اخبار فرش ماشینی

دلال‌بازي در عرضه محصولات پتروشيمي مورد نياز نساجي در بورس

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

رئيس انجمن نساجي در گفت‌‌وگو با فارس خبر داد:
دلال‌بازي در عرضه محصولات پتروشيمي مورد نياز نساجي در بورس
رئيس انجمن صنايع نساجي با اشاره به الزام شركت پتروشيمي نسبت به عرضه محصولات توليدي خود با قيمت پايين‌تر از نرخهاي جهاني در بورس كالا، گفت: اين مسئله باعث تقويت واسطه‌ها و در نتيجه عرضه مواد اوليه مورد نياز صنعت نساجي با قيمتهاي بالا در بازار آزاد شده است.

محمد مروج در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار داشت: شركت پتروشيمي ملزم به عرضه توليدات خود در بورس كالا با قيمت مرداد ‌ماه است كه اين مسئله باعث تقويت دلال بازي در بورس شده است.
وي ادامه داد: توليد كنندگان صنايع نساجي بايد مواد اوليه مورد نياز خود را از جمله پلي‌استر و پلي پروپيلن از بورس كالا خريداري كنند كه افزايش دلال بازي در اين زمينه، مشكلاتي را براي آنها ايجاد كرده است.
رئيس انجمن نساجي با بيان اينكه موضوع دلال بازي در بورس را با مسئولين سازمان حمايت و وزارت صنايع مطرح كرده‌ايم، افزود: در حال حاضر اختلاف قيمت هر كيلو از اين دو ماده اوليه مورد نياز صنايع نساجي با قيمت‌هاي جهاني حدود ۵۰۰ تومان است و در واقع اين مواد در بورس ۵۰۰ تومان ارزان‌تر از قيمت‌هاي جهاني عرضه مي‌شود.
وي تصريح كرد: به همين دليل واسطه‌ها نسبت به خريد محصولات پتروشيمي اقدام مي‌كنند و حواله خريد اين مواد با اختلاف قيمت ۵۰۰ توماني مقابل در ورودي بورس عرضه مي‌شود.
مروج ادامه داد: در مذاكره با سازمان حمايت و وزارت صنايع اعلام كرديم كه توليد كنندگان صنعت نساجي حاضرند محصولات پتروشيمي را با قيمت‌هاي جهاني خريداري كنند.

وي ادامه داد: نيمه اول امسال محصولات پتروشيمي با قيمتي برابر با قيمت‌هاي جهاني عرضه مي‌شد ولي هم‌اكنون به قيمت مردادماه به فروش مي‌رسد.
وي قيمت هر كيلو پلي‌استر و پلي پروپيلن را در بورس كالا حدود هزار و ۱۵۰ تومان اعلام كرد و گفت: حاضريم اين محصولات را با قيمت هزار و ۴۷۰ تا ۱۵۰۰ تومان خريداري كنيم.
به گفته وي صنعت نساجي سالانه ۲۵۰ هزار تن پلي پروپيلن مصرف مي‌كند و اين در حالي استكه ميزان توليد واقعي اين محصول در كشور حدود ۶۰۰ هزار تن است و امكان تأمين تمام نياز صنعت از توليدات داخل فراهم است.
به گفته مروج ماهانه ۱۴ هزار تن پلي استر در داخل توليد و به همين ميزان نيز در صنعت نساجي مصرف مي‌شود.
وي توضيح داد: هم‌اكنون تعداد خريداران محصولات پتروشيمي در بورس كالا دو برابر ميزان قبل شده است.
رئيس انجمن نساجي ادامه داد: به وزارت صنايع و سازمان حمايت پيشنهاد داده‌ايم عرضه محصولات پتروشيمي مورد نياز نساجي طوري در بورس صورت گيرد كه شركت‌هاي داراي پروانه بهره‌برداري و گواهي فعاليت از سازمان صنايع استان‌ها امكان خريد اين محصولات را در بورس دارا باشند.
وي ادامه داد: فروش ارزان محصولات پتروشيمي به ضرر اين شركت‌ها است و هم‌اكنون توليد برخي واحدهاي پتروشيمي با زيان همراه است.

hinza chemical تبلیغات

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن