اخبار نساجی

حفاری اکتشافی نفت و گاز در گلستان آغاز می‌شود

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت گفت: با پایان عملیات اکتشافی و حفاری روی طاقدیس عطار در منطقه شمال شرق کشور، حفاری روی طاقدیس کرند در استان گلستان آغاز می‌شود.

به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از شانا، “سیدمحمود محدث” مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در باره آخرین نتایج اکتشافی روی طاقدیس کرند در استان گلستان، اظهارداشت: سال گذشته تفسیر داده ها و پردازش اطلاعات روی این طاقدیس انجام شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون دکل حفاری مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران روی طاقدیس عطار در منطقه رسوبی کپه داغ (شمال شرقی ایران) مشغول حفاری است، افزود: تا کنون بیش از دو هزار و ۲۵۰ متر حفاری در این طاقدیس انجام شده و هنوز به لایه های مخزنی نفت و گاز نرسیده است.

hinza chemical تبلیغات

به گفته مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، طاقدیس عطار به بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ متر حفاری نیاز دارد تا به لایه های مخزنی برسد.

محدث بیان کرد: همزمان با حفاری اکتشافی در منطقه رسوبی کپه داغ، لرزه نگاری های دوبعدی را در این منطقه در دستور کار قرار داده ایم که تا کنون با ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی روبه رو بوده است و امسال کل پروژه به پایان می رسد.

وی با بیان اینکع بر اساس بررسی ها در منطقه رسوبی کپه داغ، احتمال دارد اهداف اکتشافی خوبی در این منطقه یافت شود، ادامه داد: هم اکنون محل حفاری چاه روی طاقدیس کرند در منطقه گلستان به همراه جاده های دسترسی به آن ایجاد شده است.

محدث در باره فعالیت های اکتشافی در مناطق حاشیه دریای خزر توضیح داد: در استان گلستان و در شرق دریای خزر، کارهای اکتشافی زیادی شده، اما به دلیل مشکلاتی که در آن منطقه وجود داشت، اهداف اکتشافی به خوبی تبیین نشد؛ از این رو در سال ۸۹ فناوری جدید EMAP به کار گرفته شد که نتایج آن به شناسایی طاقدیسی به نام کرند انجامید؛ امسال و پس از پایان حفاری چاه عطار، حفاری چاه کرند آغاز می شود.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران اظهارداشت: هم اکنون یک پروژه شبیه به طاقدیس کرند در منطقه جنوب کشور در دست انجام است که اطلاعات لرزه نگاری آن به دلیل پیچیدگی های زمین شناسی پاسخگو نیست و مجبوریم با استفاده از روش EMAP به بررسی اهداف اکتشافی جدید بپردازیم.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن