اخبار نساجی

داستان برداشت از حساب بانك‌ها پيچيده شد

 

بانك مركزي خيلي موافق برداشت از حساب‌ها نبود بلكه اين اقدام ناشي از دستور دولت و كميته پنج نفره بوده است. همچنين بانكي‌ها بايد هر چه سريع‌تر و پيش از اتمام سال گزارش و اطلاعات خود را در اين خصوص به بانك مركزي ارسال كنند تا پول‌هايشان قبل از پايان سال به حساب‌ها برگردد

به گزارش مشرق ،در حالیکه خبرها از واریز بخشی از پول‌های برداشت شده توسط بانک مرکزی به حساب بانک‌ها حکایت داشت نايب رئيس كميسيون اقتصادي گفت: از رئيس كل بانك مركزي براي پاسخگويي علت برداشت از حساب بانكها دعوت كرده‌ايم در مجلس حاضر شود.

پيمان فروزش تصريح كرد: برداشت پول از حساب بانكها توسط بانك مركزي غيرقانوني بوده است و اكنون مجلس، رئيس كل بانك مركزي را براي پاسخگويي احضار كرده است. چرا که رئیس کل بانک مرکزی باید در قبال قانونی بودن نحوه عملکرد خود توضیح دهد. درعین‌حال اخبار دیگری در حاشیه های برداشت پول از حساب بانکها در حال انتشار است هرچند بانک مرکزی نیز سعی دارد نحوه عملکرد خود را به نوعی توضيح دهد.

در همين رابطه محمود بهمني روز دوشنبه مديران بانك‌ها را دور هم جمع كرد اما در اين جلسه به جاي توضيح درخصوص اين برداشت تنها از تصميمات و برنامه‌هاي عيدانه نظام بانكي با آنها سخن گفت و توصيه‌هايي بانكي درباره شب عيد ارائه كرد.

محمود بهمني رئيس كل بانك مركزي روز دو شنبه از مديران بانك‌هاي دولتي و خصوصي دعوت كرده بود تا به ساختمان ميرداماد بروند. جلسه ويژه بهمني با بانكي‌ها و تقارن آن با خبرهايي مبني بر تهاتر ارزي اين تصور را در اذعان به‌وجود آورده بود كه شايد آقاي رئيس كل قصد دارد به صورت ويژه به بررسي اين موضوع بپردازد و به نگراني‌هاي بانك‌ها پايان دهد. اما موضوع صحبت رئيس كل بانك مركزي نه تنها به خاطر ماجراي برداشت از حساب بانك‌ها نبود بلكه اين نشست بيشتر با توصيه‌هايي بانكي براي آماده باش ايام پاياني سال و شب عيد همراه بود. بهمني در كنار اين موضوع هم از بانكداران دولتي و خصوصي خواست تا هر چه سريع‌تر اطلاعات خود را درباره تعهدات ارزي ارائه دهند.

يك مديرعامل بانكي كه در اين جلسه حضور داشت به فارس گفت:‌ اين جلسه بيشتر براي پايان سال بود و آقاي بهمني به بانك‌ها توصيه‌هايي ويژه براي شب عيد كرد.

وي درباره طرح مسئله برداشت بانك مركزي از حساب بانك‌ها بابت مابه‌التفاوت نرخ ارز، افزود: اين موضوع نيز مطرح شد ولي همانطور كه قبلاً اعلام شده بانك مركزي مجدداً از بانك‌ها خواست كه اطلاعات تكميلي خود را هر چه سريع‌تر ارسال كنند. مديرعامل اين بانك خصوصي ادامه داد: بانك مركزي به بانك‌ها گفت اطلاعات و گزارش‌هاي مربوط به استفاده خود را ارسال كنيد اگر در بازار آزاد ارز نفروخته و درست از ارز خود استفاده كرده باشيد مابه‌التفاوت را پرداخت مي‌كنيم.

اين فعال بانكي ادامه داد: تمام بانك‌هايي كه فعاليت ارزي دارند شامل اين اقدام بانك مركزي شده‌اند. وي گفت: بانك‌هاي صادرات، تجارت، ملت، ملي، سامان، اقتصاد نوين، پارسيان، پاسارگاد، توسعه صادرات، سرمايه، سينا و سپه و البته ساير بانك‌هايي كه از بانك مركزي ارز دريافت كرده‌اند مشمول برداشت از حساب شده‌اند. مديرعامل اين بانك خصوصي درباره اطلاع قبلي بانك مركزي به بانك‌ها مبني بر برداشت از حساب‌هايشان بيان كرد: هيچ اطلاعي توسط بانك مركزي به بانك‌ها داده نشد و به صورت شبانه اين پول از حساب‌ها برداشت شده است.

اين فعال بانكي البته اشاره كرد كه بانك مركزي خيلي موافق برداشت از حساب‌ها نبود بلكه اين اقدام ناشي از دستور دولت و كميته پنج نفره بوده است. همچنين بانكي‌ها بايد هر چه سريع‌تر و پيش از اتمام سال گزارش و اطلاعات خود را در اين خصوص به بانك مركزي ارسال كنند تا پول‌هايشان قبل از پايان سال به حساب‌ها برگردد. وي با تاكيد براينكه بحث تازه‌اي درباره برداشت از حساب بانك‌ها اعلام نشد، تصريح كرد: بيشتر جلسه ديروز درباره شب عيد و تبريك سال جديد بود. اين فعال بانكي ادامه داد: بانك مركزي به بانك‌ها توصيه كرد تا دستگاه‌هاي خودپرداز خود را در شب عيد خالي نگذارند و پول نقد مورد نياز مردم را در اختيارشان قرار دهد.

آخرين اخباري كه از ماجراي برداشت از حساب بانك‌ها بابت مابه‌التفاوت ارز دريافتي به دست آمده، كل مبلغ درخواستي براي برداشت از حساب بانك‌ها ۸۷۰۰ ميليارد تومان بوده كه ۴۳۰۰ ميليارد تومان آن برداشت شده و به حساب واسط بانك‌ها واريز شده است. برداشت دولت از حساب بانك‌ها بابت مابه‌التفاوت ارز دريافتي مصوبه تاريخ ۸ بهمن ماه سال ۹۰ كميته پنج نفره ارزي بوده است كه رياست آن را شمس الدين حسيني وزير امور اقتصادي و دارايي برعهده دارد. بانك مركزي عليرغم اينكه اين مصوبه را به اطلاع بانك‌ها رسانده و از آنها اطلاعات ارز دريافتي از بانك مركزي را خواسته است، ولي خود بانك مركزي تا يك هفته پيش اين مصوبه را اجرايي نكرد تا اينكه كميته ارزي ۵ نفره از بانك مركزي مجدد درخواست اجراي مصوبه را مي‌كند. در عين حال بانك‌ها نيز اطلاعات درخواستي را به بانك مركزي نداده‌اند و اين بانك كه با درخواستهاي مكرر كميته ارزي مواجه بود، سرانجام هفته گذشته مبلغ ۴۳۰۰ ميليارد تومان از حساب برخي بانك‌ها برداشت كرده است.

اين در حالي است كه رقم واقعي مابه التفاوت ارز دريافتي بانك‌ها بيش از ۸۷۰۰ ميليارد تومان بوده است.نكته ديگر اينكه بانك مركزي اين پول را هنوز به خزانه دولت واريز نكرده و اين پول را در حساب واسط بانك‌ها در بانك مركزي نگه داشته است. اما با توجه به شرايط پيش آمده در نظام بانكي و برداشت‌هاي پي دي پي از حسابهايشان به بهانه تامين يارانه نقدي و بهانه‌هاي ديگر هيچ بعيد نيست؛ خود پردازهاي بانكي در تعطيلات نوروز ۹۱ رسما به تعيطيلات بروند!

چرا كه سالهاي گذشته با وجودي كه چنين شرايطي هم وجود نداشت و اوضاع بانك‌ها خوب بود اما هر چه به روزهاي پاياني سال و آغازين سال جديد نزديك مي‌شديم بايد خود را براي مشاهده پيام‌هاي مختلف در مانيتور خودپردازها و پايانه‌هاي فروشگاهي آماده مي‌كرديم مبني بر اينكه ارائه خدمات بانكي ممكن نيست. در اين شرايط مدير نظام‌هاي پرداخت بانك مركزي هم بارها و بارها از آمادگي سيستم بانكي براي نوروز خبر مي‌داد. حال كه ديگر خبري هم از خبرهاي پرداختي بانك مركزي نيست و آقاي رئيس كل جلسه‌اي دو پهلو مي‌گذارد و بانك‌ها را دعوت به پر نگه داشتن خزانه‌هايشان جهت تامين وجه نقد نوروز مردم مي‌كند، چه انتظاري مي‌توان از خدمات بانكي در تعطيلات نوروز داشت ؟!!

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن