اخبار فرش ماشینی

داستان فرش ماشيني در آمريكا ‏

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

تا اواسط قرن نوزدهم ميلادي تنها اشخاص بسيار ثروتمند در آمريكا توانايي خريد فرش براي محيط خانه هاي خود را داشتند . مردم عادي معمولا براي كف خانه هايشان از پارچه هاي بسيار نازك كار دست و يا   از به هم دوختن تكه هاي پارچه هاي كهنه استفاده مي كردند و برخي نيز از پارچه هاي كلفت تر بادبان. در همين حال ثروتمندان فرش هاي دستباف ايراني را كه از انگلستان وارد امريكا ميشد خريداري مي كردند.

‏ اما با وقوع انقلاب صنعتي و ظهور ماشين آلات بافندگي با نيروي بخار توانايئ داشتن كفپوشي مناسب براي اقشار ضعيف و متوسط جامعه نيز فراهم شد و امروز توسعه صنعت فرش ماشيني و تافتينگ ،  فرش را به هر خانه اي برده و شايد امروز يافتن خانه اي بدون قطعه اي فرش غيرممكن باشد.

كارخانجات قرن نوزدهم
در سال ۱۸۴۰ ميلادي شخصي به نام ارستوس بيگلو ماشين بافندگي با نيروي بخار را ابداع كرد و بعد از آن بود كه توليد صنعتي فرش ماشيني در آمريكا وارد مرحله جديدي شد.  ماشين بيگلو ۳۰ سال بعد جاي خود را به ماشين آلات آكسمينستر داد و به دنبال آن نيز آقاي اسكينر تكنولوژي ايجاد طرح بر روي ماشين هاي ‏‎ Alexander Smith & Sons ‎‏  را ابداع كرد. تكنولوژي بافت فرش به روش آكسمينستر تكنولوژي بود كه تا بعد از جنگ جهاني دوم نيز بر بازار فرش ماشيني حكمفرمايي ميكرد و در حال حاضر نيز يكي از روشهاي محبوب بافت فرش به شمار مي رود. تافتينگ اوايل دهه ۱۹۹۰ تجارت فرش و كفپوش در آمريكا يك تجارت منحصر و تك محصولي بر مبناي نوع خاصي از فرش ماشيني بود تا اواسط قرن بيستم كه تكنولوژي هاي تافتينگ و برادلوم ظهوري موفق داشتند و كار به جايي رسيد كه فرش هاي تافتينگ جاي خود را در صندلي هاي ماشين ،‌پادري و حتي فرش هاي قطعه اي كوچك در آشپزخانه و حمام نيز باز كردند و تا به امروز كه اين تكنولوژي ، توليد فرش ماشيني را با سرعت بالا، حجم بالا و با خصوصيات تازه اي چون، قيمت ارزان، قابليت شستشوي زياد و تعويض كوتاه مدت را امكان پذير ساخته است و حتي طبقه مرفه نيز در كنار فرش هاي گرانقيمت دستي ايراني و البته در سالهاي اخير چيني و هندي ، به استفاده از فرش ماشيني تافتينگ و اكسمينستر روي آورده اند.

hinza chemical تبلیغات

‏ انقلاب تافتينگ  ‏ …
تكنولوژي هاي مدرن توليد فرش ماشيني  CRT‏ ‏ …

متن كامل اين مقاله را ميتوانيد در شماره دوم مجله صنعت كهن بخوانيد.
مشتركين  ۷۷۲۴۵۷۸۰

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن