اخبار فرش ماشینیاسلاید شوجذاب‌ترین‌ها

خرید فرش ۵۰۰ شانه انتخاب درستی است؟

سوال خیلی از مردم در خرید فرش، خرید فرش ۵۰۰ شانه است که آیا کیفیت و وجهه قابل قبول برای خرید را دارا است یا نه؟ ما برای شما به این سوال پاسخ می دهیم. فرش های ماشینی فرش های مقرون به صرفه و با کیفیتی هستند که شما می توانید از آن ها به عنوان زیر اندازی زیبا و لطیف در منزلتان استفاده کنید. فرش های دستباف هم که تقریبا گران هستند و جز کالا های لوکس ایرانی به حساب می آیند. شما فرض کنید بخواهید دو جفت فرش ۱۲ متری دستباف بخرید حداقل باید چیزی در حدود ۳۰ میلیون تومان پول هزینه کنید. اما گران ترین فرش ماشینی دو جفت دوازده متری نهایتا ۱۲ میلیون تومان برای شما هزینه خواهد داشت.

شاید شما بخواهید خریدی ارزان داشته باشید و بخواهید کیفیت هم در نظر بگیرید ، آیا انتخاب فرش ۵۰۰ شانه ، ارزان ترین فرش ماشینی قابل قبول است یا خیر؟

این بحثی است که دقیقا ما میخواهیم آن را ادامه بدهیم تا بتوانید راهنمایی در مورد فرش ماشینی ۵۰۰ شانه شوید. تاریخچه صنعت فرش ماشینی بسیار گسترده است و از سال ۱۳۵۰ به بعد به صنعت های ایران وارد شد . وظیفه این صنعت ، صنعتی کردن و ماشینی کردن بافت انواع فرش برای تامین سریع تر نیاز های مردم بود. کم کم با پیشرفت صنایع وابسته به فرش ماشینی ، تراکم و ظرافت فرش ها بالا تر رفت و فرش هایی با تراکم بالا تولید شد.

فرش ۵۰۰ شانه ، ۷۰۰ شانه ، ۱۰۰۰ شانه ، ۱۲۰۰ شانه ، ۱۲۵۰ شانه ، ۱۵۰۰ شانه به ترتیب در ۱۵ سال اخیر به بازار وارد شده اند و می توان گفت این ۱۵ سال دوره شکوفایی فرش ماشینی است و اوج آن دهه ۹۰ است. فرش ۵۰۰ شانه ارزان قیمت ، دارای کیفیت نسبتا مناسبی است و علت پایین بودن قیمت آن هم تراکم آن است . برخی فکر می کنند که علت پایین بودن قیمت این فرش ها مواد بی کیفیتی است که در آن استفاده می شود در صورتی که در اشتباه محض هستند. این محصولات در شهرهای صنعتی مختلفی ممکن است تولید شوند . مثل فرش ۵۰۰ شانه مشهد ، کاشان ، دلیجان ، اصفهان ، تبریز ، یزد و قم. در ادامه به بررسی فنی و نکاتی درباره فرش ماشینی ۵۰۰ شانه کاشان می پردازیم.

 

بررسی فنی فرش ۵۰۰ شانه ارزان

هر محصولی دارای مشخصاتی است که باید به بیان آن پرداخت. قبل از بیان نکات فنی باید گفت که فرش ۵۰۰ شانه ماشینی کاشان در سال ۱۳۸۳ بافته شده و هنوز هم دارای محبوبیت بالایی در بین مردم برای خرید می باشد. فرش ماشینی در کل دارای دو نوع تراکم است : تراکم طولی و تراکم عرضی ( که به آن شانه نیز می گویند )

 

۱- تراکم عرضی یا شانه فرش ۵۰۰ شانه ماشینی :
شانه به تعداد گره ها و خانه هایی گفته می شود که در یک متر از عرض فرش زده می شود . این اصطلاحات در فرش های دستباف به رج شناخته می شود. پس محصول مورد نظر ما در واحد متر در عرض قالی دارای ۵۰۰ گره است که به ۵۰۰ شانه معروف شده است . هرچه تعداد شانه بالا تر باشد ، طرح های زیبا تر و ظریف تری می توانند روی فرش مورد نظر پیاده شوند. علاوه بر آن ضخامت فرش های با تعداد شانه بالا از ضخامت فرش های با تعداد شانه پایین تر ، کم تر است.

 

۲ – تراکم طولی فرش ۵۰۰ شانه :
تراکم طولی اصطلاحی است همانند تعداد شانه اما با این تفاوت که در محاسبه آن یک متر از طول را در نظر می گیرند . به بیان واضح تر می توان گفت که تعداد گره های یک متر از طول فرش ماشینی را ، تراکم می‌گویند. تراکم فرش ۵۰۰ شانه اصل ، ۱۰۰۰ می باشد . یعنی در یک متر از طول آن ۱۰۰۰ گره زده شده است. تراکم طولی و عرضی دقیقا با هم باید متناسب باشند تا کیفیتت نهایی محصول مورد قبول واقع شود. فرش های ماشین بافت ، دارای سه نوع نخ هستند که به شیوه متفاوت در فرش به کار گرفته می شوند. نخ خاب ، نخ تار و نخ پود .

 

۱- اما نخ خاب در فرش ۵۰۰ شانه ارزان کاشان:
نخ خاب همان نخی است که آن را می توان به راحتی دید و لمس کرد . در واقع پرز هایی که روی فرش به صورت عمودی قرار می گیرند را نخ خاب می گویند. کیفیت الیافی که در نخ خاب مورد استفده قرار می گیرد ، بسیار مهم است . بنا بر این مهم ترین تاثیر قیمت در فرش های ماشینی کیفی الیاف نخ خاب است.

الیاف مصنوعی موردد استفاده در نخ خاب به چند دسته تقسیم بندی می شوند : الیاف پلی پروپین ، بی سی اف ، ویسکوز ، آکریلیک ، ترک و پلی استر ( که به ابریشم مصنوعی نیز معروف است). فرش ۵۰۰ شانه اکریلیک با کیفیت ترین این محصول شناخته می شود و الیاف دیگری که مورد استفاده قرار می گیرند با کیفیت و قیمت کم تری قرار می گیرند. اگر الیاف پلی استر در نخ های خاب مورد استفاده قرار بگیرد به آن ورجین گفته می شود و با الیاف اکریلیک اختلاف قیمتی ۲۰۰ هزار تومانی دارند .

 

۲- نخ تار و پود:
پود رشته ای است که در عرض فرش یا بافته های دیگر زده می شود و تار هم در طول یا درازای آن می باشد که در کل بافت این دو نخ باعث استحکام نهایی فرش یا محصول مورد نظر ما می شود . چود نخ بزرگ تر یا پهن تر است و تار باریک تر است. جنس نخ تار و پود می تواند از پنبه ، پلی استر و جوت ( کنف ) باشد .

هر چقدر میزان پنبه بیش تر باشد ، می توان گفت که فرش ۵۰۰ شانه ماشینی ما دارای ارزش بیش تری است. اما دیگر ویژگی فنی می تواند دستگاه بافنده این محصولات باشد . دستگاه بافنده فرش های ۵۰۰ شانه آلفا شونهر است که در آلمان تولید شده اند و با کیفیت خوبی این فرش ها را می بافند.

 

مقایسه فرش ۵۰۰ شانه با فرش ۷۰۰ شانه

فرش ۷۰۰ شانه از دیگر فرش هایی است که در دتسه ماشینی بافته می شود . اما برخی ها دوست دارند موقع خرید ، بدانند که تفاوت این دو نوع از فرش ماشینی چیست؟ به نظر شما آیا ارزش دارد که پول بیش تری صرف کنید و فرش های ۷۰۰ شانه را انتخاب کنید؟

خرید فرش قطعا انتخاب مهمی است. چون قرار است هزینه نسبتا بالایی در ازای آن پرداخت شود و هم چنین در ظاهر ساختمان شما هم تاثیر می گذارد . بنا بر این انتخاب این که کدام یک از فرش های ۵۰۰ یا ۷۰۰ را بخرید هم بسیار مهم و حیاتی است. بگذارید با مثالی مقدمه ی پاسخ به این سوال را که چه فرشی بخرم؟ برای شما بیان کنیم .

فرض کنید شما قرار است یک تلفن همراه هوشمند برای خود انتخاب کنید. نسخه های جدیدی از این تلفن همراه با کیفیت بالا تر و امکانات بالا تر در اختیار شما قرار می گیرند. اما هنوز نسخه های قدیمی تر موجود هستند که از سال ها پیش در بازار تولید شده اند . قطعا مدل های جدید تر دارای قیمتی بالا تر خواهند بود.

اما کدام را انتخاب می کنید؟ مدل جدید تر با امکانات و ظاهر زیبا تر و به روز تر و قیمت بیش تر یا نه ، مدل قدیمی با قیمت کم تر و امکانات ضعیف تر؟

کاملا پاسخ این سوال به شما بستگی دارد . اما اگر توصیه نزدیکان و متخصصان را بخواهید قطعا آن ها به شما خواهند گفت که با هزینه کمی پول بیش تر ، محصول جدید تر را انتخاب کنید.

فرش ۵۰۰ شانه کاشان تقریبا با اختلاف قیمتی سیصد هزار تومان از فرش های ۷۰۰ شانه ، قرار دارد . البه نوع ورجین آن دوباره با اختلاف قیمتی دویست هزار تومان کم تر به فرش می‌رسد.

فرش ۷۰۰ شانه دارای ظرافت بیش تری است ، طرح های زیبا تری دارد ، با دستگاه پیشرفته تر بافته شده است و هم چنین دوام و کیفیت آن بیش تر از فرش های ۵۰۰ شانه ماشینی می‌باشد.

تراکم فرش ۷۰۰ شانه ، ۲۵۵۰ می باشد که تقریبا ۱۵۰۰ واحد از ۵۰۰ شانه بیش تر می باشد . این ظرافت آن قدری هست که طرح های زیبا و دستباف گونه به شما ارائه دهد.ضخامت نخ خاب در فرش های ماشینی ۷۰۰ شانه به علت بالا رفتن تراکم حدود ۲ میلی متر پایین تر آمده است ، اما هم چنان نرمی و لطافت لازم را دارد.

به این سبب که شانه و تراکم در ۷۰۰ شانه بالا تر رفته است ، نیاز بر این است که از نخ های ظریف تر و در عین حال بسیار مقاوم تر استفاده گردد که در این صورت استحکام و دوام محصول تولید شده نهایی افزایش می یابد.

نتیجه گیری نهایی در مقایسه این دو محصول نشان می دهد که خرید فرش ۷۰۰ شانه قطعا به صرفه تر برای شما خواهد بود و می‌توانید از کیفیت ، زیبایی و دوام بیش تر لذت ببرید.

 

‫——————————-‬

این مطلب را نیز بخوانید
پیشنهاد سردبیر :‌  قیمت فرش ماشینی ۶ متری

‫——————————-‬
تحریریه مجله نساجی کهن

ارسال مقالات و ترجمه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید
[instagram-feed]

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن