مد و پوشاک

رشد گرايش به حجاب اسلامي در‎ ‎کشور سوئد‎

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

براساس يک تحقيق از گرايشات اجتماعي و صنفي زنان مهاجر تبار‎ ‎ساکن سوئد، تمايل به استفاده از حجاب و پوشش اسلامي، بويژه در ميان دختران نوجوان‎ ‎مسلمان تبار در جامعه سوئد افزايش يافته است. “زنان محجبه شاغل در امور مختلف‎ ‎جامعه، با حفظ حجاب و حمل روسري نشان مي‏دهند با افتخار و پاکدامني، مي‏توانند در‎ ‎جامعه حضور داشته باشند‎.”

‎بنا به تحقيقاتي که توسط يک بانوي خبرنگار سوئدي به نام خانم‎ “‎کاترينا بيروال‏” صورت گرفته، بانوان و زنان جوان مسلمان که بعضا سالها در سوئد‎ ‎زندگي کرده‏اند، بيش از زمان زندگي در کشور سوئد ، به ‏حفظ سنتها و پوشش اسلامي و‎ ‎استفاده از روسري گرايش پيدا کرده و پيوسته بر تعداد خانمهاي محجبه افزوده مي‏شود،‎ ‎به گونه‏اي که مي‏توان گفت پوشش موي سر اکنون رايج‏شده است‎.
‎خانم کاترينا بيروال در بررسي خود، زنان محجبه را به دو گروه‎ ‎تقسيم کرده است: گروهي که عمدتا به منظور منحرف ساختن توجهات مردان و ممانعت از‎ ‎نگاه به آنان به چشم يک کالاي جنسي و تجاري و گروه ديگر که از نظر سنتي داشتن روسري‎ ‎و حجاب همانند بپا کردن کفش برايشان امري محرز و طبيعي است. اين خبرنگار سوئدي به‎ ‎اين نکته نيز اشاره کرده است که پوشش حجاب (اسلامي) علاوه بر زمينه‏هاي فوق،‎ ‎مي‏تواند برخاسته از يک ديدگاه سياسي، عمدتا به منظور شکلي از مقاومت در برابر‎ ‎سرمايه داري غرب نيز مورد ملاحظه قرار گيرد‎.
‎آقاي يوناس سونسون، دانشجوي دکترا در رشته اسلام شناسي دانشگاه‎ ‎شهر لوند (واقع در جنوب سوئد)، در گفت و گو با کاترينا بيروال، مي‏گويد: در کشور‎ ‎سوئد آزادي کامل وجود دارد، بسياري از دختران علي رغم مخالفت والدين خود، اکنون‎ ‎روسري برسر مي‏گذارند و در اين مورد نمونه‏هاي زيادي وجود دارد. وي مي‏گويد: روسري‎ ‎سفيد رنگ بزرگي که تا روي شانه‏ها را مي‏پوشاند، توام با لباسهاي غربي (از نظر رنگ‎ ‎و جنس، نظير کت و دامن) به صورت يک روند مد در اروپا، ميان زنان مسلمان فراگير شده‎ ‎است. آنها در کشورهاي دموکراتيک زندگي مي‏کنند و حفظ اسلام خود را با آن جامعه‎ ‎تطبيق مي‏دهند و همزمان، دانش و آگاهيهاي آنان نسبت‏به نگرشهاي مختلف در اسلام رشد‎ ‎مي‏يابد‎.
‎خانم کاترينا بيروال در گزارش خود نوشته است: “افراد در خارج از‎ ‎وطن اصلي، اغلب سنتي ترو به حفظ سنن خود بيشتر گرايش پيدا مي‏کنند و اين امري است‎ ‎که زنان مسلمان را حتي از زمان زندگي در کشورهاي خودشان، بيشتر به استفاده از روسري‎ ‎ترغيب مي‏نمايد. به نوشته وي: “حتي فمنيستهايي وجود دارند که معتقدند حجاب اسلامي،‎ ‎زنان آنان را از قيود بردگي و تهاجم مدها در امان نگه مي‏دارد”. اين خبرنگار در‎ ‎بخشي از گزارش خود درباره برگزاري نمايشگاه روسري در حومه پايتخت استکهلم، نوشته‎ ‎است: “مد ساز معروف فرانسوي، پير کاردن، بوتيک و شعبه‏اي در استانبول ندارد، اما در‎ ‎حومه استکهلم در منطقه رينکه بي (منطقه مهاجرنشين استکهلم) فروشگاه لباس زنانه‏اي‎ ‎وجود دارد که آخرين مد روسريها و مانتو از شالهاي رنگين تا رداي بلند زنانه را‎ ‎مي‏فروشد‎.

در کشور سوئد علي رغم وجود گرايشات نژاد پرستانه که بعضا‎ ‎گزارشات مطبوعاتي روند رو به رشد آن را خبر مي‏دهند، زنان مسلمان بويژه از کشورهاي‎ ‎عربي، بوسني و پاکستان، بيش از سالهاي گذشته، به حفظ حجاب رغبت نشان مي‏دهند‎.
‎در ايستگاههاي قطار زيرزميني و وسائط نقليه همگاني و فروشگاههاي‎ ‎بزرگ مرکز شهر، اکنون ملاحظه بانوان محجبه در مقايسه با ۴ سال پيش، امري طبيعي و‏‎ ‎عادي به نظر مي‏رسد‎.
‎براساس آخرين گزارشات رسانه‏ها، در حال حاضر ۳۰۰-۲۰۰ هزار نفر‏‎ ‎از جمعيت ۸/۸ ميليون نفري سوئد را ساکنان مسلمان تشکيل مي‏دهند‏‎.
‎تعيين ميزان تقيد به اعمال و احکام اسلامي در ميان مسلمانان‎ ‎سوئد، امري بسيار دشوار است، اما با وجود سه سازمان بزرگ سراسري اسلامي که عمدتا‎ ‎چتر فراگير مراکز اسلامي مختلف در سوئد را تشکيل مي‏دهند، مي‏توان گفت که ميزان‎ ‎تقيد به حفظ شعائر اسلامي در ميان مسلمانان ترک و عرب تبار بيش از مهاجرين ساير‎ ‎مليتهاست و علاقمندي براي مراجعه به مراکز اسلامي (پس از مشخص شدن وضعيت اقامت در‎ ‎سوئد) در ميان مسلمانان بوسنيايي و عرب، بيش از ساير مهاجرين ديده شده است‎.
‎گزارش روزنامه فوق از جمله گزارشات و به اصطلاح علائم اجراي‎ ‎اراده سياسي دولت‏به ادغام فرهنگي مهاجرين در جامعه بومي سوئد و همچنين جلب افکار‎ ‎عمومي جمعيت کثير مهاجريني است که تابعيت‏سوئد را پذيرفته‏اند‎

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

hinza chemical تبلیغات

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن