اخبار نساجی

رشد قابل ملاحظه پوشش صادرات به واردات در سال ۹۰

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

وزیر بازرگانی گفت: با توجه به روند رو به رشد صادرات غیرنفتی از ابتدای سال‌جاری تاکنون، اهداف صادراتی محقق گردد و پوشش صادرات به واردات نسبت به سال ۸۹ رشد داشته باشد.

به گزارش سرویس اقتصادی برنا، “مهدی غضنفری” وزیر بازرگانی، ‌اظهار داشت: با در نظر گرفتن رشد ۳۴ درصدی صادرات غیرنفتی در ۲ ماه نخست امسال، بخش عمده‌ای از اهداف برنامه‌های صادراتی در بخش‌های مختلف کالایی محقق می‌شود.

وی افزود: براساس پیش‌بینی کارگروه توسعه صادرات برای رسیدن به ۴۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی (با احتساب صادرات خدمات فنی- مهندسی) برای سال‌جاری هدف‌گذاری شده که رسیدن به این هدف در صورت تلاش همه دستگاه‌های دولتی و نیز بخش خصوصی امکان‌پذیر است.

hinza chemical تبلیغات

وی تصریح کرد: چنانچه ۴۰ میلیارد دلار از هدف‌گذاری صادراتی محقق شود با برآورد رشد ۱۰ درصدی واردات نسبت به سال گذشته که میزان واردات سال‌جاری را به حدود ۷۰ میلیارد دلار می‌رساند، نسبت صادرات به واردات به حدود ۶۰ واحد می‌رسد.

وزیر بازرگانی گفت: به نظر می‌رسد امسال نسبت صادرات غیرنفتی به واردات با حدود ۱۸ درصد بهبود به ۶۰ صدم خواهد رسید، به این معنا که در مقابل هر ۱۰۰ دلار واردات ۶۰ دلار صادرات خواهیم داشت که این نسبت در سال ۸۹ با توجه به ثبت ۳۲٫۶ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی و ۶۴ میلیارد دلار واردات به ۵۱ صدم رسیده بود.

به گفته غضنفری، وضعیت صادرات غیرنفتی در سال ۸۹ نشان‌دهنده آن است که در سال گذشته حاصل از صادرات توانست ۵۱ درصد ارز مورد نیاز برای واردات را پوشش دهد.

وی گفت: سال گذشته از مجموع ۶۴ میلیارد دلار واردات، ۵۵ درصد واسطه‌ای، ۱۳ درصد سرمایه‌ای و ۹ درصد مصرفی بوده‌ و ۲۳ درصد واردات نیز امکان طبقه‌بندی در سه گروه مذکور را نداشته‌اند.

وزیر بازرگانی افزود: این نسبت در سال ۸۸ با ۵۵ میلیارد دلار واردات شامل ۱۴٫۷ درصد کالاهای سرمایه‌ای، ۱۵٫۳ درصد کالاهای مصرفی، ۶۶ درصد کالاهای واسطه‌ای چهار درصد کالاهای طبقه‌بندی نشده بوده است.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن