اخبار فرش ماشینی

روزگار ناخوش شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

توقف فعالیت ۱۴ هزار واحد مستقر در شهرک‌های صنعتی، ادامه حیات ۲۲ هزار بنگاه با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد، فعالیت ۲۴ هزار واحد صنعتی با ظرفیت ۵۰ تا ۷۰ درصد و بیکاری و از دست رفتن ۱۹۳ هزار فرصت شغلی، این روایت رسمی مسئولان بخش صنعت از وضعیت شهرک‌های صنعتی است.

hinza chemical تبلیغات

به گزارش روزنامه همشهری ركود حاكم بر بخش تولید به‌دلیل رشد بی‌رویه هزینه تمام‌شده و رقابتی‌نبودن كالاهای ساخته شده در بازار داخلی و بازارهای صادراتی، مشكلات تأمین نقدینگی و كمبود سرمایه در گردش موجب شده است تا طی چند سال اخیر بسیاری از صنعتگران مستقر در شهرك‌های صنعتی عطای ادامه فعالیت را به لقای زیاندهی بیشتر بخشیده و با تعطیلی یا كاهش شدید ظرفیت این واحدها به‌دنبال راهی برای برون‌رفت از این بن‌بست باشند.

گرچه آمارهای قبلی از تعطیلی یا ورشكستگی بیش از ۵هزارو۴۰۰ واحد مستقر در شهرك‌های صنعتی در فاصله سال‌های۸۵ تا ۹۲ حكایت داشت اما براساس تازه‌ترین آمار دولتی ارائه شده از وضعیت شهرك‌های صنعتی و صنایع كوچك، طی چند سال گذشته ۱۴هزار بنگاه فعال در شهرك‌های صنعتی تعطیل شده است. به این آمار باید تعداد زیادی واحدهای صنعتی نیمه‌تمام و حدود ۴۶هزار واحد كه با نصف یا ۷۰درصد ظرفیت فعالیت می‌كنند را نیز اضافه كرد.

گلایه فعالان صنعتی از شرایط نامساعد بنگاه‌های مستقر در شهرك‌های صنعتی به‌دلیل كاهش ظرفیت تولید، بدهكاری، زمینگیر شدن، تعطیلی یا ضبط برخی واحدها در قبال مطالبات معوق توسط بانك‌ها روزبه‌روز بیشتر می‌شود و به‌نظر می‌رسد كه وزیر صنعت و معدن در دولت یازدهم نیز تا‌كنون قادرنبوده نسخه شفابخشی برای جلوگیری از تشدید سیر صعودی تعطیلی این واحدها با تأمین نقدینگی و فراهم كردن زیرساخت‌های تولید باشد.

• سهم ۷۰ درصدی كمبود نقدینگی در تعطیلی واحدها

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد علل تعطیلی و شرایط واقعی واحدهای مستقر در شهرك‌های صنعتی و صنایع كوچك به خبرنگار ما اعلام كرد: از حدود ۸۱هزار واحد مستقر در شهرك‌های صنعتی طی چند سال گذشته فعالیت ۱۴هزار واحد متوقف شده و ۲۲هزار واحد صنعتی با ظرفیت كمتر از ۵۰درصد و ۲۴هزار واحد صنعتی با ظرفیت ۵۰ تا ۷۰ درصد فعالیت می‌كنند. از ۱۴هزار واحد صنعتی تعطیل شده نیز حدود ۱۰۰واحد صنعتی به‌دلیل مشكلاتی مانند عدم‌پرداخت بدهی‌ها توسط بانك‌ها تملیك شده است. همچنین ۷۰درصد واحدهای صنعتی بین سال‌های۸۴ تا ۹۱ ورشكسته یا متوقف شده‌اند.

به گفته محمدعلی سیدابریشمی، ۷۰درصد مشكل توقف فعالیت كارخانه‌ها مربوط به تأمین نقدینگی بوده و بخشی از این صنایع نیز به‌دلیل اختلاف بین قیمت تمام‌شده بالای تولید و نرخ فروش محصولات در بازار یا اختلاف شركا با یكدیگر تعطیل شده‌اند و درصورتی كه بتوانیم تسهیلات مورد نیاز را تأمین كنیم، حدود۴۰درصد این واحدها دوباره راه‌اندازی می‌شود.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن