال از سهام شركت‌های خود را واگذار كرده كه فقط دو هزار میلیارد ریال از این مبلغ به خود سازمان آن هم با شرایط خاص بازگردانده شده است!

رئیس ایدرو، با بیان اینکه تعبیرهای زیادی درباره میزان سهم دولت در صنعت و بازار خودرو وجود دارد، متذکر شد: در قانون اصلاح موادی از برنامه چهارم آمده كه دولت می‌تواند ۲۰ درصد در صنعت خودرو سهم داشته باشد كه تعبیر واحدی از این قانون وجود ندارد.

وی افزود: منظور قانون‌گذار از این قانون این نبوده كه دولت در شركت خودروسازی صاحب یك صندلی از پنج صندلی هیات مدیره باشد، بلكه منظور این بوده كه دولت سهم ۲۰درصدی در بازار خودرو داشته باشد تا بتواند جلوی انحصار و شبه انحصار در بازار خودرو را بگیرد.

شافعی با بیان اینکه تا سال ۱۴۰۴ باید ۵۰ میلیارد دلار در صنایع نفت و گاز سرمایه‌گذاری شود، اضافه کرد: دولت و مجلس توجه ویژه به توسعه صنایع ریلی، هوایی و دریایی دارد و تكلیف سازمان گسترش نیز در توسعه این صنایع مشخص است.

وی با اشاره به این‌كه در كشورهای غربی مانند آمریكا نیز دولت در اقتصاد دخالت می‌كند، گفت: در شرایطی كه كشورهای غربی ما را تحریم كرده‌اند، نیاز به تعریف دوباره‌ای از سازمان‌های توسعه‌ای داریم. اگر قرار است سالی ۵۰ میلیارد دلار در صنعت نفت وگاز سرمایه‌گذاری شود، وجود سازمان‌های توسعه‌ای اجتناب ناپذیر خواهد بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاكید كرد: نباید به گونه‌ای رفتار شود كه سازمان‌های توسعه‌ای مانند ایدرو تعطیل شود، بلكه باید با فروش سهام شركت‌های وابسته به این سازمان، درآمد حاصل را در خود سازمان هزینه و صرف اجرای طرح‌های توسعه‌ای در دست اجرا كرد.

به گفته رییس هیات عامل ایدرو، سازمان گسترش برای اجرای طرح‌های در دست اجرای خود نیاز به منابع مالی دارد و بهتر است منابع حاصل از واگذاری شركت‌ها به این سازمان واگذار شود.

شافعی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین بهتر است برای واگذاری شركت‌های وابسته با ایدرو مشورت شود، چرا كه سازمان خصوصی سازی به تنهایی صلاحیت فنی این كار را ندارد.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن