راهنماي شستن فرش در منزل

فرش ها در خانه ما هر ماه شامپو مي شوند تا آلودگي و گر دو غبارشان از بين برود. ولي حالا تصميم دارم آنها را بشويم. آيا براي شستشوي فرش در خانه روش مخصوصي وجود دارد؟

شستشوي فرش در منزل نيازمند فضاي مناسب است تا بتوانيد به راحتي آن را بشوييد. اگر فرش خانه شما بيشتر از ۶ متر است، به علت تبعيت از فرهنگ آپارتمان نشيني بهتر است آن را به شرکت هاي متخصص قاليشويي بدهيد. ولي چنانچه ابعاد کمتري دارند با رعايت مصرف بهينه آب مي توانيد آن را در خانه بشوييد. قبل از شستشوي فرش بهتر است گرد و غبار آن را از بين ببريد. شما مي توانيد با تکاندن فرش گرد و غبار آن را خارج کنيد و با جاروي دستي آن را تميز کنيد. مراقب باشد که ضربه شديد تار و پود فرش شما را دچار آسيب نکند.

براي شستشوي فرش بايد مطمئن شويد فرش رنگ نمي دهد. چه فرش شما دستبافت باشد و چه ماشيني رنگ دادن آسيب جدي به آن مي زند. براي اينکه بدانيد اين اتفاق مي افتد يا نه، يک پارچه يا دستمال سفيد مرطوب را روي سطح فرش بکشيد. اگر پارچه مرطوب رنگ گرفت، بهتر است فرش را به شرکت هاي قاليشويي بسپاريد.

براي شستشوي فرش بايد مطمئن شويد فرش رنگ نمي دهد

براي شستشوي فرش در منزل بهتر است از سطحي سخت و شيبدار استفاده کنيد تا آب اضافي بتواند خارج شود. درجه حرارت آب را روي حد متوسط نگه داريد و آب ولرم بهترين حالت آن است.

در شستشوي فرش از مواد شوينده قليايي استفاده نکنيد و اسيديته خنثي را به کار ببريد. پودر شستشوي دستي، شامپو فرش، پودر صابون و مايع ظرفشويي مناسب هستند و اگر کثيفي فرشتان چندان زياد نيست يا لکه چربي وجود ندارد، از شوينده رقيق شده با آب استفاده کنيد.

بعد از شستن فرش آن را خوب آبگيري کنيد و با حوله اي پرزهاي اضافي آن را بگيريد. اگر فکر مي کنيد ممکن است رنگ بدهد اجازه دهيد براي ساعتي در همان حالت بماند تا رنگ به قسمت هاي ديگر جريان پيدا نکند.

براي شستشوي فرش در منزل بهتر است از سطحي سخت و شيبدار استفاده کنيد

براي خشک شدن فرش، آن را از پشت و در فضاي آزاد به دور از نور آفتاب پهن کنيد. آويزان کردن فرش به هيچ وجه توصيه نمي شود چون باعث آسيب به بافت فرش مي شود. از وسايل گرم کننده و حرارتي براي خشک کردن فرش استفاده نکنيد.

نکته مهمي که در شستشوي فرش در منزل وجود دارد اين است که در حال پهن کردن فرش نبايد دوباره روي آن آب بگيريد چون ريشه هاي فرش زرد مي شوند.
بعد از خشک شدن فرش آن را با يک برس به آرامي برس بزنيد تا طرح ها جاي خود قرار گيرند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *