اخبار نساجی

دستمزدها در كشورهای آسیای میانه كمتر از حداقل نیاز خانوار كارگری است

 

دستمزدها در كشورهای آسیای میانه كمتر از حداقل نیاز خانوار كارگری است

تهران- دستمزدهای كارگری در برخی كشورهای آسیای میانه ناچیز بوده و اگر چه سطح هزینه های زندگی در این كشورها پایین است، اما این دستمزدها كمتر از حداقل نیاز خانوارهای كارگری در این مناطق است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا و به نقل از ماهنامه ‘كار و جامعه’ منتشره از سوی موسسه كار و تامین اجتماعی ، كمترین درآمد ماهانه در میان كشورهای آسیای مركزی متعلق به مردم تاجیكستان است.

طبق این گزارش،میانگین درآمد ماهانه هر نفر در قرقیزستان ۲۱۰، جمهوری آذربایجان ۲۷۸، ارمنستان ۳۷۵ و روسیه ۹۴۵ دلار است.

بررسی های انجام شده در تاجیكستان نشان می دهد، حداقل درآمد ماهانه كارگران در آسیای میانه در سال گذشته میلادی رقم باورنكردنی ۱۹٫۱ دلار، بوده است.

براساس این بررسی ها،میانگین حقوق ماهانه كاركنان دولت در تاجیكستان در سال گذشته میلادی ۹۳ دلار بوده ، در حالی كه میانگین دستمزدها در بخش كشاورزی ۳۵تا ۸۰ دلار در ماه در نوسان بوده كه در مقایسه با سرانه مورد نیاز برای یك خانواده چهار نفره رقم ناچیزی است.

میانگین حقوق ماهانه شاغلان در شهر دوشنبه حدود ۱۸۵ دلار و در نواحی تابعه ۸۸ دلار بوده و در استان بدخشان، این رقم به ۷۰ دلار، در استان سغد ۶۷ دلار و در استان ختلان ۶۰ دلار گزارش شده است.

كاركنان بخش های مالی و اقتصادی تاجیكستان با میانگین دریافت ۲۴۴ دلار در ماه و كاركنان بخش مخابرات با دریافت حدود ۲۰۰ دلار در ماه، در رتبه های اول و دوم

دریافت كنندگان حقوق و دستمزد در این كشور قرار دارند.

یادآور می شود،حداقل دستمزد كارگران در ایران برای سال ۱۳۹۱ حدود ۳۹۰ هزار تومان تعیین شده است كه با احتساب دلار ۱۲۲۶ تومان حدود ۳۰۸ دلار می شود.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن