اخبار فرش ماشینی

سازماندهي حلقه مفقوده صنعت نساجي است

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

رئيس انجمن نساجي ايران سازماندهي در اين صنعت را حلقه مفقوده دانست و گفت: سازماندهي در كنار استفاده از منابع انساني، مالي و طبيعي مي‌تواند به رونق اين صنعت در كشور كمك كند.

به گزارش خبرگزاري فارس از كاشان، محمد مروج صبح امروز در همايش بررسي وضعيت نساجي و چالش‌هاي پيش روي اين صنعت در آموزشكده فني شهيد رجايي اين شهرستان تجميع منابع مالي، انساني و طبيعي در كنار سازماندهي براي صنعت نساجي را موفقيت‌آميز خواند.
وي افزود: اگر منابع مالي وجود نداشته باشد مي‌توان اين نقيصه را با منابع انساني و يا منابع طبيعي جبران كرد.
به گفته وي با توجه به نياز كشور به محصولات نساجي زمينه براي ادامه جذب نيروهاي متخصص تحصيلكرده و فارغ‌التحصيلان رشته نساجي و شكوفايي صنعت نساجي در كشور وجود دارد.

رئيس انجمن نساجي ايران استاندارد مصرف پارچه در كشورهاي در حال توسعه را ۲۰ متر دانست و تصريح كرد: نياز سالانه كشور به پارچه يك ميليارد و ۵۰۰ متر پارچه شامل فرش، پتو و پوشاك است كه از اين ميزان ۷۰۰ ميليون متر پارچه در داخل كشور توليد مي‌شود و ۸۰۰ ميليون متر كسري آن از طريق واردات جبران مي‌شود.
وي افزود‌: با توجه به كسري پارچه مورد نياز كشور، زمينه فعاليت‌هاي صنعت نساجي در كشور فراهم است و مي‌توان با استفاده از سازماندهي و منابع موجود زمينه جذب نيروهاي متخصص تحصيلكرده و فارغ‌التحصيلان رشته نساجي و رونق صنعت نساجي در كشور را فراهم كرد.

hinza chemical تبلیغات

مروج نوآوري و ابتكار را نياز اساسي صنعت نساجي كشور دانست و خاطرنشان كرد: استفاده از ماشين‌آلات قديمي و بي‌توجهي به استفاده از تكنولوژي روز صنعت نساجي و سبب ركورد اين صنعت در كشور شده‌است.
مروج صنعت نساجي در كشور را صنعتي ريشه‌دار با سابقه يكهزار ساله اعلام كرد و گفت: اگر تصميم‌گيري درستي انجام شود، صنعت نساجي ايران با مواد مصنوعي كه در اختيار دارد مي‌تواند به جايگاه اصلي خودش برگردد.
وي توليد سالانه كشور در صنعت نساجي را ۷۰۰ ميليون متر اعلام كرد و گفت: از اين مقدار ۸۰ ميليون متر توليد فرش ماشيني است كه عمده آن در كاشان توليد مي‌شود.
مروج از بي‌توجهي وزارت صنايع به صنعت نساجي و توجه آن به صنعت خودروسازي انتقاد كرد و يادآور شد: صنعت نساجي كشور با ۷۰۰ ميليون متر توليد توسط ۹ هزار و ۸۰۰ شركت نساجي و ۲۸۰ هزار نفر بيمه‌پرداز نيازمند توجه بيشتري است.

مديرگروه رشته نساجي آموزشكده فني شهيد رجايي كاشان نيز در اين همايش دليل كاهش دانشجويان رشته نساجي در هنرستان‌هاي كاشان را شرايط نامناسب اين صنعت در كاشان ذكر كرد و گفت: با توجه به شرايط فعلي نساجي كاشان تا حدود زيادي از ميزان استقبال به رشته نساجي در هنرستان‌ها كاسته شده كه ميتواند دانشگاه‌ها را با كمبود دانشجوي اين رشته مواجه كند.
اميرعباس ساغر افزود: چنانچه مشكلات بخش صنعت نساجي برطرف شود، مشكلات دانشجويان اين رشته نيز برطرف مي‌شود.

به گفته وي صنعت نساجي در بخش خصوصي فعال و مشكلي وجود ندارد ولي مشكلات نساجي در بخش دولتي سبب شده تا دانشجويان انگيزه لازم را براي ادامه تحصيل دراين رشته نداشته باشند.
وي يادآور شد: ايجاد انگيزه در دانشجويان رشته نساجي از اهداف برگزاري همايش‌ها، بازديد از شركت‌هاي فعال نساجي و استفاده از اساتيد مجرب است.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن